Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacagin temlikinin, alacagi devralana ulasmamasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-09-2016, 19:58   #1
Av. Tulse

Varsayılan Alacagin temlikinin, alacagi devralana ulasmamasi

Merhaba. Sitede alacagin temliki ile ilgili yazilar ve gorusler mevcut ancak benim sorum biraz daha farkli olacak.
Alacagi devretmek isteyen firma temliknameyi noterden onayli olsrak yapiyor. Noterde alacagi devralan kisiye de teblig edilecegi yaziyor. Ancak sonrasinda alacagi devralacak kisiye bu temlikname teblige cikarilmiyor. Ayrica " .... Firmaya temlikname teblig edilmemistir." Yazilip notere onaylatiliyor.
Temligi devralan kisinin acik veya zimni kabulunun yeterli oldugu kanun hukmu iken, soz konusu teblig edilmedigi noterce onayli temliknamenin hukuki durumu nedir?
Tesekkur ederim.
Old 07-09-2016, 12:55   #2
Armedangel

varmak istediğiniz nokta nedir? ve siz hangi tarafsınız?
Temlikin temlik alacaklısına tebliği şart değil. ben biliyordum telefonda söylemişti demesi bile yeterli ancak borçlu tarafa tebliği önemli. ki olayda tebliğ edilmiş sanırım. Bu noktada borçlu devralana borcu ödemek durumunda. zaten temlik sözleşmesini temlik alan kabul etmese dahi borçlu temlik edenin talimatı ile ödeme yapacağı için borçlu açısından herhangi bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum.
Old 09-09-2016, 11:28   #3
Av. Kadir

Alıntı:
Yazan Armedangel
varmak istediğiniz nokta nedir? ve siz hangi tarafsınız?
Temlikin temlik alacaklısına tebliği şart değil. ben biliyordum telefonda söylemişti demesi bile yeterli ancak borçlu tarafa tebliği önemli. ki olayda tebliğ edilmiş sanırım. Bu noktada borçlu devralana borcu ödemek durumunda. zaten temlik sözleşmesini temlik alan kabul etmese dahi borçlu temlik edenin talimatı ile ödeme yapacağı için borçlu açısından herhangi bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

bu soruyu anlamadım.

Soranın affına sığınarak başka bir şey sormak istiyorum hazır burada tartışılıyorken.

alacağın devri borçluya bildirilmezse etkisi ne olur?
Old 09-09-2016, 16:18   #4
Armedangel

Alıntı:
Yazan Av. Kadir
bu soruyu anlamadım.

Soranın affına sığınarak başka bir şey sormak istiyorum hazır burada tartışılıyorken.

alacağın devri borçluya bildirilmezse etkisi ne olur?

Belkide alınganlık ediyorum ancak bana sorduğunuzu düşündüm.

Sormak istediğim neden temlik alacaklısına tebliğ ettirmek ile uğraşmak istiyor?
Bu tebliğ ile ileride nasıl birşeyi isbat etmeyi hedefliyorlar. TBK da borçluya tebliğin önemi açıklanıyor. Ancak temlik alacaklısına tebliğe özel bir durum yüklenmemiş durumda. Bu yüzden varılmak istenen sonucu merak ettim..
Old 11-09-2016, 12:33   #5
olgu

Temlik borçluya tebliğ edilmişse borçlu ödemeyi temliknamedeki yere yapmalı. Alacaklıya tebliğ edilmemesi temlikin geçerlilik şartı olacağını sanmıyorum. Borçlunun bunu ileri sürmesi hakkın kötüye kullanılması olabilir.
Borçluya temlik bildirilmezse borçlu temlik eden alacaklıya ödeme yaparsa borcundan kurtulur.
Old 18-09-2016, 15:26   #6
Av. Tulse

Gorusler icin cok tesekkur ederim. Sanirim konuyu kisaltarak yazdigim icin cok acik olmamis. Biz burada odemeyi yapacak olan 3. Kisi konumundayiz ancak benim merak ettigim temliknamenin temligi devralacak kisiye hic teblige cikarilmamis olmasi durumuydu. Biz cift imzali olarak her iki taraftan temlikin feshine iliskin yazi alip durumu netlestirdik ancak dedigim gibi burada gecerli bir temlik olup olmadigini merak etmistim zira boyle bir durumla ilgili herhangi bir sey bulamamistim. Tekrar cok tesekkur ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi