Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştirmasiz El Atma-idari Yargi- Dava Açma Süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2014, 11:27   #1
sura_sura

Mutsuz Kamulaştirmasiz El Atma-idari Yargi- Dava Açma Süresi

Herkese iyi çalışmalar, imar planında kültürel alan olarak ayrılan(fiili el atma yok) taşınmaz için öncelikle belediyeye uzlaşma başvurusunda bulundum.

Belediyeye başvurduktan 6 ay sonra idare mahkemesinde kamulaştırmasız el atma nedeniyle tazminat davası açtım. Dilekçem İYUK madde 3 ve 5'e uygun olmaması nedeniyle usulden reddedildi.Şu anda dilekçemi yenilemem için 30 gün tarafıma süre verildi.

Mahkemenin İlk inceleme tutanağında göre, yetki,husumet gibi husslara ilişkin cevap verilmiş ancak süre kısmı boş bırakılmış. Bu durum dikkatimi çekti. Acaba süre ile ilgili bir zorun mu var diye tereddüt ettim.

Zira İyuk'ta idareye başvuru yaptıktan sonra 60 gün içinde idare tarafından cevap verilmez ise ondan sonraki 60 gün içinde dava açılması gerekiyor. Ben bu davadaki sürede Kamulaştırma kanunu geçici 6. maddede belirtilen 6 aylık süreyi baz aldım. Dava açarken çok araştırmıştım. Bana altı ay uzlaşma cevabı için bekle denilmişti. Şimdi çok endişeliyim. Miktar olarak çok yükek meblağlı bir dosya .

Bu davada süre ne olmalı. Süregelen bir zarar olduğu hususu süreyi etkiler mi. ne yapmalıyım bilmiyorum.

Eğer dava açma süresini geçirdiysem dilekçemi yenilemeden davanın usulden reddini sağlayıp, tekrar idareye başvurup yeniden dava açmayı düşünüyorum. Tabi doğru olursa.

Düşüncelerini paylaşacak meslektaşlarımıza şimdiden çok teşekkürler.
Old 07-06-2014, 23:33   #2
Av. Kader DEMİR

6487 sayili ka un gecici 6. Maddesi cok acik kanimca. Idareye uzlasma basvurusu sart ve 6 ay beklemek gerekiyor. Sizin olayda idare 6 ay icinde menfi veya müspet bir
r cevap vermis miydi
Old 16-06-2014, 12:34   #3
sura_sura

hayır idare cevap vermedi bende altı ayın sonunda dava açtım. Ancak aynı davayı bir başka yer için açtım bu kez idarenin cevap everme süresini 60 gün olarak düşünüp 60 günün sonunda açtım. Mahkeme inceleme tutanağına süresinde diye yazmış . Şayet altı aylık bekleme şartı olsaydı bu dava süreden reddedilirdi diye düşünüyorum. Aklıma takılan mevcut zarar hala devam ettiği için ve mülkiyet hakkı olduğu için süre göz önünde bulundurulmayabilir mi?
Old 05-02-2015, 12:34   #4
dikkat derin

Sayın sura_sura;

aynı durum şimdi benim için de geçerli. 6 ay bekleyip, açtığınız davanın hali hazırdaki durumu nedir; ivedi paylaşır mısınız lutfen?
Old 23-02-2015, 11:45   #5
av.omerr

Sayın sura_sura ve dikkat derin;

Hukuki el atma nedeniyle mevcut açtığınız davalarda süre açısından(6 ay - 60 gün) bilgi verebilir misiniz?
Old 19-09-2016, 15:23   #6
antipersonel

16.05.1956 tarihli İBK'nun 1956/1-6 ve 1956/1-7 sayılı bu iki içtihadı birleştirme kararı ile kamulaştırma işlemi yapılmaksızın taşınmazına el konulan mal sahibinin açacağı davanın herhangi bir zamanaşımına tabi olmayacağı kabul edilmiştir.

Anayasa Mahkemesi'nin 10/4/2003 tarih ve E.2002/112, K.2003/33 sayılı kararı ile Kamulaştırma Kanunundaki hak düşürücü süre başlıklı 38. maddesi iptal edilmiştir.

Tüm bu nedenlerle kamulaştırmasız el atma davaları zamanaşımına tabi değildir. İdarelere başvurup red cevabı almadan da dava açılabilir.Nitekim Ayrıca 6745 Sayılı Kanun ile hukuki ve fiili el atmalar artık idari yargıda değil adli yargıda çözümlenecek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi