Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Ödenen Kefalet Borcunun Asıl Borçludan Tahsili

Old 20-02-2002, 20:29   #1
Salak

Varsayılan Ödenen Kefalet Borcunun Asıl Borçludan Tahsili

Sayın Hukukçular;
2 sene önce ziyarette bulunduğum bir işyerine haciz geldi ve Bende bu borca "İcra Kefili oldum". Asıl borçlu, borcunu ödemediği gibi, Ben taahhüdü ihlalden de hapse mahkum oldum ve zorunlu olarak, isim olarak belirttiğime yakışır bir şekildeki hareketlerimin sonucu, bı borcu, Ağustos ta ödedim. O tarihlerde kayıp olan borçlulardan birinin adresini ve mal varlığını buldum;

1) Bu borçlu (Senet ve çeklerde imzası var)hakkında icra takibi yapabilirmiyim.
2) Benim parayı ödediğim Avukata takibe devam etmesini istedim, prensip kararı olarak böyle davaları almadığını söyledi, O sayın Avukattan dosyayı alabilirmiyim,
3) Bu takip işlemlerine başlamak için zaman aşımı süresi nedir? Ayrıca bir asraf gerekmektemisir.
29-01-2001 23:12:38
Old 20-02-2002, 20:29   #2
Estağfurullah

Sayın Katılımcı,
İnsanca davranışınızın olumlu sonuçlarını uzun vadede göreceğinizi umarım.Göremesenizde bu sıcak tarzınızdan vazgeçmeyiniz. İnsanlığın
sizin gibilere ihtiyacı var.

Avukata yaptığınız ödeme icra dosyasından belli ise avukattan
dosya almanıza gerek yok. Belli değilse, ödemeyi haricen yaptı iseniz,
avukattan ödeme yaptığınıza ilişkin bir makbuz almanız gerekir.
Daha sonra bu makbuza dayanarak asıl borçlular aleyhine icra takibine
girişebilirsiniz. Bu takip için ayrıca masraf gerekir. Masraf alacağınızın miktarına bağlı olarak hesaplanır. Eğer asıl
borçluları bulabileceğinize ve bu borçluların üzerine haciz konacak
mallarını bulabileceğinize inanıyorsanız icra masrafı, üzerinde durulmayacak kadar az bir meblağdır.

Zamanaşımı konusunu ezbere yazarak yanlışa düşmek istemediğimden kitaba bakarak size yarın bildireceğim.

Düşkünlere elinizi uzatmaya devam ediniz. Pişmanlık kötüler içindir.

Saygılarımla.
Old 20-02-2002, 20:30   #3
Salak

Sayın Yanıtveren;
teşekkür ederim. Zaman aşımı hakkındaki yanıtınızı bekliyorum.
Iyılik yapma konusunda ise, Size katılamıyorum, Çünkü bedelini ödedim ve gorduğünüz gibi iyilik talep etmek zorunda kaldım,

Saygılar
Old 20-02-2002, 20:30   #4
Farklı bir bakış

ödeme yaptığınız avukattan bilgi almak ve yeni takip masraflarına katlanmak, borçluya yeni itiraz hakları vs. tanımak demektir.
bunun yerine ödeme yaptığınız avukat ile görüşüp dosyanın bir yakınınıza temliki suretiyle (bir tek temlik masrafı ödemek suretiyle) direk borçlunuz hakkında işlem yapmanız mümkündür.
Zamanında ödemeler yapmanız sırasında bunu düşünerek üçüncü şahıs olarak ödemelerde bulunmuş olsaydınız, şimdi işiniz çok daha kolaydı...
Old 20-02-2002, 20:30   #5
Armağan

Sayın Salak ve Farklı Bir Bakış:
Bu gibi konularda dosya incelenmeden karar verilmesi ve önerilerde
bulunmak son derece sakıncalıdır. Ayrıntılarda gizli nedenlerle
yanlış sonuçlara varılabilir. Aşağıdaki bilgi ve önerilerimi bu
sakıncayı göz önünde tutarak okumanız gereklidir:

Alacaklıya borçlunun borcunu ödeyen kefil, alacaklının halefi olur.
O nedenle temlik işlemine gerek olmadığı kanısındayım.

Borçlar Kanununa göre zamanaşımı süresi 10 yıldır. Ancak takibin
dayanağı belirtilmediğinden zamanaşımına dosyaya bakarak karar verilmesi uygun olacaktır.

Bir avukatın profesyonel yardımına başvurmanız gerekiyor.

Saygılarımla.
Old 20-02-2002, 20:31   #6
Akıllanan Salak

Dostlar;
Yardımlarınıza teşekkürler, Bir avukat vasıtasıyla sorunu çözdüm

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi