Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ailem ve eşim tarafından psikolojik şiddet görüyorum, boşanmak istiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Old 31-10-2009, 13:33   #1
Konuk

Varsayılan Ailem ve eşim tarafından psikolojik şiddet görüyorum, boşanmak istiyorum.

ben 2.5yıllık evliyim.baştan beri sağlıklı olmayan bir evliliğe duygusal bir şekilde ,ikna oldum ve evlendim.psikolojik şiddet görüyorum.zamanla duyduğum sevgiden eser kalmadı.annem,bu evlilkte etken olduğu için bana sahip çıktı ancak sonrsında boşanmamıza şiddetle karşı çıktı.cinselliğimizin bile ailece tartışıldığı,karışıldığı bi evlilik yaşıyorum.annem,babam bi yandan eşim bi yandan kırıcı davranışlara maruz kalıyorum.psikiyatra gittik eşimle.3ay ayrı kalmamızı ve uyumsuz bir çift olduğumuzu,sevgimizi gözden geçirmemizi söyledi.annem babam yüzünden ve eşim istemediği için uygulayamadık.psikiyatri tanımayız dediler.kesinlikle ayrılmak istiyorum.üniversite son sınıf öğrencisiyim.ve evlatlık olduğum için hem gönül borcumdan ailemden çekiniyorum.eşimde annemin sütoğlu olduğu için tutuluyor.abimler beni destekliyor,fakat eşim davayı açsın diye bekliyorlar ama bu eşimin yapacağı birşey değil.cinsel saldırılara maruz kalıyordum önceden.şimdi de gönüllü olmadığım için eşim ve annem tarafından hakarete uğruyorum.yaşama enerjim son safhada.toplum kaygısıyla harcanıyorum resmen.karı koca ilişkimizde bilinmeyen yok herkesçe.benim durumumda olanlara nasıl yardımlar sunabiliyorsunuz?ailemi bu evliliğin sağlıksız olduğuna nasıl ikna edebilirim daha başka?yapabileceklerim neler?dava açma işlemleri nasıl işliyor?Başa çıkabileceğim ücretlerde mi?
Old 31-10-2009, 17:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanma kararı vermek ve bunun en doğru seçim olduğuna ailenizi ikna etmek tamamen size ait bir durumdur. Bu süreçte psikolojik destek de alabilirsiniz.

Bizler buradan ancak, mevcut ve olası şartlara ilişkin Medeni Haklarınızı size hatırlatırız.

Eşinize karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temeliden sarsılmasına dayalı boşanma davası açabilirsiniz. Bu davada ileri sürdüğünüz boşanmaya neden olan olayları ve bu olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamalısınız. Hakaret, istemediğiniz halde özel sırların aile içinde alenen konuşulup, küçük düşürülmek, eziyet edilmesi, varsa fiziki şiddet, tehdit, bunlar kusurdur.

İspat etmek önemlidir, boşanma kararı buna göre verilir. Davanızın ispatında, tanık beyanlarından (ağabeylerinizin beyanları da olur en yakın akrabalar da tanık olabilir), psikolojik eziyet gördüğünüze dair araştırma üniversite hastahaneleri doktor raporlarından,varsa mektup gibi delillerden yararlanmanız mümkündür.

Davayı eşinizin açmasını beklemenin size yararı yoktur. Davayı siz de açsanız eşiniz de açsa, herkes iddia ettiği olayları ispatlamalıdır.

Dava masrafı 40,00.-TL. civarıdır.

Açacağınız dava içinde, nafaka, maddi ve manevi tazminat talep etme haklarınız olduğunu hatırlatırız.

Sayın Katılımcı,

Boşanmanın size ait manevi yönüyle uğraşırken hukuki tarafı ile ilgili MUTLAKA bir avukatın fiili desteğini almanız yararınızadır.

Hukuki meseleler, profesyonellik gerektirir.

Yoksulsanız, bir yerden geliriniz yok ise, bulunduğunuz yer il barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurabilirsiniz.

Saygıyla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi