Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kısmi davada islahtan önce azil vekalet ucreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2019, 09:00   #1
Av. Hatun Olguner

Varsayılan Kısmi davada islahtan önce azil vekalet ucreti

Merhabalar...

Tapu iptal davasında harca esas düşük bir bedelle dava açılmıştı. Davalı vekiliydim...keşif sonucu belirlenecek değerin yüzde onuna anlasmistik...bilirkişi raporu verildiğinde ucretim odenecekti..ancak muvekkilim keşiften 1 hafta önce szilname gönderdi...bilirkişi raporuna göre dava değeri 350000 TL çıktı...muvekkilim benden sonraki avukatına da ücret ödememiş...davayı benim cevap dilekcemdeki savunmalar doğrultusunda istinafta kazandı...beni islahla değer artırımı yapmadan önce azlettigi halde aaut ne göre tahakkuk eden 27000 TL ücreti isteyebilir miyim? Buna ilişkin Yargıtay kararı arıyorum...ben bulamadım...bulup paylaşacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler...
Old 28-08-2019, 10:05   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın meslektaşım,

Alıntı:
Tapu iptal davasında harca esas düşük bir bedelle dava açılmıştı. Davalı vekiliydim...

Alıntı:
keşif sonucu belirlenecek değerin yüzde onuna anlaşmıştık

1.Av.K.m.164
2.AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

Alıntı:
ancak müvekkilim keşiften 1 hafta önce azilname gönderdi..

3.Gerekçe ?

4.Müvekkil-Vekil ilişkisinde V. Ücreti: „Vekalet ücreti, müvekkilin vekile ihtiyari vergisidir“….

Alıntı:
beni ıslahla değer artırımı yapmadan önce azlettiği halde
AAÜT ne göre tahakkuk eden 27.000,00 TL ücreti isteyebilir miyim?

Alıntı:
Buna ilişkin Yargıtay kararı arıyorum...ben bulamadım..
Ben de...

5.“Taraflar arasında akdi avukatlık ücreti kararlaştırılmamış veya kararlaştırılan akdi avukatlık ücretinin geçersiz sayılması halinde;
mahkemelerce,
DAVA KONUSU EDİLEN TUTAR ÜZERİNDEN bu Tarife gereğince hesaplanacak avukatlık ücretinin altında bir ücrete hükmedilemez.
Bu Tarife Avukatlık Kanununun 164 üncü maddesinin dördüncü fıkrası doğrultusunda gerçekleştirilecek olan akdi avukatlık ücreti belirlenmesinde sadece asgari değerin hesaplanmasında dikkate alınır. Diğer hususlar Avukatlık Kanunundaki hükümlere tabidir.” (AAÜT.m.1-2)

6. Av.K.m.164 kapsamında geçerli bir Ücret Sözleşmesi yapılmamışsa...

Saygılar
Old 28-08-2019, 10:54   #3
Av. Hatun Olguner

Sn. Av. Hulusi metin... Muvekkilim sözlü anlasmamiz gereği bilirkişi raporu dosyaya sunulduğunda taşınmaz değerinin yüzde önünü bana ödeyecekti...tahminimce borcunu ödememek için azletti... Ücret sözleşmemiz yazılı değildi...
İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim...
Old 08-09-2019, 20:18   #4
Av. Hatun Olguner

Facebook sayfasında meslektaşlarının sordukları Yargıtay kararlarını paylaşan bir avukat arkadaştan konu ile ilgili karar istedim... Kısmi davada islahla harç tamamlanmadan vekalet görevinin sona ermesi halinde dava açılırken gösterilen değer üzerinden vekalet ücretine hak kazanılacağına dair birkaç karar gönderdi...Yargıtay 13.hd. 2013/28866 esas 2014/4162 k
Yargıtay 13 HD 2015/8266 esas 2016/13765 Yargıtay 13 HD 2015/12832 esas 2017/5770 karar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi