Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

babalık davası

Yanıt
Old 15-06-2007, 15:41   #1
advocat63

Varsayılan babalık davası

Değerli meslektaşlarım .Muris 1990 yılında vefat ediyor.Evlilik dışı çocuğunu mirastan yararlandırma gayesine matuf yargıtay hukuk genel kurulunun kararına dayanarak( veraset- Nüfusa Kayıtlı Olmayan Kişi İçin Veraset Belgesi İstenebileceği ve Tanık Dahil Her Tür Delille İspatın Mümkün Bulunduğu ( Y HGK 3.2.1999 E 1999/2-58-53) veraset belgesi almak için başvurdum.talebim reddildi.Babalık davası için ise 1 ve 5 yıllık süreler dolduğu için açamıyorum.Müvekkili mirasatan yararlandırma amacıyla ne yapmalıyım?

Old 15-06-2007, 20:53   #2
advokat34

Alıntı:
Yazan advocat63
Değerli meslektaşlarım .Muris 1990 yılında vefat ediyor.Evlilik dışı çocuğunu mirastan yararlandırma gayesine matuf yargıtay hukuk genel kurulunun kararına dayanarak( veraset- Nüfusa Kayıtlı Olmayan Kişi İçin Veraset Belgesi İstenebileceği ve Tanık Dahil Her Tür Delille İspatın Mümkün Bulunduğu ( Y HGK 3.2.1999 E 1999/2-58-53) veraset belgesi almak için başvurdum.talebim reddildi.Babalık davası için ise 1 ve 5 yıllık süreler dolduğu için açamıyorum.Müvekkili mirasatan yararlandırma amacıyla ne yapmalıyım?

Babalık davası için gerek anne gerekse çocuk için öngörülen hakdüşürücü süre geçirilmişse, açılabilecek ve en kısa zamanda sonuç alınabilecek dava 'Mirasçılığın Tespiti' davasıdır. Alacağınız bu tespit kararını dayanak göstererek veraset ilamı alınabilir ya da açılacak davada mirasçılığın tespitinin yanında nüfusa tescilini de talep edebilirsiniz.
Old 16-06-2007, 02:28   #3
Heybe Hukuk

Sayın Meslektaşım;

Bence varılacak sonuca ve önerilecek hukuki yola etkili olduğundan; şunu sormak isterim; nüfus kaydında müvekkilinizin babası kim olarak gözüküyor?

Zira, bana göre babalık davası açmanız mümkün olabilir. Eda davasının açılabileceği durumlarda; tespit davası açılamaz kuralından ötürü; öncelikle babalık davası açıp açamayacağınızı tartışmakta fayda görüyorum. Kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi