Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Buyrun Burdan Yakın, Sönmesin Ama

Yanıt
Old 05-05-2010, 09:32   #211
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Gerçek dünya dediğimiz yalan dünyada ne kadar saçmalık varsa aynen sanal dünyaya taşıyoruz.

Acaba neden nitelendirilmeye ve övgüye ihtiyaç duyuyoruz! Tamam başkalarına ihtiyacımız var ama bu dünyaya ne veriyoruyuz ki ne istiyoruz.

Sadece yaşayan 6 milyar insandan biriyiz. Dünya Süleyman'a kalmamış. Bize de kalmayacak.

Kansere çare bulan olursa eyvallah.

Sizin için (sanırım O nun için bir şekilde değerlisiniz ), en sevdiğiniz yemeği yapan annenize teşekkür ediyor musunuz? Ve biliyor musunuz o yemeği en güzel O yapıyor...

Çok bunaldığınızda "yanında nefes alabildiğinizi ve rahatladığınızı" hissettiğiniz biri (sanırım o kişi için de bir şekilde değerlisiniz ) var mı? Biliyor musunuz; sizi çok seven ve size huzur veren kişi O...
....

(Muhakkak) bir şeyler verip bir şeyler aldığınız birileri var gibi....

Saygılar...
Old 05-05-2010, 09:36   #212
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Gerçek dünya dediğimiz yalan dünyada ne kadar saçmalık varsa aynen sanal dünyaya taşıyoruz.

Acaba neden nitelendirilmeye ve övgüye ihtiyaç duyuyoruz! Tamam başkalarına ihtiyacımız var ama bu dünyaya ne veriyoruyuz ki ne istiyoruz.

Sadece yaşayan 6 milyar insandan biriyiz. Dünya Süleyman'a kalmamış. Bize de kalmayacak.

Hah, hadi bakalım, buyurun buradan yakın! (Pazartesi sendromudur geçer diyeceğim, ama yok epeydir geçmemiş)
Old 05-05-2010, 09:45   #213
ege

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray

Acaba neden nitelendirilmeye ve övgüye ihtiyaç duyuyoruz!

bende cevap yazayım hadi, benimki biraz daha ironik olsun.
(tam da böyle düşündüğüm için değilse de)

işe yaradığımızı sanmak için

"iyi ki varsın" cümlesini duyduğumuzdaki gibi "ben gerekli biriyim "duygusu.
ahh.. güzel egom

Old 05-05-2010, 09:56   #214
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray

Kesinlikle
Old 05-05-2010, 10:12   #215
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Hades
Sizin için (sanırım O nun için bir şekilde değerlisiniz ), en sevdiğiniz yemeği yapan annenize teşekkür ediyor musunuz? Ve biliyor musunuz o yemeği en güzel O yapıyor...

Çok bunaldığınızda "yanında nefes alabildiğinizi ve rahatladığınızı" hissettiğiniz biri (sanırım o kişi için de bir şekilde değerlisiniz ) var mı? Biliyor musunuz; sizi çok seven ve size huzur veren kişi O...
....

(Muhakkak) bir şeyler verip bir şeyler aldığınız birileri var gibi....

Saygılar...

Bazen öyle olur ki; bir şey çok değerli ise, onu kelimelere dökersen anlamını ve değerini yitirir. Anneme ya da değer verdiğim insanlara bir bakış herşeyi anlatabilir. Ne söylediğimiz önemli değil; ne yaptığımız önemlidir. Bizi biz yapan bize söylenen sözler ya da bizim söylediğimiz sözler değildir. Onlara ne yaptığımızdır.

Belki de içimizdeki bir fesatlıktır, övgüler.Ne kadar haketse de Devamlı söylerek sıradanlaştırmaya çalıştırıyoruzdur,

Burada ise, kimseyi tanımıyoruz. Bir kaç toplantı ve yazılar. Dilin kemiği olmaması ile klavyenin gücü birleştiğinde verilen değerin ve övgünün çok da anlamı olmadığını düşünüyorum.
Old 05-05-2010, 10:14   #216
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Sehper Ferda Demirel
Hah, hadi bakalım, buyurun buradan yakın! (

Söndü bile. Usulü bıraksanız da artık esasa girseniz.
Old 05-05-2010, 10:16   #217
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Ege
iyi ki varsın" cümlesini duyduğumuzdaki gibi "ben gerekli biriyim "duygusu.
ahh.. güzel egom

kesinlikle, Evet, budur...
Old 05-05-2010, 10:22   #218
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Mehmet Saim Dikici
Biz Suat abiye de "eyvallah" diyoruz.

Bir ara ben de öyleydim. Bende de bir takıntı başlamıştı. Sohbet ederken bir kaç laftan sonra "kaç kardeşsiniz" diye soruyordum.

Ama artık yok. Siz de Suat abiye bir gün gerçekten eyvallah diyebilirsiniz.
Old 05-05-2010, 10:24   #219
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
verilen değerin ve övgünün çok da anlamı olmadığını düşünüyorum.
THS'de 2006'dan bu yana 1442 mesajınız olduğunu düşünürsek, şöyle biraz taradığımızda bu cümlenizle çelişecek mesajlarınızı bulabileceğimize eminim.

Birbirleri hakkında olumlu birşeyler düşünenlerin bunu paylaşmaları çok güzel değil mi sizce de?

Ama eğer herkes için çok çabuk olumlu (veya olumsuz) düşünüyoruz, sonra kısa sürede bu düşüncelerimiz değişiveriyor, olumlu (veya olumsuz) görüş bildirmeden önce biraz daha kendimize (ve karşımızdakine) zaman tanımalıyız diyorsanız ben de size katılabilirim.
Old 05-05-2010, 10:25   #220
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Bazen öyle olur ki; bir şey çok değerli ise, onu kelimelere dökersen anlamını ve değerini yitirir. Anneme ya da değer verdiğim insanlara bir bakış herşeyi anlatabilir(1). Ne söylediğimiz önemli değil; ne yaptığımız önemlidir(2). Bizi biz yapan bize söylenen sözler ya da bizim söylediğimiz sözler değildir. Onlara ne yaptığımızdır.

Belki de içimizdeki bir fesatlıktır, övgüler. Ne kadar haketse de devamlı söylerek sıradanlaştırmaya çalıştırıyoruzdur(3),

Burada ise, kimseyi tanımıyoruz. Bir kaç toplantı ve yazılar. Dilin kemiği olmaması ile klavyenin gücü birleştiğinde verilen değerin ve övgünün çok da anlamı olmadığını düşünüyorum(4).

(1) Neden o "bir bakış"a ihtiyaç duyuyorsunuz
(2) Sadece söylediği ve yaptığı şeyler birbiriyle örtüşmeyen insanlar için geçerli olabilir
(3) "Hakeden" insanlara söylenen şeylerin sıradanlaşmasının mümkün olduğunu düşünmüyorum
(4) Benim için, Ankara toplantısında -sizin- bana söyledikleriniz, gayet anlamlıydı oysa ki...

Saygılar...
Old 05-05-2010, 10:34   #221
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Admin
Birbirleri hakkında olumlu birşeyler düşünenlerin bunu paylaşmaları çok güzel değil mi sizce de?

Alıntı:
Yazan Hades
(4) Benim için Ankara toplantısında sizin bana söyledikleriniz gayet anlamlıydı oysa ki...

Evet, böyle bir cevap geleceğini biliyordum. Öncelikle şunu söyleyeyim, Sadece size değil, kendimi karşı da söylenmiş sözlerdir, bunlar...

Bir de güzel şeyler söylenmesin demiyorum ama devreye egoların girmesi de dikkat çekici.
Old 05-05-2010, 11:34   #222
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray

Evet, böyle bir cevap geleceğini biliyordum. Öncelikle şunu söyleyeyim, Sadece size değil, kendimi karşı da söylenmiş sözlerdir, bunlar...

Bir de güzel şeyler söylenmesin demiyorum ama devreye egoların girmesi de dikkat çekici.

Bunda kötü olan nedir? Veya kötü bir şey mi sizce? Veya...?

Ben "ego"nun, özellikle sinir sistemi olmak üzere, insanı koruyucu özelliği olduğunu düşünüyorum
Old 05-05-2010, 11:36   #223
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray

Dün gelen e-postayı aktarıyorum.

Alıntı:
merhabalar üstadım,nasılsınız.ben mesleğe yeni başlamış bir avukatım.ths deki yazılarınızı ilgi ile takip ediyor ve sizi takdir ediyorum.samimiyetinize güvenerek bu mesajı atıyorum...kendimi hukuki anlamda geliştirmek istiyorum ama açıkçası nereden başlayacağımı bilemiyorum..sizin bana önerebileceğiniz kitaplar neler, rica etsem bana bir iki tavsiyede bulunabilir misiniz? iyi günler , iyi çalışmalar..

THS'ye üye olduğumdan bu yana yukarıdaki mesajlara benzeyen çok mesaj aldım. Hepsinden de büyük keyif aldım. THS'de meslektaş sorularına hala aynı hızla cevap yazıyorsam, bu tür mesajların katkısı çok büyük. Bazen sorusuna cevap verdiğimiz ve derdine ilaç olduğumuz meslektaş elini teşekkür butonuna götürmeye üşenirken, hiç soru sormamış ya da sorusuna hiç cevap vermediğim üyelerden böyle mesajlar gelince büyük bir ödül almış gibi seviniyorum. Ve diyorum ki Sevgili ege'ye ithafen;

"Ben gerekli biriyim"
Old 05-05-2010, 12:07   #224
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray

Yok yoook, esasa vakıflığımdan "Usul usul" kaçıyorum... Bugün gayet iyiyim. Sürdürmek niyetindeyim
Old 05-05-2010, 12:19   #225
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Admin
Ama eğer herkes için çok çabuk olumlu (veya olumsuz) düşünüyoruz, sonra kısa sürede bu düşüncelerimiz değişiveriyor, olumlu (veya olumsuz) görüş bildirmeden önce biraz daha kendimize (ve karşımızdakine) zaman tanımalıyız diyorsanız ben de size katılabilirim.

Hiç bir şeyi geciktirmemeli bence kişi, övgüyü de yergiyi de.

Anında karşılık bulmayan davranışlar zamana bırakıldığında pörsür ve eski heyecanı bulamaz.

İçimizde kalacağına, bırakalım O düşünsün diye düşünüyorum ben de.
Old 05-05-2010, 12:34   #226
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Şu terzi hikayesini yazmak farz oldu.

Bilgeye sormuşlar:

'Efendim, dünyada en çok kimi seversiniz?'
'Terzimi severim' diye yanıtlamış.
Soruyu soranlar şaşırmışlar :
'Aman üstad, dünyada sevecek o kadar çok kimse varken terzi de kim oluyor? O da nereden çıktı? Neden terzi?'
Bilge yanıtlamış:
'Evet dostlarım, ben terzimi severim. Çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü yeniden alır. Ama ötekiler öyle değildir. Bir kez benim hakkımda karar verirler, ölünceye kadar da, beni hep aynı gözle görürler.'

Bitti.

Aslında bitmedi. Misal genel anlamda yaşam canımızı yaktıkça hepimiz zaman zaman bütüne kızıyoruz. Küçük parçalar bazen üst üste geliyor. Yahut, dünya üzerinde gördüğümüz ve katkımız olmayan kötülükleri değiştiremiyoruz. Başkaları mutsuzken mutlu olmaktan utanıyoruz. Dahası olumsuzluklara olumlu katkı yapamadıkça ve yapamayacağımıza da inandıkça, ironi başlıyor. Anlamsızlık duygusu yaşam köklerimizi zedeliyor. Ama yaşarken ölmemek, dahası çürümemek için nefes almaya ihtiyacımız var. O yüzden aslında sevgili Koray'ın bu son yazılarını ben hiç ciddiye almıyorum ) Bir sene sonra dönüp bakarsanız -Yahut Admin'in dediği gibi geri dönüp geçmiş yazılarına bile bakmak yeterli aslında!-, işte buraya da yazıyorum

Sevgiler, selamlar

*PS: Bir yazı hatırlıyorum, şiire karşı hiç ilgim yoktur ama bu şiir gerçekten harika... gibi bir cümle
Old 05-05-2010, 12:37   #227
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray

Bence bu hiç de iyi olmayabilir.
Old 05-05-2010, 12:38   #228
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Dün gelen e-postayı aktarıyorum.

THS'ye üye olduğumdan bu yana yukarıdaki mesajlara benzeyen çok mesaj aldım. Hepsinden de büyük keyif aldım. THS'de meslektaş sorularına hala aynı hızla cevap yazıyorsam, bu tür mesajların katkısı çok büyük. Bazen sorusuna cevap verdiğimiz ve derdine ilaç olduğumuz meslektaş elini teşekkür butonuna götürmeye üşenirken, hiç soru sormamış ya da sorusuna hiç cevap vermediğim üyelerden böyle mesajlar gelince büyük bir ödül almış gibi seviniyorum. Ve diyorum ki Sevgili ege'ye ithafen;

"Ben gerekli biriyim"

Her üyeye benzer yüzlerce mesaj geliyor desem...
Old 05-05-2010, 12:38   #229
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici

Baaaaaaak!
Old 05-05-2010, 12:41   #230
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray

Bir ara ben de öyleydim. Bende de bir takıntı başlamıştı. Sohbet ederken bir kaç laftan sonra "kaç kardeşsiniz" diye soruyordum.

Ama artık yok. Siz de Suat abiye bir gün gerçekten eyvallah diyebilirsiniz.

Zaten "eyvallah" diyoruz demiştim.
Old 05-05-2010, 12:55   #231
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Şehper Ferda Demirel
Başkaları mutsuzken mutlu olmaktan utanıyoruz. Dahası olumsuzluklara olumlu katkı yapamadıkça ve yapamayacağımıza da inandıkça, ironi başlıyor. Anlamsızlık duygusu yaşam köklerimizi zedeliyor. Ama yaşarken ölmemek, dahası çürümemek için nefes almaya ihtiyacımız var.

Yahu neden inat ediyorsunuz?

Sevgili Sehper,

Benim duygularım olumlu olsa da olmasa da karamsar olsam da olmasam da şuna inanıyorum: kader denen şey gerçekten var. Biz özgür değiliz, değiştiremeyiz.

Sayın Aladağ'ın şiirinde çok güzel şekilde tespit ettiği gibi artık sadece kwai köprüsü filminin müziğini anımsamaya,ıslıkla çalmaya çalış ya da makber'i söyle bağıra bağıra.

Özgür değilsek, niye yazıyorum bunları. Sadece farketmek ve görmek için.. Olan yine olacak.

Alıntı:
Yazan Hades

Bunda kötü olan nedir?

Artık kötünün ve iyinin ötesine geçsek ne dersiniz?
Old 05-05-2010, 13:00   #232
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici

Korkmalı mıyım?
Old 05-05-2010, 14:13   #233
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Korkmalı mıyım?

Baaaaaaak!
Old 05-05-2010, 14:17   #234
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Mehmet Saim Dikici
Baaaaaaak!

Nereye?
Old 05-05-2010, 14:41   #236
Av. Şehper Ferda DEMİREL

))) Hadi en iyisi hepimiz işimize bakalım) Kolay gelsinnn, iyi çalışmalarrr

Yalnız bakın ne buldum, eklemeden geçemedim:

ALINTI:

Ağır ağır ölür alışkanlığının kölesi olanlar, her gün aynı yoldan yürüyenler, yürüyüş biçimini hiç değiştirmeyenler, giysilerinin rengini değiştirmeye yeltenmeyenler, tanımadıklarıyla konuşmayanlar.

Ağır ağır ölür tutkudan ve duygulanımdan kaçanlar, beyaz üzerinde siyahı tercih edenler, gözleri ışıldatan ve esnemeyi gülümseyişe çeviren ve yanlışlıklarla duygulanımların karşısında onarılmış yüreği küt küt attıran bir demet duygu yerine “i” harflerinin üzerine nokta koymayı yeğleyenler.

Ağır ağır ölür işlerinde ve sevdalarında mutsuz olup da bu durumu tersine çevirmeyenler, bir düşü gerçekleştirmek adına kesinlik yerine belirsizliğe kalkışmayanlar, hayatlarında bir kez bile mantıklı bir öğüde aldırış etmeyenler.

Ağır ağır ölür yolculuğa çıkmayanlar, okumayanlar, müzik dinlemeyenler, gönlünde incelik barındırmayanlar.

Ağır ağır ölür özsaygılarını ağır ağır yok edenler, kendilerine yardım edilmesine izin vermeyenler, ne kadar şanssız oldukları ve sürekli yağan yağmur hakkında bütün hayatlarınca yakınanlar, daha bir işe koyulmadan o işten el çekenler, bilmedikleri şeyler hakkında soru sormayanlar, bildikleri şeyler hakkındaki soruları yanıtlamayanlar.

Deneyelim ve kaçınalım küçük dozdaki ölümlerden, anımsayalım her zaman: yaşıyor olmak yalnızca nefes alıp vermekten çok daha büyük bir çabayı gerektirir.

Yalnızca ateşli bir sabır ulaştırır bizi muhteşem bir mutluluğun kapısına.

*Ağır Ölüm
Pablo Neruda

Özellikle şu cümleyi çok beğendim (Neruda'ya iltifat etmiş olacağım, üstelik beni duymayacak, üstelik benim de duymasına gereksinimim yok ama ) :

...DENEYELİM VE KAÇINALIM KÜÇÜK DOZDAKİ ÖLÜMLERDEN, ANIMSAYALIM HER ZAMAN, YAŞIYOR OLMAK; YALNIZCA NEFES ALMAKTAN DAHA BÜYÜK BİR ÇABAYI GEREKTİRİR...

Çabanız daim olsun

Sevgilerimle
Old 05-05-2010, 14:57   #237
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
...Artık kötünün ve iyinin ötesine geçsek ne dersiniz?

Alıntı:
Yazan Hades
...Veya kötü bir şey mi sizce? Veya...?

Ötesine geçmeyi lütfederseniz diye "veya...?" demiştim... Nasıl ki gözümü, kulağımı, burnumu inkar edemem, "ego"mu da inkar edemem, edene de inanmam ...

Kendimce ve bana münhasır söyleyebilirim ki (başkası adına konuşmak zor olsa gerek ): Bir insana karşı menfi ya da müspet bir şeyler hissediyorsam (er ya da geç) söylerim; bir insanı hiç sevmiyor olmam daha sonra çok sevmem veya seviyor olmam daha sonra sevmeyeceğim ihtimalini sıfırlamaz ; her ikisi de benim nitelendirmem, değerlendirmem, sonuçlar çıkarmamdır... Şu anda gidip hazırladığım temyiz dilekçemi verebilirim; THS ye girip bu mesajı yazmayı seçer ve o dilekçeyi vermeyi ertelerim; gelen trilyonluk davayı almayabilirim, 3 kuruşluk dava ilgimi çeker alırım, vekilliğini yaparım; şu anda elimdeki her şeyi bırakıp tatile çıkarım, tatil gelir oturup çalışırım...; bunlar, benim özgürlüğüm... Nedir kendinizi özgür hissetmediğiniz şey; aklın seçim yeteneği vardır, seçersiniz, sonucunu da "paşa paşa" yaşarsınız (diye düşünüyorum )...

Saygılar...
Old 21-08-2010, 10:28   #238
Av.H.Sancar KARACA

"Ne varsa bu şehirde, bayatlamış vapur çayı bile nektar olur.

Hafta sonları denize doğru bir göç başlar.

'Ey hayat, biz Çeşme'ye gidiyoruz sen de arkadan gel' der

İzmirliler muzipçe.

Ve ne gariptir ki hayat, uslu bir çocuk gibi onların peşinden gider.

Ne garip, uçak biletinin üzerinde adımın hemen yanında yazan IZM harflerine sevgiyle bakıyorum"

Cemal SÜREYA
Old 31-12-2010, 10:05   #239
Av.H.Sancar KARACA

Uysa da Uymasa da

2010 Yılında Kardan Adam
Daha az iş aldı
Daha az çalıştı
Daha az yedi
Daha az içti
Daha az yoruldu
Daha az konuştu
Daha az üzüldü
Daha fazla düşündü
Daha fazla kaygılandı
Daha fazla sevdi
Daha fazla sevindi
Daha fazla dinledi
Daha fazla yürüdü
Daha fazla tatil yaptı
Ankara dışına daha fazla çıktı
Daha fazla kitap okudu
Hastalanmadı
Borçlanmadı
Tasarruf etmedi
..
İyi etmiş mi?

Mutlu yıllar dostlarım.
Old 31-12-2010, 10:23   #240
Atahun

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
...............................
...............................
Hastalanmadı

İyi etmiş mi?

Mutlu yıllar dostlarım.

Etmez mi? Bence en önemlisi bu.

Mutlu yıllar abi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi