Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nitelikli cinsel istismar

Yanıt
Old 28-09-2012, 13:00   #1
av.mesut

Varsayılan nitelikli cinsel istismar

benim ilk ceza davam nitelikli cinsel istismar davası..müvekkilim 16 mağdur ise 14 yaşındadır.müvekkilim ile yine aynı mahalleden bir cuck daha tutukluy bulunmaktadır..mağdur müvekkilimle rıza ile ilişkiye girdıgını soylemektedır ıfadesınde.şikayet eden magdurun ablasıdır.diğer tutuklu ıcın magdur ılsıkıye grmedıgını soylese de cocuk polsı ıfadesınde ilişkiye girdıgını kabul etmektedir.muvekkilimde sevgili olmaları sebebıyle rıza ıle ılskıye grdıgını soylese de magdur da aynı ıfadeyı verse de 14 yasında olması da cezayı gerektırmektedır..benim de ılk ceza davam olması sebebıyle bu olayda nasıl bır yol olucagını nelerı talep etmem gerekecegını yanı savunmamı ne uzerıne yapıcagım konusunda sız degerlı meslektaslarımdan fikir almak ıstıyorum..bu konuda cevaplarınız benım ıcın onemlidır..yazarsanız sevınırım
Old 28-09-2012, 22:06   #2
av hasancelil

Sayın meslektaşım öncelikle davan hayırlı olsun sonuçta ikiisde çocuk ama ne yazık ki yargılama sisteminde magdure taraf kız olduğundan savcı davayı açıyor .çocul,k istismarından.
Küçük olan kız zanımca adli tıpa gönderilir. Psikolajik olarak ruh durumu ögrenilir oradan bu çok önemlidir.
sen bence savunmalarını küçük kız üzerinde yoğunlaştır.Madem o ilişkiye girmedik diyor.Zaten şöyle genel geçer bir düşünce hakimdir yargı sistemimizde küçüğün yalan söylemekte menfati yoktur. Denir.
Kısacası küçük neden ki yalan söylesin denir ifadeside gereginden fazla ciddiye alınır.
Old 29-09-2012, 11:07   #3
aykutyigit

Sayın meslektaşım mağdur diğer tutuklu ile ilişkiye girmediğini söylemekte.Mağdur müvekkiliniz ile ilişkiye girdiğini beyan ediyor.Bu durumda işiniz ispat açısından zorlaşıyor -istismar davalarında.Bence de mağdur ATK'ya gönderilir.Daha sonra ruh sağlığı bozulmadığına ilişkin rapor gelirse (rıza ile ilişkiye girdiğine göre belirli bir cinsel olgunluğa ulaştığını düşünüyorum (her ne kadar yaşı 14 de olsa )ceza büyük ihtimalle alt sınırdan verilir(8 yıl ).Ayrıca yaşı sebebiyle 1/3'ü indirilir .TCK madde 62 de uygulanırsa 1/6 indirim olur.Sonuç olarak 4 yıl 5 ay 20 gün ceza alır.18 yaşına kadar da 1 gün çocuk için 2 gün sayılır.İyi çalışmalar.
Old 05-10-2012, 14:21   #4
av.mesut

1 gün çocuk için 2 gün sayılır ifadesinın hukuksal boyutu nedir sayın yiğit?yine ayrıca kaanatımce madde 62 uygulama alanı bulmaz bu konuda da ne düsünüyorsunuz acaba
Old 05-10-2012, 15:11   #5
av_mkaraman

Sayın Yiğit'in bahsettiği: İnfaz Kanunu uyarınca, küçüklerin Cezaevinde kaldığı her bir gün 2 gün infaz olmuş gibi cezalarından mahsup edilir.
Old 05-10-2012, 15:14   #6
Nill

Şöyle olur;Müvekkilinizde mağdurda cinsel ilişkiye girdiklerini söylemektedirler.Suçun unsurları oluşmuştur yapacak birşey yok.Mağdurun yaşı 15 ten küçük olduğu için cinsel ilişkiye rızası hukuk bir sonuç doğurmaz.Bu davalarda mahkeme mağdurenin ruh ve beden sağlığının bozulup bozulmadığını anlamak için mağdureyi adli tıp kurumuna gönderir.ruh ve beden sağlığının bozulduğuna ilişkin rapor gelir ise müvekkiliniz tck 103/6 maddesi uyarınca 15 yıl hapis cezası alır.62.maddeden indirim yapılır.Ruh ve beden sağlığının bozulmadığına ilişkin rapor gelir ise 103/2 den 8 yıl ceza alır.62 den indirim yine yapılır.Sizin bu davada yapabileceğiniz fazla birşey yok sadece mağdurenin kemik yaşının tespit edilmesini talep edebilirsiniz.Şans bakarsınız 15 den büyük çıkar..İnfazda geçen 1 günün 2 gün olarak kabul edilmesi Ceza infaz kanununun koşullu salıvermeyi düzenleyen 107/5 maddesi ile ilgilidir.Çocukların infazda geçirdiği süre 15 yaşını dolduruncaya kadar 2 gün 1 gün sayılır.2006 yılında yapılan değişiklikle 18 den 15 e indirilmiştir.Müvekkiliniz ayrıca 18 yaşından küçük olduğu için TCK 31 den ayrıca indirim yapılır
Old 10-10-2012, 12:20   #7
av.mesut

çok teşekkür ederim ..bırsey sormak istıyorum bu durumnda mağdurun bi kaç kişi ile daha ilişkiye girdigini iddi edıyort muvevkilim ailesı ve maherlledekı ınsanlar soylemektedır ..bunun yargılmada bı etkıs olur mu bunu nasıl iddi edebılırım
Old 10-10-2012, 16:17   #8
Nill

mağdur 15 yaşından küçük olduğu için olmaz.yani rızası dikkate alınmaz.onunla ilişkiye giren herkes suçludur.Ama 15 yaşından büyük olsa idi ve müvekkiliniz hakkında zorla cinsel saldırı iddiası olsa idi Belki genel olarak başka kişilerle de cinsel birlikteliğe girmiş olmasına dayanarak müvekkilinizle olan ilişkisinin de rızaya dayandığı savunmasında bulunarak şüphe hali oluşturabilirdiniz.Fakat buda zorlama bir savunma olurdu.Çünkü başkaları ile rızası dahilinde cinsel ilişkiye girmiş olması sizin müvekkilinizle de rızası ile ilişkiye girdiği anlamına gelmez..
Old 10-10-2012, 16:28   #9
Nill

Böyle davalar avukatlar için sinir bozucudur.helede yeni bir avukatsanız böyle davalar için illede bir çözüm bulmaya çalışırsınız.Benim de mesleğe yeni başladığımda böyle bir davam vardı.Cinsel istismar suçundan müvekkilim 17 yıl ceza aldı.tabi dosya yargıtayda iken cezaevinde öldü.Davayı takip ederken Çok gerildiğimi hatırlıyorum.Ama neticede herkesin beraat etmesi mümkün değil.Siz davayı takip edin elinizden geleni yapın.Olmayacak gibiyse olmaz.Sonuçta siz müvekkilinize 'git bu suçu işle' demediniz.Herkes kendi eyleminin sonuçlarından kendi sorumludur.Avukatlar mucize yaratamaz diye düşünüyorum-)))
Old 10-10-2012, 18:51   #10
uğur deniz

Ayrıca mağdurenin fiziki görünümüne de bakmanızın faydası olabilir eğer resmi doğum söz konusu değilse yaşının nüfus kaydından daha büyük olduğu savunması ve bu savunmayı doğrular bir rapor elde edilmesi de mümkün olabilir.Yaş konusunu atlamamak lazım diye düşünüyorum.
Old 01-11-2012, 11:46   #11
av.mesut

tesekkur ederim cevaplarınız için..muvekkilimin arkadası hıo bı sıkayetr yokken muvekkilimle karakola gıdıp ben de ılsıkıye grdım dıyıp tutuklanmıstı..ama dosyada ismi dahı gecmemısken kendısı ben de yasptımn dıyıp tutuklnaıp gecen ay yanı 3 ay cezaevınde kaldıkta sonra 1 hafta once tahlıye oldu.bunun dosyaya etkısı nedır ben bı baglantı yok dıe dusunuyorum..oyle bı hal aldı kı dosya sımdı benım muvekkilim ve ailesi ben kucuk gorunuyorum kımlıkte yasım 16 ama ben 19 yasındayım dıyor sımdı bız magdurenın kemık yasını ıstersek benım muvekkılımınde kemık yasını ıster mı hakım goruntude 16 gosterdıgı halde ya da magdurenın avukatı ..ugur bey ve nıl hanım
Old 01-11-2012, 14:59   #12
özfn_34

Alıntı:
Yazan av.mesut
tesekkur ederim cevaplarınız için..muvekkilimin arkadası hıo bı sıkayetr yokken muvekkilimle karakola gıdıp ben de ılsıkıye grdım dıyıp tutuklanmıstı..ama dosyada ismi dahı gecmemısken kendısı ben de yasptımn dıyıp tutuklnaıp gecen ay yanı 3 ay cezaevınde kaldıkta sonra 1 hafta once tahlıye oldu.bunun dosyaya etkısı nedır ben bı baglantı yok dıe dusunuyorum..oyle bı hal aldı kı dosya sımdı benım muvekkilim ve ailesi ben kucuk gorunuyorum kımlıkte yasım 16 ama ben 19 yasındayım dıyor sımdı bız magdurenın kemık yasını ıstersek benım muvekkılımınde kemık yasını ıster mı hakım goruntude 16 gosterdıgı halde ya da magdurenın avukatı ..ugur bey ve nıl hanım

Müvekkilinizin arkadaşının tutuklanmış olması müvekkiliniz açısından bir sonuç doğurmaz. Sizin salt mağdurenin kemik yaşının tespitini istemeniz, müvekkiliniz olan sanığın da otomatikman kemik yaşının istenmesine neden olmaz. Fakat ceza yargılamasında önemli olan maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını sağlamak olduğundan, mesela savcının/mağdurenin veya vekilinin böyle bir talepte bulunması halinde müvekkilinizin de kemik yaşının tespiti yoluna gidilebilir. Sonuçta müvekkilinizin 16 yaşında olmasıyla, 19 yaşında olmasının ceza hukuku açısından farklı sonuçları vardır.

Saygılarımla
Old 01-11-2012, 15:14   #13
babamali

mağdur da müvekkiliniz de ilişkiyi kabul ettiklerine göre rıza ile ilişki olduğundan hükmün alt sınırdan verilmeinden başka yapacak bir şeyiniz yok.
bu arada mağdurun doğum tarihinin gerçek olup olmadığını araştırın. buradan belki talih kuşunu yakalarsınız.
Old 01-11-2012, 15:21   #14
Av.Muhammet Aydın

Esasen bu tür davalarda hem savunma olarak ve hemde mahkeme ilk derece ve yargıtay olarak üzerinde fazla durulmasada TCK 30 (hata) üzerinde de durulması lazım gelmektedir bence...
Old 07-11-2012, 16:01   #15
av.mesut

müvekkilim simid die ben ifademı degıstırıcem yapmadım diyicem hepsınde..ne ceza alırsam demekte..ben de savunmayı bu yonde yapıcam yanı polısler kabul edersen tutuklnamaazsın demıstır..bu savunma yasalmıdır..
Old 25-02-2014, 20:10   #16
Semender33

Alıntı:
Yazan av.mesut
müvekkilim simid die ben ifademı degıstırıcem yapmadım diyicem hepsınde..ne ceza alırsam demekte..ben de savunmayı bu yonde yapıcam yanı polısler kabul edersen tutuklnamaazsın demıstır..bu savunma yasalmıdır..

Mesut Bey Merhabalar;

İlk davam sizin ilk davanızla tarafların yaşlarına kadar aynı ve araştırma yaparken sizin sorunuza rastladım. Davanızın son aşaması ve yapmış olduğunuz savunma hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar..
Old 22-03-2014, 14:03   #17
av.mesut

Sayın meslektaşım;yaklasık 1 sene sonra tahliye edildi ve 1.5 sene sonra da karar verildi. adli tıp raporunda her ne kadar ruh sağlığı bozulmuş olsa da söz konusu eylem dolayısıyla bozulduğuna hükmedilmemesi gerektiği kanaat neticesinde karar verildi. biz de bunun üzerinden savunam yaptık müvekilim söz konusu fiili kabul etmese de cezalandırıldı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi