Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İlginc Bir Kooperatif Sorunu

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-11-2004, 15:45   #1
hiparker

Varsayılan İlginc Bir Kooperatif Sorunu

konu kooperatif ancak sorunum ile ilgili baska bir örnege rastlamadigim için zamaninizi aliyorum. simdiden tsk.

20-30 yil kadar bir akilli elindeki arazisini 100 kadar insana küçük parseller halinde satmis. alanlarin elinde hisseli tapu var. 1998 yilindada bu araziden alanlardan birkaci bir araya gelerek ve ellerindeki kendilerine ait olan arazileri devrederek bir konut yapi kooperatifi kurmuslar. bu kooperatife giren herkes kendi arazisini kooperatife tapu kaydinda satmis gözukuyor ancak para almadan koope devrediyor. bende kasim/2002 de ayni sekilde uye oldum. kooperatife aidat ödemeleri 2001 sonu itibariyle bitirilmis yani aralik 2001de son kez aidat alinip aidat toplanmasina son verilmis. ben uye olduğumda aidat toplanmiyordu. benden toplanan aidatlari ve faizlerini yatirmami istediler ancak 50-60 milyon birseydir dedikleri faiz rakami daha sonra 400 kusur milyon olarak talep edildi. yani bir anlamda aldatildim. sorunum su: herkesin ödediği aidatlarin toplami olan miktari kabul ediyorum zaten bunuda uye olur olmaz aralik/2002 ve ocak/2003 de 2 taksit halinde yatirdim. ancak talep edilen diğer paranin adi gecikme faizi ve kooperetifin kurulduğu ilk gunden itibaren hesapliyorlar.yani uyesi bile olmadiğim bir dönem icin uyeymisim ve aidatlarimi ödememisim muamalesi yapiliyor ve bu para talep ediliyor. gerekceleri ise o zaman ödenen para ile ki bu paralar aylik ödendi, benim yatirdiğim paranin değerinin esit olmamasiki ben parayi toplu yatirdim.
özetle bende haksiz talep ettiklrine inandiğim bu parayi yatirmadim ve simdi koopden atilmakla tehdit ediyorlar.
bende paranin miktari onemli değil ama aldatilmis olduğuma inandiğim icin ve koop temsilcisi bayanla aramizda gecen konusmalarda bana kufrettiği icin sonuna kadar hakkimi aramak istiyorum.

onemli not: ilk genel kurulda yeni uyelerin herkesin odediği kadar aidat odemesi seklinde bir karar almislar.

sorular:
1-faiz taleplerinde haklilarmi? yani uye bile olmadiğim bir donem icin faiz odemem normalmi??
2-bu sebeple beni koopden nasil ve hangi hukuki prosedur ile cikaracaklar nasil itiraz edeceğim
3-bildiğiniz emsal bir dava varmi
4-aklima gelmeyen ancak yardimci olabilecek her turlu bilgi rica
5-is dava haline donusur ve kaybedersem ne kadar maddi zararim olur - kazandiğim takdirde butun masraflarimi talep edebilirmiyim?
6-benmi dava acacağim onlarmi? koop ankarada ben antalyadayim nerede dava acmam gerek??
7-aciklayici bilgilerde eksiklik varsa tamamlayabilirim.sorun yeter

ilgilenecek ve yardimlarini esirgemeyecek tum arkadaslara sonsuz tsk.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi