Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma-tanıma tenfiz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2009, 16:23   #1
mevzu hukuk

Varsayılan boşanma-tanıma tenfiz

Sayın meslektaşlarım öncelikle güzel bir haftasonu geçirmenizi diliyorum

Bir sorum var şöyle ki;

Müvekkillerimin babası 1994 yılında Türk ve Alman vatandaşı olan bir bayanla evlilik gerçekleştiriyor. 2 yıl sonrasında müvekkillerimin babası Almanya'da boşanıyor ve bir müddet sonra vefat ediyor.
Bahsi geçen boşanma ilamının Türkiye'de geçerli olmaması sebebiyle sağ kalan eşe Türkiye sosyal sigortalar mevzuatı uyarınca maaş bağlanıyor.
Bağlanan maaşla ilgili olarak; bu ilamın Türkiye'de tanınması için izlenmesi gereken hukuk yolları, varsa zamanaşımı süreleri, başvurulacak mercii ve yetki kuralları hakkında bilgi ve görüşlerinize başvuruyorum.
Yanıt ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 03-01-2009, 18:30   #2
Av. İlhan SALBAŞ

Veraset ilamı ile mirasçılar Aile Mahkemesinde tenfiz davası açabilir. Boşanma kararı aslı (kesinleşme şerhi olması gerek) ibraz edilir. Tercümesi Alman Konsolosluğunda yaptırılması gerekir. Yeminli tercümanlardan adliyede varsa adliye içindeki tercümanlardan yaptırılabilir ancak, mahkeme (daha doğrusu Yargıtay) Türkiye'deki tercümeyi kabul etmeyebilir. Birde hukuki yarar var mı? Maaşı kesilince, davacıya maaş bağlanacak mı? hukuki yarar yokluğundan ya da aktif dava ehliyeti bulunmadığından dava reddedilebilir?
Old 03-01-2009, 23:53   #4
FYLOZOF

değerli arkadaşlar, evet taraflar almanyada boşnamış ama, taraflardan biri ölmüş , dolayısyla ölümle birlikte evlilik kendiliğinden sona erer.
dolayısıyla boşanma ilamı tenfiz edilemez. Mirasçılar tenfiz davası açamaz. evlilik ölümle birlikte sona erdiğinden, tenfiz davası açmanın hiç bir anlamı yok.
Müvekkilin ölümünü nufusa bildirmeniz gerekir.
Burdaki amacı anlamadım, eşine maaş bağlanmasını İSTEMİYORMUSUNUZ?
Old 05-01-2009, 10:59   #5
lawyer24

Değerli meslektaşım öncelikle merhabalar.Emekli maaşının sağ kalan eşe bağlanabilmesi için eşler evliyken diğer eşin ölmesi gerekir sizin olayınızda eşler boşandıktan sonra diğer eş ölüyor ve boşanma Türkiyede bilinmediği için emekli maaşı bağlanıyor.Bu maaşı sağ kalan eşin alması kanuni değildir.Boşanma ilamının Türkiyede sonuç doğurması için mirasçılar yani müvekkilleriniz tenfiz isteminde bulunabilirler(çünkü hukuki yarar vardırTenfiz İstemi” (mülga kanun madde 36) bakımından yapılan değişiklik sadece “hukuki yararı” olan herkesin tenfiz isteminde bulunabileceği hususudur.
)muhatap olarakta aylığı alan eşi göstermeleri gerekmektedir.(Zaman aşımı ile ilgili kanunda herhangi bir ibare bulamadım sanıyorum zamanaşımı yok).Bu şekilde tenfiz kararı alındıktan sonra SGK ya bu ilamı sunarak baştan beri haksız olarak alınan aylıklarında iade ettirilmesi mümkün olabilir diye düşünüyorum saygılar...
Old 05-01-2009, 11:25   #6
Av. İlhan SALBAŞ

Kanaatimce hukuki yarar var. Önce tenfiz kararı alınıp, daha sonra babasından maaş alan kişi daha fazla maaş alması gerektiği için kadına bağlanan maaş kalkacağından tenfiz davasında bu durum açıklanarak tenfiz talep edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi