Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim boşanmak istiyor hiç bir şey vermeyeceğini söylüyor, velayet nasıl olur?

Konuyu Kilitleyin
Old 04-02-2010, 14:02   #1
Konuk jasmin

Varsayılan Eşim boşanmak istiyor hiç bir şey vermeyeceğini söylüyor, velayet nasıl olur?

18 yllık evliyim eşim benden boşanmak istiyor cocukların velayetini istiyor çocuklarımın birisi 17 yaşında diğeri 13 yaşında cocuklarımın velayetini eğer ben alırsam cocukların hiç bir şekilde masraflarını karşılamayacağını söylüyor ayrıca boşanma sonucundada bana üzerinde hiçbir mal varlığı olmadığından dolayı herhangi birşey vermeyeceğini söylüyor çocukların velayetini ona bırakıp kendi özel eşyalarımı alıp gitmem konusunda ısrar ediyor birsüredirde beni eve almıyor ben madur durumdayım kanun karşısındaki haklarımı bilmek istiyorum eşimin ve benim üzerime hiçbir mal varlığı yok oturduğumuz ev eşim kardeşleri ve kayınvalidem üzerine hisseli sezonluk çalışmalar yaptığından dolayı belgelenebilecek bir kazancı yok ama bizi 18 yıldır geçindirebiliyordu ama ben belgeleyemiyorum 18 yıllık emeğimin karşılığında hiçbir hak elde edemeyecekmiyim neler yapabileceğimi yazabilirmisiniz
Old 04-02-2010, 14:37   #2
av.araf

Sayın Jasmin

Eşinizin boşanma davası açması halinde boşanmaya karar verilebilmesi için evlilik birliğinin devamının mümkün olmamasında sizin, eşinize göre daha çok kusurlu olmanız gerekmektedir.Eşiniz bu kusuru ispat edemediği takdirde boşanma talebi reddedilecektir.

Çocukların velayeti konusunda bir uzlaşma sağlayamamanız halinde hakim yaşları büyük olması sebebiyle çocuklarınızın fikirlerini ve pedagog görüşünü aldıktan sonra hangi ebeveynin yanında kalması onların menfaatine olacaksa velayeti ona bırakacaktır.Velayetlerin size verilmesi halinde çocuklara ve talep etmeniz halinde size nafaka takdir edecektir.Bu nafaka bedeli hayatın olağan akışına, sizin yaşam standartlarınız ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenir.Eşiniz nafakaları ödememesi halinde icra takibi yapabileceğiniz gibi hapis cezası ile tazyikte edebilirsiniz.
Aynı zamanda maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.Eşinizin hiçbir mal varlığının bulunmaması ya da aylık düzenli bir kazancının bulunmaması tek başına nafaka ve tazminat taleplerinin reddi için yeterli değildir.Nafaka ve tazminatların ödenmemesi halinde eşiniz ve diğer aile üyelerinin müşterek malik oldukları gayrimenkuller varsa bunlar üzerindeki eşinizin payına haciz işlemi tesis edilebilir.

Birçok ihtimal söz konusu olduğu için sorununuzun çözümünde bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.
Old 04-02-2010, 15:31   #3
Av. Eyüp KATI

Sayın Jasmin velayetin kimde kalacağına mahkeme karar verecektir. sizde kalması halinde her halde mahkeme bu iki çocuk için iştirak nafakası belirleyecektir. haklı olarak siz boşanma davası açıp sonuçlandırırsanız ayrıca kendi adınıza yoksulluk nafakası alma imkanınız bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi