Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

akrabaya satılan evin boşanmadaki durumu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2009, 20:00   #1
Konuk

Önemli akrabaya satılan evin boşanmadaki durumu

İyi günler.Benim sorum eşimle evlilik birliğimiz sürerken
erkek kardeşimin eşine tapusu benim üstüne olan evi 2 yıl önce sattım. Beni aldattığını öğrendim.Temmuz ayında dava açtım boşanmak için,1 Ekimde duruşmam var. Eşim ev akrabaya devir oldugu için yarı parasını alacağım diye beni tehdit ediyor. Bu satma olayı boşanma davasından 2 yıl önce olduğu için halen hak talep edebilirmi. Benim avukat tutacak durumum yok.Dışardan danıştığım avukatların bir kısmı bozdurur,bir kısmı boşanma davasından önce olmuş bozduramaz diyor. Bana kesin cevap verirseniz sevinirim.Teşekürler.
Old 03-09-2009, 10:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Mülkiyeti size ait olan evin ne şekilde alındığı ve evlilik birliği içinde alınıp alınmadığı önemlidir.

Eğer evlilik birliği içinde ve karşılığı ödenerek alınmış ise, bu evin satımından ele geçen paranın yerine geçen bir değer var ise bunun üzerinde eşinizin tasfiye payı alacağı olacaktır.Örneğin bankaya yatırılmışsa ya da yerine ev,araba alınmışsa vs.

Ama eğer ev evlilik öncesi de size ait ise, eşinizin bunda bir alacak hakkı yoktur.

Ya da eğer evi siz evlilik birliği içinde ama, size bağışlanmış veya miras kalmış bir para ile almışsanız bu alınma halinde de eşinizin ev üzerinde hakkı yoktur.

Eşinizin ev üzerindeki hakkının evin, evlilik birilği içinde ve karşılığı verilerek alınmış olması şartına bağlı olduğunu belirttik.

Buna bağlı olarak, eğer siz evin satışını KÖTÜNİYETLİ biçimde sırf eşinizin tasfiye payı alacağını ortadan kaldırmak amacı ile yaptı iseniz, bu satışın değeri üzerinde alacak hakkı idddia edebilir. Ancak satış gerçek ise, sorun yoktur.

Satış gerçek ve kasıt yok ise, boşanma davası tarihinde evlilik birliğinin malı gözükmeyen bir değer için tasfiye payı davası açılamaz.

Eğer eşinize karşı zina sebepli bir boşanma davası açtı iseniz,bu sebeple boşanmaya karar verilmesi halinde ise eğer eşinizin tasfiye payı alacak hakkı var ise, hakim bu tasfiye payı alacağını azaltabileceği gibi kaldırabilir de.

Yine tüm bunlardan HARİÇ olarak, eğer eşiniz, mülkiyeti sizin üzerinize olup da sattığınız ev için, kendi kişisel mal varlığı ile alımına, iyileştirilmesine, korunmasına KATKIDA bulunmuş ise, bunu zaten dava ve talep edebilecektir.

Sayın Katılımcı,

Yapmanız gereken size karşı tasfiye payı alacağına veya değer artış payı alacağına yönelik bir DAVA AÇILMASI halinde bir avukatla davanızı takip etmektir.

Tek başınıza bu kadar hukuki bilgiyi yönlendirmeniz ve değenlendirmeniz mümkün değildir.

Boşanma davanızı da avukatla takip etmeniz kesinlikle yararanızadır. Maddi sıkıntı içinde iseniz bunu kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi