Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Telif Hakkı

Old 13-02-2002, 18:37   #1
Hasan Akdemir

Varsayılan Telif Hakkı

Ben çeşitli şirketlerin ürünleri hakkında , kendi vermiş oldukları bilgi ve uyarıları derleyip bir bilgisayar programı yapmayı planlıyorum. Bu şirketlerden ürünleri hakkındaki bilgileri tanıtım prospektüslerinden almam nedeniyle telif izni almam gerekir mi ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

03-09-2000 00:10:28
Old 13-02-2002, 18:38   #2
Kerem

Varsayılan YNT:Telif hakkı

Sanıyorum ki, mesajınız cevaplandırmak için yeterince ayrıntı içermiyor. "Tanıtım prospektüslerindeki bilgi"nin telif hakkı kapsamı içine girecek nitelikte bir içerik taşıyıp taşımadığının değerlendirilmesi açısından bu bilgilerin bilinmesi gerekiyor. Örneğin bir gıda maddesinin içindeki kimyasal maddelerin oranı telif hakkı kapsamında değerlendirilmezken, bir müzik kasedinin içinden çıkan şarkı sözleri telif hakları kapsamında olacaktır. Aynı şekilde sizin hazırlayacağınız programın bu bilgileri ortaya koyuş şekli de bu kriterle birlikte değerlendirilecek bir faktör olacak. Bu nedenlerle genel nitelikteki bu sorunuza, somut bir yanıt vermek mümkün değil.

05-09-2000 22:21:12
Old 13-02-2002, 18:39   #3
armagan

Varsayılan YNT:Telif hakkı

Sayın Hasan Akdemir,
Hukuki açıdan Sayın Kerem'in verdiği yanıtın tümüne katılıyorum.
Benim yanıtım hukuki değil, ticari olacaktır:

Bence siz projenizi gerçekleştirin. Telif ücreti isteyen olursa,
vermezsiniz. Mahkemeye başvuran olursa ve davayı kazanırlarsa,
kazandıkları kadar verirsiniz. Sonuçta karlı çıkan yine siz
olursunuz.

Genel olarak bir açıklama gerekirse; telif ücreti bir fikir eseri
karşılığı istenebilir. Yazılan her şey fikir eseri değildir.
Prospektüslerin hiçbirinin fikir eseri olmadığı açıktır. Yine de
istisnalar konusunda Sayın Kerem'in yanıtını göz önünde bulundurun.

Size, proje sahiplerine duyduğum saygılarımı sunar, başarılar dilerim.

07-09-2000 18:20:53
Old 20-03-2002, 23:08   #4
AYHAN YAVUZ

İyi telif

Değerli hukuk insanları, peki bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Ben yabancı tıp kitaplarının CD'lerini çoğaltmak istiyorum. Bu nedenle hukuksal açıdan sıkıntıya düşer miyim? Gerçi bu işi yapan birisi bana 5482 (veya buna benzer bir maddeydi, hukuk bilgim sıfırın da altında, lütfen mazur görün)den dava açıldı, en büyük davaydı. Bir şey olmadı, çünkü CD'leri telif hakkı yok dedi ama , işin doğrusu pek bilmediğimden cesaretsizim. E peki ne diye bunu yapacaksın derseniz de,
-hem teşebbüs ruhu
-kitapları çok pahalı, alamayanlara bir ölçüde hizmet de olacak ve son olarak da
-yabancı ülkeler sürekli bizlerin üzerinden besleniyorlar, bilinçaltı bir karşılık verme de diyebiliriz.

Bu konuda beni acil olarak aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi