Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2. kez lisans ve yardım nafakası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-12-2010, 20:29   #1
av.mustafataskin

Varsayılan 2. kez lisans ve yardım nafakası

sayın meslektaşlarım.öncelikle selamlar.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
müvekkil reşit kızına nafaka yüksek öğrenim gördüğü için yardım nafakası ödüyor. kızın öğrenimi bitince biz yardım nafakasının kaldırılması yada azaltılması için dava açtık. tensiple söz konusu üniversiteye müzekkere yazıldı ve kızın mezun olduğu bildirildi. daha sonra davalı taraf ilk duruşmada kızın aynı üniverstenin başka bir bölümünde 1.sınıf öğrencisi olduğunu söyledi ve öğrenci kimliğini sundu. şimdi bu kız anne ve babası boşanmadan önce uludağ üniversitesinde 3 yıl okuyp okulu bırakmış ve tekrar sınava girip ortez protez diye bir bölümü kazanmış. iş imkanı olan bir meslek ancak şimdi nafaka almaya devam etmek için yeni bir bölüm daha okuyor ve bunun bu şekilde devam etmesi yani sonra tekrar bir bölüm daha okuması muhtemel. konu ile ilgili yargıtay kararı bulamadık,hakkaniyet kuralları ile devam etmeye çalışıyoruz ama ÇOK ACİL YARDIMA İHTİYACIMIZ VAR.
Old 12-12-2010, 21:46   #2
tangela

Madde 328 - Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.

Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.

FAKAT;
Yargıtay 3üncü Hukuk Dairesi, tahsilini sürdüren reşit çocuğa süresiz nafaka verilmesine hükmedilemeyeceğini karara bağladı
YARGITAY 3. Hukuk Dairesi, Çarşamba 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin hemşirelik okulunda okuyan kızın, babasından 150 YTL süresiz nafaka almasına ilişkin kararını bozdu. Yerel mahkemeye, 2007 yılında reşit olmadan önce başvuran davacıya 50 YTL nafaka bağlandı. Daha sonra 18 yaşını dolduran davacı, öğrenimi devam ettiği gerekçesiyle babasından 150 YTL nafaka talep etti. Mahkeme bu talebi kabul edince davalı baba temyiz yoluna başvurdu.
EĞİTİM SÜRESİNCE BABA YÜKÜMLÜ
Yargıtay bozma gerekçesinde, yasaya ve yerleşik içtihatlara göre çocuğun ergin olması halinde de babanın ‘eğitim süresince bakmakla yükümlü olduğu belirtildi. Kararda, ‘Somut olayda, beyanlardan davacının dava tarihinde lise son sınıfta okuduğu ve davanın devamı sırasında Haziran ayında okulu bitirdiği anlaşılmakta ise de, ekonomik ve sosyal durum araştırması yapılmadan bu tarihten sonra yardım yükümlülüğünün devam edip etmediği belirlenememiştir. O halde, Mahkemece; davanın (yardım nafakası) niteliği gözetilerek, inceleme ve araştırma yapılıp,sonucu dairesinde hüküm kurulması gerekirken,eksik inceleme ile yazılı şekilde süresiz nafaka kararı verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir denildi.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi