Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yetkisizlik Kararı Verilen Dosya Derdest Olurmu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2010, 14:22   #1
av.bengü bulut

Varsayılan Yetkisizlik Kararı Verilen Dosya Derdest Olurmu?

İyi çalışmalar dileyerek meslekdaşlarıma bir soru yöneltmek istiyorum.Daha önce bir mahkemede ehliyetsizlik ve muvazaa(iki hukuksal sebebe)dayanarak satış vaadinin iptali açmıştım ve yetkisizlik kararı verildi.Bende yetkisizlikten sonra hiçbir işlem yapmayıp yetkili mahkemede yeniden dava açtım.Derdestlik itirazı ile karşılaşmayayım diye sadece muvazaa hukuksal sebebine dayandım.Ancak karşı taraf yine derdestlik itiazı öne sürüyor,oysa sebepleri şimdi sadece muvazaa olan bir dava var.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 10-08-2010, 15:32   #2
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Yardımcı olacağı düşüncesi ile:

Alıntı:
T.C. YARGITAY
11.Hukuk Dairesi

Esas: 1989/730
Karar: 1989/1369
Karar Tarihi: 06.03.1989

DAVA : Taraflar arasındaki davadan dolayı Ankara Asliye 2. Ticaret Mahkemesince verilen 28.11.1988 tarih ve 1417-1796 sayılı hükmün temyizen tetkiki davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla gereği konuşulup düşünüldü :

KARAR : Davacı vekili dilekçesinde, müvekkilinin (K.A.)'dan (150.000.000) TL. alacağı için davalı bankanın teminat mektubu verdiğini, (K.A.)'ın taahüdünü yerine getirmemesi üzerine teminat mektubunu paraya çevirmek istediklerinde bankaca ödeme yapılmadığını ileri sürerek (150.000.000) TL.'nın faizi ile birlikte davalıdan tahsilini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili cevabında, derdestlik itirazında bulunarak davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece, Gaziantep 4. Asliye hukuk Mahkemesindeki dava ile bu davanın konusunun aynı olduğu ve halen derdest bulunduğu kabul edilerek, davanın derdestlik nedeniyle açılmamış sayılmasına karar verilmiştir.

Hükmü davacı vekili temyiz etmiştir.

HUMK.'nun 193 üncü maddesi hükmüne göre evvelki davanın yetkisizlikle red edildiği tarih ile o kararın davacıya tebliğ edildiği tarih ve tebliğ tarihinden itibaren hesap edilen temyiz süresi göz önüne alındığında, sonraki bu davaya bakılmak gerekirken, derdestlik nedeniyle davanın reddine karar verilmesi doğru görülmediğinden hükmün davacı yararına bozulması gerekmiştir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle davacının temyiz itirazının kabulü ile hükmün davacı yararına BOZULMASINA, 6.3.1989 tarihinde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 10-08-2010, 17:14   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.bengü bulut
İyi çalışmalar dileyerek meslekdaşlarıma bir soru yöneltmek istiyorum.Daha önce bir mahkemede ehliyetsizlik ve muvazaa(iki hukuksal sebebe)dayanarak satış vaadinin iptali açmıştım ve yetkisizlik kararı verildi.Bende yetkisizlikten sonra hiçbir işlem yapmayıp yetkili mahkemede yeniden dava açtım.Derdestlik itirazı ile karşılaşmayayım diye sadece muvazaa hukuksal sebebine dayandım.Ancak karşı taraf yine derdestlik itiazı öne sürüyor,oysa sebepleri şimdi sadece muvazaa olan bir dava var.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler..
İlk davada nispi harç ödemiş olmalısınız. Yine ikinci davada da nispi harç ödemiş olmalısınız. Oysa, sadece tebligat masrafı vererek ilk dosyayı yetkili mahkemeye gönderseydiniz müvekkiliniz mükerrer harç ödemeyecekti. Derdestlik nedeniyle ikinci davanız red edilince bir de karşı vekalet ücreti ödeyeceksiniz. Ayrıca zaman kaybedeceksiniz. Neyse ki, red nedeniyle bir kısım harcı iade alarak, teselli bulabileceksiniz.
Old 11-08-2010, 15:37   #4
üye34123

Bence sorunuza en güzel cevabı HUMK md. 193 veriyor. İlk açılan dava kesinleşmiş ancak kesinleşme tarihinden itibaren on gün içerisinde yetkili mahkemeye gönderilmemiş ise ilk dava açılmamış sayılacağından ikinci davada ileri sürülen derdestlik itirazı yerinde değildir. Ancak ilk dava henüz kesinleşmemiş ise derdestlik itirazı yerinde olacaktır.
Old 12-08-2010, 13:28   #5
av.bengü bulut

herkese ilgisinden dolayı teşekkürelr ama ben ilk davamda muvazaa ve ehliyetsizlik sebebine dayanmıştım.şimde sadece muvazaaya dayanıyorum.konuları farklı olmuyormu?
Old 12-08-2010, 13:35   #6
Av. Can DOĞANEL

Birincide de muvazaa var ikincide de... Muvazaa yönünden tarafları, sebebi ve konusu aynı bir dava sözkonusudur.

Eğer ilk davanız sadece ehliyetsizlik olsaydı yeni davanız muvazaa sebebine dayandığından derdestlik olmazdı.
Old 23-08-2010, 09:35   #7
av.bengü bulut

Varsayılan derdest dava

hepinize yanıtlarınız için tekrar teşekkürler.Acaba şimdi ne yapmalıyım.Yeni açtığım davanın duruşmasın agirip o davayı düşürmek yoluyla işlemden kaldırıp yetkisiz dosyayı yetkili mahkemeyemi göndereyim,ya da aklınıza gelen pratik bir çözüm varmı?Yetkisizlik karraı verilen dosya tebliğe çıkarılmadı ve sadece yetkisizlik kararı verildi,öylece duruyor.(Ben o dosyayı yetk
iili mahkemeye göndermek yerine aynı konuda yeni bir dava açmıştım.şimdi karşı taraf desdestlik itirazında bulunduğundan nasıl bir yol izleyeceğimi kestiremiyorum,tekrar görüş bildirirseniz çok sevinirim)
Old 27-08-2010, 11:39   #8
av.bengü bulut

Varsayılan derdest dava tekrar açılırsa ne olur?

Daha önce değerli meslektalarımın görüşünü aldığım konu,yetkisizlik kararı verilen ancak tebliğe çıkarılmayan ve yetkili mahkemeye gönderilmeyen bir dosyanın -sanki hiç açılmamış gibi-direkt yetkili mahkemede açılması ve derdestlik itirazı ile karşılaşması sonucu gerçekten derdest olup olmayacağı idi.Hepinize yanıtlarınız için tekrar teşekkürler.Acaba şimdi ne yapmalıyım.Yeni açtığım davanın duruşmasına girip o davayı düşürmek yoluyla işlemden kaldırıp yetkisiz dosyayı yetkili mahkemeyemi göndereyim,ya da aklınıza gelen pratik bir çözüm varmı?tekrar görüş bildirirseniz çok sevinirim)

Old 27-08-2010, 12:00   #9
Levent Cirit

Yetkisiz mahkemede açtığınız dosyayı müracaata bırakın. 3 ay sonra açılmamış sayılacağına karar verildiğinde yetkili yerdeki dosyadan işlem yapın (bu süre zarfında yetkili yerde açtığınız dosyayı da müracaata bırakıp diğeri için karar verildikten sonra yenileyebilirsiniz)
Old 27-08-2010, 12:06   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Yetkisiz mahkemede açtığınız dosyayı müracaata bırakın. 3 ay sonra açılmamış sayılacağına karar verildiğinde yetkili yerdeki dosyadan işlem yapın (bu süre zarfında yetkili yerde açtığınız dosyayı da müracaata bırakıp diğeri için karar verildikten sonra yenileyebilirsiniz)

Pratikte bunun nasıl olabileceğini de izah eder misiniz? Mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyadan elini çekmiş. Meslektaşımızın yapabileceği tek şey "gönderme" talep etmek. Bu halde de dosya "yetkili mahkemeye" gönderilecektir. Diğer olasık ise, davalı yetkisizlik kararını tebliğe çıkaracaktır. Süresi içinde "gönderme" talep edilmezse karar kesinleşecektir. Ama bu ihtimalin gerçekleşmeyeceği, davalının tavırlarından bellidir.

Sayın av.begü bulut,

Bu forum, daha önce açmış olduğunuz forumun devamıdır. Konu bütünlüğü ve THS kuralları açısından ilk forumdan devam etmeliydiniz.
Old 27-08-2010, 13:29   #11
Levent Cirit

Ben daha yetkisizlik kararı verilmediğini, yetki itirazından sonra mahkemenin " Yetki hususunun daha sonra karara bağlanmasına" diyerek duruşmayı başka güne attığını düşündüm. Bu durumda duruşmaya gelmez ve karşı taraf da davayı takip etmez ise doğal olarak 3 ayın sonunda mahkeme, davanın açılmamış sayılmasına karar verecektir.
Ancak dediğiniz gibi yetkisizlik kararı verilmiş ise gönderme talep etmekten başka seçenek yok.
Old 12-12-2010, 22:52   #12
Kartalkanat

Danıştay 12. dairesi tarafından dosyamın tüm aşamaları görüşülerek kesinleşti, bende dosyayı AHİM'e götürdüm,Ancak İdare Mahkemelerinin aynı konuyla ilgili ISRAR kararı vermesi üzerine Danıştay Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesinin aynı konuyla ilgili vermiş olduğu kararı haklı bularak lehte karar verdi.Bu aşamadan sonra bizim dosya ile aynı durumda olan dosyalarla ilgili Danıştay 12. Dairesi lehte kararlar vermeye başladı ve daha önce hiçe saydığı Anayasa Mahkemesi kararını esas aldı, ancak Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürüyemez diye benim AHİM'e götürdüğüm dosya ile ilgili 2 yıllık rütbe terfimi vermiyor ve senin dosyan kesintiye uğramış, iç hukuk yolları bitmiş diyor,

Tamda sorum burada geliyor. AHİM 'i bir mahkeme olarak kabul ediyor muyuz ? Eğer ediyorsak ,dosyam kesintiye uğramamış kabul edilmesi ve Anayasa Mahkemesi kararının tarafıma uygulanarak geriye yürümesi gerekmez mi ?

Yorumlarınız için şimdiden teşekker ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi