Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Felsefe Hukukun felsefi yönüne dair sohbetler. Hak, Hakkaniyet, Adalet, Eşitlik kavramlarına hukuk felsefesi gözüyle bakış

İstanbul'a yerleşme vergisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2007, 01:02   #1
mutlakadalet

Varsayılan İstanbul'a yerleşme vergisi

Son günlerde İstanbul'un trafik sorununa çözüm getirebilmek için değişik önlemler gündeme geliyor.

Olayı daha ileri ve farklı bir boyuta götürsek nasıl olur? Şöyle ki; ilerleyen zamanlarda İstanbul'un nüfusu (göç, doğum, vs... yollarla) çok daha hızlı bir şekilde artsa ve İstanbul, barındırdığı insanlara yetmez olsa, bu duruma çözüm arayan yetkililer, "İstanbul'a yerleşme vergisi" adında bir vergi çıkartsalar, bu vergi Anayasa'ya uygun olur mu?
Old 15-01-2007, 01:07   #2
calikusu_kamuran

Sorunuzu biraz düşünmek gerekir. O yüzden ben şunu belirtmek de istiyorum. Tabi umarım ilkelerinize aykırı davranmış olmam.

BU UYGULAMA MÜLKİYET HAKKINA DA TECAVÜZ YARATMIYOR MU? Anayasal açıdan bakmak gerekmez mi?

tekrar özür dilerim Syn. mutlakadalet

SAYGILARIMLA.
Old 15-01-2007, 07:40   #3
Kenan komiser

Bence yetkililerin yasaklarla ve vergilerle değil altyapı çalışmaları ile bu soruna çözüm bulmaları gerekir. Ayrıca bana göre böyle bir verginin konması Anayasanın 23. Maddesine aykırıdır. Diye düşünüyorum. Saygılarımla
Old 15-01-2007, 08:55   #4
av.m.a.g

anayasay tabiki uygun düşmez ancak bunun için anayasayı da değişirirler...
Old 15-01-2007, 13:20   #5
Staj.Av.Selçuk

Bu tarz bi uygulama anayasada yeralan eşitlik,seyahat özgürlüğü,yerleşme özgürlüğü gibi temel haklara aykırılık teşkil edecektir.bu sorun bu tarz yaklaşımlarla çözülemez.insanları bu şehre göçe zorlayan nedenler belirlenmeli ve bunlara çözüm getirilmelidir.yaşadıkları yerlerde onurlu yaşam süren ekonomik özgürleğe sahip olan insanlar neden yerlerini terk edip bu yaşanması imkansız şehre gelsinler ki...kırsal kesimlerden buraya göçü azaltmadan bu sorunlar çözülemez.bunu engellemenin çözümü ise bu yerlere yatırım yapmak ve buradaki insanlara onurlu ve refah içinde bi yaşam sunmaktır.doğru düzgün eğitim alamayan ekonomik özgürlüğü olmayan insanlar büyük şehirdeki akrabalarının teşvikiyle buralara gelmekte fakat büyük hayal kırıklığına uğramaktadırlar.400 ytl maaşla tekstil fabrikalarında onursuz insanlık dışı bi hayat sürmeye mahkum bırakılmaktalar.bu gibi durumlara gözlerimizi kapatıp kolay olanı yani görmek istediğimiz gibi görürsek bi sonuç alamayız.çözüm sivrisineklerle uğraşmakta değil bataklığı kurutmaktadır....
Old 15-01-2007, 21:24   #6
calikusu_kamuran

Varsayılan stj av. Selçuk

Syn. Meslektaşım gerçeği tam gerçekliği gibi algılamış olduğunuz ve bize de beyan etmiş olduğunuz için teşekkürler. Asıl sorunu görmek ve anlamak güzel.

Teşükkürler
SAYGILAR
Old 15-01-2007, 22:31   #7
Armağan Konyalı

Sayın Stj. Av. Selçuk

Alıntı:
çözümü ise bu yerlere yatırım yapmak ve buradaki insanlara onurlu ve refah içinde bi yaşam sunmaktır
Bir de bu iş için parayı nereden bulacağımızı söylerseniz, çalıkuşu kamuran ile Armağan sizi takdir etmekte kol kola girecek.
Old 15-01-2007, 22:44   #8
calikusu_kamuran

Varsayılan PARANIN YERi

Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi Syn. Konyalı.....Paranın yeri....bu milletin bütünleşmesi ve paranın ülke dışına çıkmasını engellemektir.....Adamlar öyle bir düzen kurmuş ki ben bir yıl çalışsam sanırım çalışmamın 11 ayı onların cebine gidiyor....Yani biz birbirimizle uğraşırken elin oğlu parayı kendi ülkesine çekiyor........Düşünceniz için teşekkürler Syn. Armağan Konyalı ki bütünleşmeksizin asla Adalete ulaşılamaz. Yani biz 11 ayı dışarı kaptırırken 1 ayı paylaşma derdine düşmekteyiz......ki bu ülkeyi siz dışardan biz içerden bitiremedik diyen insan sayısı az değildir sanırım.

SAYGILARIMLA
Old 15-01-2007, 23:04   #9
mutlakadalet

"Böyle bir verginin Anayasa'ya aykırılığı gündeme gelir. Sokaktaki vatandaş isyanlardadır. Gazetelerin ilk sayfası -neredeyse hergün- aynı haberle ilgilidir." Toplumsal gelişmelerin bu yönde ilerlemesi üzerine, yetkililer açıklama yapmak zorunda kalırlar:

"Anayasamız'ın 73.maddesi, kamu giderlerinin karşılanması amacıyla vergi alınabileceğini belirtmiştir. Biz de İstanbul'daki yoğun nüfusa kaynak bulmakta, onların giderlerini karşılamakta güçlük çektiğimiz için böyle bir verginin çıkartılmasına karar verdik. İstanbul'a yerleşenlerin sayısı azaldığında gider de azalacaktır. Dolayısıyla İstanbul'a yapılacak olan harcamalar da azalacaktır. Böylece kamu giderleri dolaylı olarak karşılanmış olacaktır. Zira üretilmesi zorunlu olan kamu hizmetlerinin kapsamı azaltılmış oluyor. Böylece de vergi azaltılıyor, az vergi alınıyor. Bundan dolayı yapmış olduğumuz vergi kanununda anayasaya aykırılık yoktur."
Old 16-01-2007, 10:45   #10
Staj.Av.Selçuk

Alıntı:
Yazan armağan bey

Bir de bu iş için parayı nereden bulacağımızı söylerseniz, çalıkuşu kamuran ile Armağan sizi takdir etmekte kol kola girecek.

bu devlet herşey için para bulabilirken bu yatırımlar için mi para bulamayacak.Müteşşebbisleri bu yerlere yatırım yapmaya teşvik etmek sorunu çözecektir.Saygıdeğer!siyasetçilerimiz arap şeyhlerine istanbulun gözde mekanlarını peşkeş çekeceklerine bu yerlere yatırıp yapmaya teşvik edebilirler.sevgili armağan bey türkiye sadece istanbul,izmir,bursa,izmit...gibi şehirlerden oluşmamaktadır.bu şehirlerde insanlar refah içinde yaşarken,iş imkanı bulabilirken doğunun fakir şehirleri açlıktan kıvranıyorlar.benim hukuk mantığımdaki eşitlik analyışı burada hayat bulamıyor malesef.ben hiçbir zaman izmitten hakkariye göç eden birisini duymadım.sorun para değil bence sorun bence dışlanmışlık.kolayı tercih etmek.tabi sadece ekonomik boyutu yok bu işin bide eğitim kısmı var.ben ilk okulu adıyamanda 60 kişilik sınıflarda okudum.istanbula ihtiyaç olmadığı halde fazladan okul açacağımıza ihtiyacı olan yerlere okul açmayı daha mantıklı buluyorum.tekrar söylüyorum sorun para değil bazıları böyle olmasını istiyor ve malesef öyle oluyor.sonra tabi göç oluyor.kimse istemez yerini yurdunu terk etmeyi.tabi sizde bende bunun nasıl bişey olduğunu bilemeyiz çünkü biz göç etmeye zorlanmadık.Asıl neden olarak bunu görüyorum ve çözümünde bu sorunların giderilmesinde aranması gerektiğini düşünüyorum.para yok diyip işin içinden sıyrılmak işin kolay tarafı bunu zaten siyasetçiler yapıyor.sizin yapmanız beni üzer.elimizi taşın altına koymadan malesef bu ülkede hiçbir şeyi düzeltemeyiz.
saygılarımla....
Old 16-01-2007, 11:05   #11
dozger

Varsayılan Belkİde

Yanİ İstanbul A Bİr Önlem Şart,ama ÇÖzÜm Bu Mudur,belkİ Olabİlİr Ama Kesİn ÇÖzÜm Asla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi