Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hacizli malların muhafazası

Yanıt
Old 21-02-2008, 22:00   #1
Av. Aylin Kaya

Varsayılan Hacizli malların muhafazası

Sayın meslektaşlarım,Kızılcahamam'da borçlunun mallarını haczettikten sonra yediemin olarak 3.kişiye bırakmak istedim ancak depo vs bulamadığımdan dükkan kiraladım ancak dükkan sahibi yediemin olmak istemiyor.Malları ankarada bir depoya getirme imkanım var mı??
Malları borçlu kızılcahamamda ikamet ediyor diye orda muhafaza altına almak şart mı?Ayrıca orda ikamet eden bir yediemin bulmak gerekiyor diye öğrendim acaba doğru mu??

Küçük yerlerde depo bulmak imkansız, kimse yediemin de olmak istemiyor..Bu sorun nasıl aşılacak?
Old 21-02-2008, 23:14   #2
FYLOZOF

Sayın meslektaşım, küçük yerlerin en büyük sorunu, yediemin deposu yokluğudur.Bu yüzden zorunlu larak muhafaza yapılamıyor, haczedilen menkuller mecburen borçluya teslim ediliyor, dolayısıylada, tahsilat konusunda sıkıntı çekiliyor.
Eğer Kızılcahamam icra müdürlüğü ile haciz yapmış iseniz, borçluda doğal olarak orda ikamet ediyor, haczettiğiniz malları, Kızılcahamamda bir yediemin bulup teslim etmek zorundasınız, o malları başka bir yere görütme şansınız yok,orda yedieminlik yapacak birini ayarlamak zorundasınız.
Old 23-02-2008, 12:34   #3
MASSAN

Eğer bulunduğunuz yer ilçe statüsünde değil ise il sınırları içinde her yere götürebilirsiniz.Mesela;istanbul olsaydı;istanbul sınırları değil,ilçe sınırları dikkate alınacaktı.Sizde de bir ilçeye başlılık var ise bu ilçe sınırları içindeki bir yere(alacaklının yeri olamaz) götürülebilir kanaatındayım.
Old 23-02-2008, 13:10   #4
av.araf

Alıntı:
Yazan Av. Aylin Kaya
Sayın meslektaşlarım,Kızılcahamam'da borçlunun mallarını haczettikten sonra yediemin olarak 3.kişiye bırakmak istedim ancak depo vs bulamadığımdan dükkan kiraladım ancak dükkan sahibi yediemin olmak istemiyor.Malları ankarada bir depoya getirme imkanım var mı??
Malları borçlu kızılcahamamda ikamet ediyor diye orda muhafaza altına almak şart mı?Ayrıca orda ikamet eden bir yediemin bulmak gerekiyor diye öğrendim acaba doğru mu??

Küçük yerlerde depo bulmak imkansız, kimse yediemin de olmak istemiyor..Bu sorun nasıl aşılacak?
Ben yediemin olmaması durumunu anlayamıyorum .O yargı yeri çevresinde işlenen suçlar sebebiyle müsadere edilen mallar yine o yargı çevresinde adliyenin yediemin depolarında saklanmıyor mu ?Demek ki adliyeye bağlı bir yediemin deposu olmak durumunda.Bence bu durum küçük yerler icra memurlarının bölge halkı ile aralarındaki ilişkiyi bozmamak için giriştikleri bir yol o bölgede bulunan savcılık yedieminliklerinin kullanılması için dilekçe ile talepte bulunulabilir diye düşünüyorum düz mantıkla .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi