Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kabahatler Kanunu ve Anonim Şirketler hakkında spesifik bir sorunum var..

Yanıt
Old 20-12-2006, 21:29   #1
hasankarakas

Varsayılan Kabahatler Kanunu ve Anonim Şirketler hakkında spesifik bir sorunum var..

Merhaba Arkadaşlar;
Bu konu hakkında bilginiz varsa öğrenmek isterim..
2005 Aralık ayında işlemiş olduğu bir eylem neticesinde bir A.Ş. aleyhine idarece Kabahatler Kanununa istinaden idari para cezası uygulanmak isteniyor. Ancak sözkonusu şirketin 2006 Şubat ayında başka bir A.Ş. e devrolduğu öğreniliyor. Bu durumda idari para cezası uygulanması mümkünmüdür? Mümkünse kimin aleyhine uygulanacaktır?
Saygılarımla..
Old 21-12-2006, 00:26   #2
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:

Organ veya temsilcinin davranışından dolayı sorumluluk
MADDE 8.- [1] Organ veya temsilcilik görevi yapan ya da organ veya temsilci olmamakla birlikte, tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde görev üstlenen kişinin bu görevi kapsamında işlemiş bulunduğu kabahatten dolayı tüzel kişi hakkında da idarî yaptırım uygulanabilir.

Kabahati işleyen organ veya temsilci ise veya organ veya temsilci olmayıp, tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde görev üstlenen kişinin kendisine verebilirsiniz. -da eki tüzel kişiye yaptırım uygulanmasının seçimlik olduğu anlamını veriyor..
Old 21-12-2006, 09:04   #3
hasankarakas

Sayın Av. Can Doğanel cevabınız için çok teşekkür ederim.
Bu sabah maddenin gerekçesine baktım. Sizin de söylediğiniz gibi tüzel kişilere idari yaptırım uygulanabilmesi tüzel kişi adına hareket eden organ, temsilci yada istihdam edilen gerçek kişilere uygulanmasına engel teşkil etmiyor.. Fakat benim bir sorum daha olacak. Devralan A.Ş. in bu konuda bir sorumluluğu olabilirmi? Ticaret Kanununa ve ders kitabıma tekrar baktım. Ancak, A.Ş. lerin devrinde birleşme kararı ilan edildikten sonra 3 aylık süre içinde alacaklıların itiraz hakkı olduğu bilgisi dışında herhangi bir bilgiye ulaşamadım.
Saygılarımla...
Old 21-12-2006, 14:42   #4
ISIL YILMAZ

Tasiyesiz infisah yoluyla devralınmışsa tüm hak ve borçlardan devralan a.ş. sorumlu olur.
Saygılar.
Old 21-12-2006, 15:12   #5
halit pamuk

Merhaba,

bilindiği üzere, hukukun temel ilkelerinden biri,cezanın kişiselliği ilkesidir.Yani Işıl Yılmaz'ın dediği gibi şirket devredildiği zaman ceza da devredilmiş olmaz.
Ortada tüzelkişilk yoksa o zaman verilecek bir cezada yok demektir,diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 21-12-2006, 15:51   #6
ISIL YILMAZ

Bu bir idari para cezası olduğu için cezanın devralan tarafından ödenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Old 21-12-2006, 16:46   #7
Armağan Konyalı

Sayın Av. Can Doğanel'e
Sayın Işıl Yılmaz'a katılıyorum.

Sayın hasankarakas'ın düşüncesi de uygulamada doğru: tüzel kişilere verilen idari para cezalarının miktarı çok büyükse, yöneticilerin şahsi mal varlıkları bunu ödemeye yetmeyebilir. Büyük para cezası gerektiren eylemleri süreklil olarak yapan tüzel kişilikler tarafından özellikle mal varlığı olmayan kişiler kağıt üzerinde yönetici olarak gösterilebilir. Bu nedenle büyük para cezalarında tüzel kişilere ceza verilmesi gerekir.

Tüzel kişilerin sorumlulukları 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanunun aşağıdaki maddesine göre belirlenir:

Birleşme, devir, bölünme ve şekil değiştirme halleri
Madde 36 –
(4684 sayılı Kanunun 24'üncü maddesiyle değişen madde Yürürlük; 03.07.2001)
Bu Kanunun tatbiki bakımından;
a) İki veya daha ziyade hükmî şahsın birleşmesi halinde yeni kurulan hükmî şahıs,
b) Devir halinde devir alan hükmî şahıs,
c) Bölünme halinde bölünen hükmî şahsın varlıklarını devralan hükmî şahıslar,
d) Şekil değiştirme halinde yeni hükmî şahıs,
Birleşen, devir alınan, bölünen veya eski şekildeki hükmî şahıs ve şahısların yerine geçer.)
**

Denilebilir ki, yukarıdaki madde tahakkuk etmiş amme alacağı hakkındadır; halbuki sorumuz, infisah etmiş tüzel kişiliğe ceza verilebilmesi hakkındadır.

Cezaların şahsiliği kuralına göre ölmüş kişi yerine başkasına ceza verilemez; mirasçıları cezalandırılamaz. Ama bu kural gerçek kişiler için geçerlidir. Tüzel kişilere birleşme, devir işlemlerinden sonra da ceza verilmesi mümkündür.

Aksi düşünülürse, tüzel kişilik sürekli kanuna aykırı eylemler yapar ve muvazalı devirler yoluyla cezasız kalmayı becerir. (Halbuki gerçek kişinin böyle bir şansı yoktur; muvazalı ölüm olmaz.)

Saygılarımla
Old 21-12-2006, 18:09   #8
hasankarakas

Görüşleriniz için teşekkür ediyorum arkadaşlar...
Sayın Av.Armağan Konyalı;
"Tüzel kişilere birleşme ve devir işlemlerinden sonrada ceza verilmesi mümkündür" demişsiniz. Bende sizin gibi düşünüyorum.Zaten bu mümkünse T.C.K açısından değilde sadece Kabahatler Kanunu açısından mümkün olacaktır. Aksi takdirde bahsettiğiniz suistimaller olabilecek ve kesilen idari para cezalarının tahsil edilebilirliği minimum düzeyde kalacaktır. Ama hukuki dayanağını öğrenebilirmiyim?
Saygılarımla..
Old 21-12-2006, 18:48   #9
Armağan Konyalı

Sayın hasankarakas

Türk Ceza Kanunu kapsamında tüzel kişilere ceza verilmediğinden bu hususta ceza hukukunda bir kural ve uygulama bulunmamaktadır.

Kabahatler Kanunu kapsamında mahkeme kararları bu boşluğu dolduracaktır kanısındayım.

Bilindiği gibi Kabahatler Kanununa göre verilen cezalar Amme Alacaklarının Tahsili Hakkındaki Kanuna göre takip edilir. Benim bilgi dağarcığımda ceza vermek için 36.maddeden başka bir dayanak yoksa da, ceza verilmesine engel bir kural da bulunmamaktadır.

Cümlenin ikinci yarısını daha çok beğendim : ''...ceza verilmesine engel bir kural da bulunmamaktadır.''

Kolay gelsin. Saygılarımla
Old 21-12-2006, 19:24   #10
hasankarakas

Bende beğendim.. (Cümlenin ikinci yarısını)
Ama bakalım hakimler beğenecekmi?? )
Tekrar teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi