Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava Değeri Dava Açıldıktan sonra düzeltilebilir mi?

Yanıt
Old 04-02-2008, 19:04   #1
ZÜMRE

Mutsuz Dava Değeri Dava Açıldıktan sonra düzeltilebilir mi?

Merhabalar
ben çok büyük bir hata yaptım.Asliye hukuk mahkemesinde açtığım bir davanın değerini 6.250 YTL gösterdim.Ama bugün öğrendim ki asliye hukukta dava açma değeri 6.330 YTL.
Bu davanın tensipi yapıldı fakat duruşması daha yapılmadı.ACABA BU DURUMDA YAPABİLECEĞİM Bİr ŞEY VAR MI.DÜZELTME İMKANIM VAR MI?
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
Old 04-02-2008, 19:58   #2
Av. Can DOĞANEL

Eğer fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak kısmi dava açtıysanız, görev münazaalı kısmın tamamına göre belirlenir.
Eğer davanızın değeri dava olunan şeyin değerine bağlı ise bu durumda dava konusu şeyin davanın açıldığı tarihteki değeri keşif ile saptandıktan sonra görev sınırının altında kaldığı tespit olunur ise görevsizlik kararı verilebilir. Bu anlamda davanızın konusu ve değeri ne şekilde saptadığınızı bildirirseniz daha net cevap almanız mümkün olabilir.

T.C. YARGITAY
Hukuk Genel Kurulu
Esas: 2001/8-1144
Karar: 2001/1109
Karar Tarihi: 05.12.2001
ÖZET : Davacı, dava dilekçesinde taşınmazın değerinin 300.000.000.- lira olduğunu belirtmiş, olaylar kısmında taşınmazın 5.000.000.000.- lira değerinde olduğunu, gerçek değerin yapılacak keşifte belirleneceğini açıklamıştır. Mahkemece, dava dilekçesinin değer kısmındaki 300.000.000.- lira gözönünde tutularak uyuşmazlık hakkında görevsizlik kararı verilmiştir. Dava dilekçesinde gösterilen 300.000.000.- lira değere göre davaya bakmak Sulh Hukuk Mahkemesinin görevine girmektedir. Ne var ki davacı gerçek değerin yapılacak keşifle belirleneceğini, taşınmazın 5.000.000.000.- liradan fazla olduğunu bildirmiştir. Bu açıklamalar karşısında 300.000.000.- lira değer taşınmazın gerçek değeri olmaktan uzaktır. Taşınmazın dava tarihindeki değerinin yapılacak keşif ile belirlenmesi gerekir. Mahkemece, taşınmazın dava tarihindeki gerçek değeri belirlenmeden dilekçedeki miktar gözönünde tutularak uyuşmazlık hakkında görevsizlik kararı verilmiş olması bozmayı gerektirir.

(1086 S. K. m. 8)
Dava: Taraflar arasındaki "tapu iptali ve tescil" davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Antalya Asliye 4. Hukuk Mahkemesince davanın görevden reddine dair verilen 9.6.2000 gün ve 330/907 K. sayılı kararın incelenmesi davacı vekili tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 8. Hukuk Dairesinin 19.10.2000 gün ve 7274-7595 sayılı ilamı ile; ( ...Davacı, dava dilekçesinde taşınmazın değerinin 300.000.000.- lira olduğunu belirtmiş, olaylar kısmında taşınmazın 5.000.000.000.- lira değerinde olduğunu, gerçek değerin yapılacak keşifte belirleneceğini açıklamıştır. Mahkemece, dava dilekçesinin değer kısmındaki 300.000.000.- lira gözönünde tutularak uyuşmazlık hakkında görevsizlik kararı verilmiştir. Dava dilekçesinde gösterilen 300.000.000.- lira değere göre davaya bakmak Sulh Hukuk Mahkemesinin görevine girmektedir. Ne var ki davacı gerçek değerin yapılacak keşifle belirleneceğini, taşınmazın 5.000.000.000.- liradan fazla olduğunu bildirmiştir. Bu açıklamalar karşısında 300.000.000.- lira değer taşınmazın gerçek değeri olmaktan uzaktır. Taşınmazın dava tarihindeki değerinin yapılacak keşif ile belirlenmesi gerekir. Mahkemece, taşınmazın dava tarihindeki gerçek değeri belirlenmeden dilekçedeki miktar gözönünde tutularak uyuşmazlık hakkında görevsizlik kararı verilmiş olması Yasaya uygun değildir... ) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle yeniden yapılan yargılama sonunda; mahkemece önceki kararda direnilmiştir.
TEMYİZ EDEN : Davacı vekili
Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:
Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre, Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.
Sonuç: Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının Özel Daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı HUMK.nun 429. maddesi gereğince BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının geri verilmesine, 5.12.2001 gününde, oybirliği ile karar verildi.

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 05-02-2008, 19:18   #3
ZÜMRE

Varsayılan Merhaba

YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
Açtığımız dava tazminat davası,tazminat olarak 6.250 YTL istedik.Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtık.Ama daha sonra öğredim ki Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açma sınırı 6.330 YTL.Bu davanın duruşması daha yapılmadı.Bu durumda dava değerini düzeltmek mümkün mü.Yani yükseltip Asliye Hukuk Mahkemesinde kalmasını sağayabilir miyiz.
Old 10-02-2008, 15:01   #4
Av. Can DOĞANEL

Talep ettiğiniz tazminat manevi tazminat ise fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutsanız dahi manevi zararın bölünmezliği ilkesi gereğince talebinizi arttıramazsınız. Bu nedenle görevsizlik kaçınılmazdır. Eğer maddi tazminat talebiniz de var ve siz fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tuttu iseniz. Zarar bilirkişi raporundan sonra tespit edilecek olduğundan bu aşamada ıslahla tazminat talebiniz arttırılabilecektir. Fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tuttuysanız görevsizlik kararı verilmesi gibi bir risk bu aşamada yoktur.
Old 10-02-2008, 16:31   #5
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Dava Değeri Dava Açıldıktan sonra düzeltilebilir mi?

Sayın Doğanel'e katılıyorum. Kısmi dava açtı iseniz zaten yasa gereği görev uyuşmazlığın tümüne göre belirlenecektir. Bu dilekçenizden anlaşılıyorsa sorun yoktur. Ancak bu aşamada sırf görev nedeni ile ıslaha gitmenizi önermem. Çünkü ıslah hakkınız tek. böyle bir şey için harcamayın derim.

Saygılarımla.
Old 10-09-2008, 08:45   #6
Av.Ebru Caner

benimde bir sorum olacak davası açlımış muvazaaa sebebiyle tapu iptali ve tescil davası aldım.fakat müvekkil davayı açarken dava değerinde fazlaya ilişkin hakkını saklı tutarak davayı açmamış ve dava değerini düşük göstermiş. ama oysaki 4 gayrımenkul sözkonusu. talep kısmında da miras hisseleri oranında tescil istemiş ama dediğim gibi dava değerini çok düşük göstermiş. şimdi nolucak, dava değerini nesıl değiştirebilirim.. yoksa sadece dava değeri oranında mı tescil olacak, kurtulma yolu yok mu?
Old 10-09-2008, 09:32   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Ebru Caner
benimde bir sorum olacak davası açlımış muvazaaa sebebiyle tapu iptali ve tescil davası aldım.fakat müvekkil davayı açarken dava değerinde fazlaya ilişkin hakkını saklı tutarak davayı açmamış ve dava değerini düşük göstermiş. ama oysaki 4 gayrımenkul sözkonusu. talep kısmında da miras hisseleri oranında tescil istemiş ama dediğim gibi dava değerini çok düşük göstermiş. şimdi nolucak, dava değerini nesıl değiştirebilirim.. yoksa sadece dava değeri oranında mı tescil olacak, kurtulma yolu yok mu?

Sayın meslektaşım, anlattığınız olayda ortada bir sorun yok ki. Dava konusu taşınmazların değeri, dava dilekçesinde gösterilenden fazla ise eksik harcı tamamlamanız geekecek sadece.
Old 10-09-2008, 09:41   #8
Av.Ebru Caner

cengiz bey, ben sorun var gibi görüyorum çünkü dava değerinde fazlaya ilişkin hak saklı tutulmamış, sadece dava değerine 8000.00 ytl yazılmış, bu durumda ilerleyen aşamalarda nasıl müddeabihi artırıcam?
Old 10-09-2008, 09:45   #9
BurakALTIPARMAK

Cengiz Bey e aynen katılıyorum burada sorun yok. Taşınmazın aynına dair bir dava açılmış ve bu davalarda harca esas değer ,taşınmazın değeridir. Mahkeme değer tespiti yaptıracak ve size harç tamamlatacak..

Alıntı:
Yazan Av.Ebru Caner
cengiz bey, ben sorun var gibi görüyorum çünkü dava değerinde fazlaya ilişkin hak saklı tutulmamış, sadece dava değerine 8000.00 ytl yazılmış, bu durumda ilerleyen aşamalarda nasıl müddeabihi artırıcam?
Old 10-09-2008, 09:49   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Ebru Caner

Talebiniz para olsaydı, dediğiniz gibi sorun olurdu. Ancak davanızın konusu taşınmazlar olduğuna göre, dava konusunun değerinin dava dilekçesinde düşük gösterilmiş olması neyi değiştirir? Yalnızca harç tamamlama hususu önünüze çıkacaktır; başkaca bir sorun bulunmamaktadır.
Old 10-09-2008, 10:04   #11
salih kurnaz

sayın caner
talebiniz bir para değeri olsaydın hakim taleple bağlılıkkuralı gereği fazlasına hükmedemeyecekti. Ancak szin olayınızda dava konusu g.menkullerin değeri tespit edilince eksik kalan kısım için harç yatırılacak başka bir problem yok.
Old 29-07-2010, 23:20   #12
kahveci1

sayın meslektaşlarım; fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak açılan kısmi davada, mahkemece ihtilaflı alacağın toplam tutarı hakkında açıklama istenir ve biz de toplam miktarı bildiririz. görev yönünden açıklama istenmesinde bir problem yok. ancak, mahkeme saklı tuttuğumuz kısma ilişkin harcın yatırılası yönünde ara karar kurdu. biz saklı tuttuğumuz kısmı dava konusu etmediğimizi, bilirkişi incelemesi neticesinde ıslahla dava değerini artıracağımızı ve ancak böylelikle harç yatırılması gerektiğni beyan ettik. ancak mahkeme ara kararını değiştirmedi. bu konuda yapılabilecekler hakkında değerli görüşlerinizi istirham ediyorum. teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi