Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Savcı Babalık Davası Açabilir Mi?

Yanıt
Old 09-04-2007, 21:27   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Savcı Babalık Davası Açabilir Mi?

Merhaba

Savcılık babalık davası açabilir mi?

Çocuk Koruma Kanununda sözü geçen " çocuğun korunması kavramı",babalık davası açma yekisini içerir şeklinde anlaşılabilir mi?

Saygılar
Old 09-04-2007, 21:30   #2
Av.Turan

ben bu konu hakkında görüşümü en başından beri söylemiştim.bence açabilir.
Old 09-04-2007, 22:46   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Ben savcılığın babalık davası açamayacağını düşünüyorum.Kimin dava hakkı olduğu yasaca sınırlı biçimde açıklanmıştır.

Bazı durumlarda savcılık itiraz makamı ve bazen de davadan haberdar olması gereken makam olmaktadır.

Gerekçem:

Alıntı:
D. Diğer ilgililerin dava hakkı
MADDE 291.- Dava açma süresinin geçmesinden önce kocanın ölmesi veya gaipliğine karar verilmesi ya da sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybetmesi hallerinde kocanın altsoyu, anası, babası veya baba olduğunu iddia eden kişi, doğumu ve kocanın ölümünü, sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybettiğini veya hakkında gaiplik kararı alındığını öğrenmelerinden başlayarak bir yıl içinde soybağının reddi davasını açabilir.
Ergin olmayan çocuğa atanacak kayyım, atama kararının kendisine tebliğinden başlayarak bir yıl, her halde doğumdan başlayarak beş yıl içinde soybağının reddi davasını açar.
Kocanın açacağı soybağının reddi davasına ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır

Alıntı:
MADDE 294.- Ana ve babanın yasal mirasçıları, çocuk ve Cumhuriyet savcısı sonradan evlenme yoluyla soybağının kurulmasına itiraz edebilirler. İtiraz eden, kocanın baba olmadığını ispatla yükümlüdür.
Çocuğun altsoyu da, çocuğun ölmüş ya da ayırt etme gücünü sürekli olarak kaybetmiş olması halinde itiraz hakkına sahiptir.
Tanımanın iptaline ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır.

Saygılarımla
Old 09-04-2007, 22:52   #4
Av.Turan

kanunları uygulayan ve kapsamını belirleyen biz avukatlarız.kanun savcıya çocukları koruma yetkisi vermiş.çocuğun doğru neseple kaydedilmesi onun korunması anlamına gelmez mi? koruma kelime olarak çocukla ilgili her türlü işlemi kapsayabilmektedir diye düşünüyorum.burada mesele hukuk davası olması açısından kafaları karıştırıyorsa o zaman bir sorum olacak. çocuğun malları anne baba tarafından kötü yönetilirse bu durumda da koruma tedbiri alınmayacak mıdır? bu koruma değil mi?
Old 10-04-2007, 01:58   #5
cesur_yürek

Savcılık ,babalık davası açamaz.İlgili kanun hükümleri açık ve belli..

Saygılarımla
Old 10-04-2007, 13:10   #6
Av.Selim Balku

Sayın Kayar

Alıntı:
Gerekçem:

Alıntı: D. Diğer ilgililerin dava hakkı
MADDE 291.- Dava açma süresinin geçmesinden önce kocanın ölmesi veya gaipliğine karar verilmesi ya da sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybetmesi hallerinde kocanın altsoyu, anası, babası veya baba olduğunu iddia eden kişi, doğumu ve kocanın ölümünü, sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybettiğini veya hakkında gaiplik kararı alındığını öğrenmelerinden başlayarak bir yıl içinde soybağının reddi davasını açabilir.
Ergin olmayan çocuğa atanacak kayyım, atama kararının kendisine tebliğinden başlayarak bir yıl, her halde doğumdan başlayarak beş yıl içinde soybağının reddi davasını açar.
Kocanın açacağı soybağının reddi davasına ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır

Sonuç doğru yani savcı babalık davası açamaz ancak gerekçe yanlış; zira TMK 291 soybağının reddi davasında dava hakı olanları saymıştır.

Babalık davasında dava açma hakkı olanlar Medeni Kanun'un 301. maddesinde sayılmıştır.

Alıntı:
B. Babalık hükmü

I. Dava hakkı

MADDE 301.- Çocuk ile baba arasındaki soybağının mahkemece belirlenmesini ana ve çocuk isteyebilirler.

Dava babaya, baba ölmüşse mirasçılarına karşı açılır.

Babalık davası, Cumhuriyet savcısına ve Hazineye; dava ana tarafından açılmışsa kayyıma; kayyım tarafından açılmışsa anaya ihbar edilir.

Uygulanması gereken madde bu olmakla beraber bu maddeye göre babalık davasını açma hakkı babaya dahi verilmemiştir. Zira tanıma imkanı mevcuttur. Bu hükme göre Cumhuriyet savcısının dava açma hakkı yoktur. Saygılar...
Old 10-04-2007, 15:19   #7
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Merhaba

Savcılık babalık davası açabilir mi?

Çocuk Koruma Kanununda sözü geçen " çocuğun korunması kavramı",babalık davası açma yekisini içerir şeklinde anlaşılabilir mi?

Saygılar

sayın habibe yılmaz kayar,
ben de sayın selim balku'nun görüşüne katılıyorum. savcının babalık davası açma yetkisi yok.çünkü M.K.nun 294 maddesinde sonradan velenme ile kurulan soybağına ve M.K.nun298 maddesinde tanıma'ya cumhuriyet savcısının itiraz hakkı bulunduğu belirtilmiş olmasına rağmen babalık davasını düzenleyen 301.maddede davanın ana ve çocuk tarafından açılabileceği ve davanın cumhuriyet savcısına ihbar edileceği hükmü getirilmiş.
bu nedenle savcı dava açamaz.
saygılar.
Old 10-04-2007, 15:42   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Ben de savcının dava hakkının olmadığı yönündeki göürşte olduğumu daha önce yazmıştım.Dayanak olarak belirttiğim TMK,diğer ilgilileri ve bu ilgililer içinde savcılığın olmadığınıgöstermesi için alana aktarılmıştır.

Evet,söz savcılığın dava açabileceğini iddia eden sn.Av.Turan 'da

Saygılarımla
Old 21-04-2007, 23:13   #9
avturker

Savcının babaık davası açamayacağı fikrini yukarıdaki gerekçelerle kabul ediyorum.Bahsi geçen 'Çocuk Koruma Kanunu' da bambaşka bir amaçla getirildiği apaçık ortada olan bir kanundur.

Çocuğun soybağını değiştirme
TCK-Madde 231- (1) Bir çocuğun soybağını değiştiren veya gizleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Savcı yukarıda yazılı maddedeye göre öğrendiği durumlarla ilgili dava açabilir. Peki bu ceza yargılaması sonunda babanın başkası olduğu tespit edilirse ne olacak? Sanırım babalık davası çocuğun maddi menfaatleri ve özellikle mirasçılıkla ilgili sonuç doğurduğundan nüfus kayıtlarını etkilemez. Başka fikri olan varmı? hiç karşılaşmadım böyle bir olayla.
Old 23-04-2007, 21:51   #10
tiyerianri

Savcı ancak kendi olduğunu düşündüğü çocuk için açabilir bu davayı bence.
Old 24-04-2007, 08:09   #11
Armağan Konyalı

Sayın tiyerianri

Savcı kendi çocuğu için dahi bu davayı açamaz. Ancak BABA sıfatıyla açabilir.
Old 24-04-2007, 08:31   #12
muratsadioğlu

Evet,bu yetkinin kime ait oldugu açık.C.Savcılarının yetkili olmadığı da.Ama olayın bir de kamu yararı ile ilgisi ortada..Bence:C.Savciları açabilmeli.Mevzuattaki eksiklik yargı yolu ile kapatılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi