Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hangi Üniversite Kaçıncı Sırada?

Yanıt
Old 18-04-2008, 14:36   #1
Av.Ali ÇİTİL

Varsayılan Hangi Üniversite Kaçıncı Sırada?

15 bin üniversite arasında yapılan sıralamaya göre ODTÜ ve Bilkent ilk 500’e girdi. En iyi 1000 içinde 7 Türk üniversitesi var...

Dünyadaki gelişmiş ülkelerde tüm üniversiteler akademik açıdan, bilinirlikleri, araştırmaları, yayınları açısından sıralanıyor. Ancak Türkiye’de böyle bir sıralama yok. Sadece “genel kanı” var. Üniversite dendiğinde “en çok tercih edilenler” diye bir “olgu” akla geliyor. ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent, Koç, Sabancı gibi…

İşte 2007 yılı sonunda 3 değişik kurumun sıralamaları: QT ilk 400’de sadece İstanbul Teknik Üniversitesi (390).

Vatan’dan Rıfat Sarıcaoğlu’nun yazısına göre, Shanghai index ilk 500’de sadece İstanbul Üniversitesi (472) var. Ancak, aşağı yukarı tüm verileri göz önünde bulundurularak dünyada 15 bin üniversite üzerinde yapılan en yoğun araştırmanın (Webmaster) sonuçları, tablolarda görülüyor. (Not: Bu araştırmanın internette tıklama sayısı ile ilgisi yoktur. Tablolardaki sıralama dünyadaki ilk 4 bin üniversiteyi kapsıyor. Bu tabloda ismi bulunmayan üniversiteler ilk 4 binin içinde değildir.)

Dünya sıralamasındaki ilk 10’da ise MIT, Stanford, Harvard, UC-Berkeley, Cambridge, Cal Tech, Columbia, Princeton, Chicago ve Oxford üniversiteleri bulunuyor. Eğitimde ezberciliği bırakıp, uygulama ve araştırmaya yönelik, bilim çağına uygun, birkaç dili bilen bireyler yetiştirmek için tohumları bugünden ekmemiz gerekiyor.

İngiltere'de geçen hafta yayınlanan bir araştırmada, İngilizler'in nüfus artış oranı düşmesine rağmen üniversite eğitimi talebi yüzde 7.2 artmış. Kızlarda bu oran yüzde 10.4. Daha şaşırtıcı olanı, 25 yaş üztü talep yüzde 18 artmış durumda. Bu veriler kısa zamanda Türkiye için de söz konusu olacaktır.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASI

479 Bilkent

1246 Sabancı

1277 Doğu Akdeniz

1436 Başkent

1523 İstanbul Bilgi

1564 Koç

2223 Çankaya

2250 İzmir Ekonomi

2451 Doğuş

2740 Kültür

2957 Yeditepe

3171 Fatih

3236 TOBB

3274 Beykent

3650 Bahçeşehir

TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN TABLODAKİ YERİ (DEVLET ÜNİVERSİTELERİ)

438 ODTÜ

508 Boğaziçi

720 ITÜ

798 Ankara

818 Hacettepe

939 Ege

1067 Anadolu

1082 Gazi

1231 Çukurova

1342 Selçuk

1355 Yıldız

1398 Dokuz Eylül

1410 İnönü

1427 İstanbul

1535 Uludağ

1710 Süleyman Demirel

1787 Marmara

1802 Akdeniz

1846 Erciyes

2120 Trakya

2195 Dicle

2232 Karadeniz Teknik

2414 Gaziantep

2439 Adnan Menderes

2493 Sakarya

2501 Çanakkale 18 Mart

2503 Afyon Kocatepe

2687 Sütçü İmam

2713 Ondokuz Mayıs

2838 Cumhuriyet

2972 Galatasaray

3176 Balıkesir

3178 Mersin

3294 Yüzüncü Yıl

3311 Karaelmas

3314 Pamukkale

3429 Atatürk

3484 Izzet Baysal

3491 Celal Bayar

3607 Osman Gazi

3766 Fırat

3897 Gebze Yük. Tek. Ens.

3939 Harran

İŞTE EN BÜYÜK 10 ÜNİVERSİTE

438 ODTÜ
479 Bilkent
508 Boğaziçi
720 ITÜ
798 Ankara
818 Hacettepe
939 Ege
1067 Anadolu
1082 Gazi
1231 Çukurova

DEVLET-VAKIF KARIŞIK SIRALAMA

438 ODTÜ - DEVLET

479 Bilkent- VAKIF

508 Boğaziçi - DEVLET

720 ITÜ - DEVLET

798 Ankara - DEVLET

818 Hacettepe -DEVLET

939 Ege - DEVLET

1067 Anadolu -DEVLET

1082 Gazi - DEVLET

1231 Çukurova - DEVLET

1246 Sabancı - VAKIF

1277 Doğu Akdeniz - VAKIF ( KKTC)

1342 Selçuk -DEVLET

1355 Yıldız- DEVLET

1398 Dokuz Eylül-DEVLET

1410 İnönü - DEVLET

1427 İstanbul - DEVLET

1436 Başkent - VAKIF

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/an...4241.asp?top=1

http://www.e-hayat.net/hangi-universite-kacinci-sirada/
Old 19-04-2008, 13:19   #2
hukukun-üstünlüğü

Bu listenin inandırıcılığı yüzde 1 bile değil.Benim bildiğim dünyada ilk 500 arasına istanbul üniversitesi,hacettepe üniversitesi ve istanbul teknik üniversitesi girebildi. İşte en büyük 10 üniversite diye verilen listeye bakıyorum,türkiye de en çok bilimsel yayın yapan ve en çok öğretim üyesine sahip ve de en önemlisi olarak ululslararası alanda diploması en çok kabul gören İstanbul üniversitesi yok. Ben bu listenin neyine inanacağım. Elalemin ipiyle kuyuya inmeye devam edelim,biraz zor çıkarız ordan. 2005 ve 2006 de sürekli ilk 500 e giren ve bu başarısı rektörü tarafından da dile getirilen Türkiyenin en köklü üniversitesi nasıl oluyorda ilk 10 arasında dahi yer alamıyor. İlk 500 e girme başarısı gösteren 3 üniversitemiz vardır bunlar istanbul üniversitesi,hacettepe ve istanbul tekniktir. Uluslararsı alanda diploması en çok kabul gören de herkesin de kabul ettiği gibi istanbul üniversitesidir. Ayrıca yök ün her sene düzenlediği bilimsel yayın sıralamasında birincilikte İstanbul üniversitesine aittir.
Old 01-11-2008, 20:54   #3
bfr_ugur

bu büyük kavramı neye karşılık geliyor anlayamadım.eğer öğrenci sayısı, öğretim görevlisi sayısı, bilimsel makale sayısı...vs ifade ediyorsa hukukun üstünlüğü arkadşımın da dediği gibi istanbul üniversitesi ilk sıralarda olmalıydı.pek tatmin edici bir araştırma olarak göremiyorum...
Old 27-12-2009, 21:19   #4
gsliburak

Benim bildiğim kadarıyla bu konuyla ilgili sıralamada İstanbul Üniversitesi birnciydi ama...
Old 04-01-2010, 14:19   #5
üye25928

En iyi üniversite sıralamalarında bizimkiler hep geride kalıyorlar ve biz bunu hak ediyoruz. Çünkü Yök gibi siyasi bir kurumun boyunduruğu altında olan, Rektörleri pekala siyasi şekilde seçilen, bazı Milletvekillerinin bazı üniversiteler hakkında "Oralar bizim arka bahçelerimiz" (bizzat olayın şahidiyim) dediği bir sistemde, bilimden, hukuktan gelişmişlikten bahsetmek bence yanlış olur, önce temel sorunlarımızı halletmeliyiz.

Ayrıca Üniversitelerin bu alanlardaki başarıları genelde lisans üstü eğitimle alakalı. İlk ondaki üniversitelerin çoğunda yüksek lisans öğrencisi, lisans öğrencisinden sayı olarak çok daha fazla. Bu da daha fazla bilimsel araştırma, makale, çalışma anlamına geliyor. İşin daha da garip kısmı, Suudi Arabistan'ın ilk üç yüzde iki tane üniversite ile temsil edilmiş olması.
Old 04-01-2010, 21:04   #6
YCanik

Bu "saptamalar" yapılırken objektif davranıldığını düşünmüyorum.
Old 06-01-2010, 11:11   #7
üye25928

Alıntı:
Yazan YCanik
Bu "saptamalar" yapılırken objektif davranıldığını düşünmüyorum.

Bu saptamalar gayet objektif çünkü yabancı basının en prestijli dergileri tarafından yapılıyor ama ülkemizin karışık ve meşruiyetini kaybetmiş bir lisans sistemi var. Dolayısıyla gerçekte başarılı olan üniversitelerimizin olmadığı ortaya çıkıyor. Sadece o sıralamalar belli ölçülere göre yapılıyor, bu da bizim üniversitelerimizin basiretsizliğini ortaya koyuyor.
Old 06-01-2010, 23:30   #8
YCanik

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Bu saptamalar gayet objektif çünkü yabancı basının en prestijli dergileri tarafından yapılıyor ama ülkemizin karışık ve meşruiyetini kaybetmiş bir lisans sistemi var. Dolayısıyla gerçekte başarılı olan üniversitelerimizin olmadığı ortaya çıkıyor. Sadece o sıralamalar belli ölçülere göre yapılıyor, bu da bizim üniversitelerimizin basiretsizliğini ortaya koyuyor.
100e ilk 500e giren üniversitelerimiz yok diye hayıflanmak yerine neden yok diye muhasebe yapmak daha faydalıdır.. dolayısıyla o "ölçütler" nedir ne değildir araştırma sonuçlarıyla birlikte verilmeli.
Old 07-01-2010, 14:51   #9
fanarin

Artık yorulduk bu tür tartışmalardan,araştırmalardan.
Old 07-01-2010, 15:09   #10
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Meşruiyetini kaybetmiş derken...
biraz daha açıklayıcı olabilir misiniz
Old 08-01-2010, 02:42   #11
üye25928

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Meşruiyetini kaybetmiş derken...
biraz daha açıklayıcı olabilir misiniz

Ülkemizde akademik kariyer mantığı çok yanlış. Bir kere anadilimiz Türkçe, üniversitelerin eğitim dili İngilizce.
Akademik başvuru için İngilizce yeterlilik aranıyor, Türkçe yeterlilik aranmıyor.

Kimin prof, doç olacağı yaptıkları işlere göre değil, Yök'ün açtığı kontenjana göre belli oluyor.

Her ilde üniversite var, ki tamamen yanlış, üniversiteler kültür merkezidir 30-40bin öğrencinin birlikte yaşadığı sosyal yaşam ve kültür birikimi yaptığı alanlar olmalıdır.

Özel ve devlet üniversiteleri ayrımı var ki anlamak elde değil.

Akademik çalışmalar ya prof, doç eki almak ya devletten ek ödenek almak, ya da üniversitenin diğer üniversitelerle kıyaslanmasında öne geçmesini sağlamak için yapılıyor.

Hocaların yazdığı kitaplar bazen yabancı yazarların kitapların çevirisi niteliğinde oluyor ama kimse onlara hesap sorma yoluna gitmiyor.

Lisans eğitimi, koordineli bir şekilde yürütülmüyor, iktidarın keyfi uygulamasına göre hukuk fakültesi açılıyor.

Eğitim fakültesi öğretmen yetiştiriyor, Fen-edebiyat fakültesi, formasyon almayan öğretmen yetiştiriyor.

Hiç bir şekilde bilime katkısı olmayan insanlara siyasi veya ideolojik çıkarlar yüzünden fahri doktora unvanı veriliyor.

Ayrıca lisans eğitimi yapmak bir dert, bence ilkokuldan bir farkı yok. Farkın atıldığı yüksek lisans eğitimi almak başka bir dert. Zaten dünyada en iyi 10 üniversitenin çoğunda yüksek lisans öğrenci sayısı, lisans öğrencisi sayısından daha fazla.

Bir de kpss kursları filan var değinmek bile istemiyorum.

Bu liste uzayıp gider. Meşruiyeti olmayan bir lisans sistemimiz var.
Old 08-01-2010, 02:51   #12
üye25928

Alıntı:
Yazan YCanik
100e ilk 500e giren üniversitelerimiz yok diye hayıflanmak yerine neden yok diye muhasebe yapmak daha faydalıdır.. dolayısıyla o "ölçütler" nedir ne değildir araştırma sonuçlarıyla birlikte verilmeli.

Zaten o araştırmayı yapan dünya çapında prestij sahibi üç kurum var. Onların da 6-7 kriteri var, gayet de makul, ancak internet araştırması yaparsanız ayrıntılı bilgilere ulaşırsınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi