Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yatağı ayırmadan boşanma yok....

Yanıt
Old 15-11-2006, 09:35   #1
Merhaba

Varsayılan Yatağı ayırmadan boşanma yok....

Yatağı ayırmadan boşanma yok

Boşanma sürecinde, aynı evde yaşayan, aynı yatakta yatan, birlikte tatile, pikniğe giden çiftler boşanamayacak

milliyet.com.tr 15 kasım 2006

Gökçer Tahincioğlu

Yargıtay, boşanma davalarında emsal oluşturabilecek kriterler belirleyerek, aynı evde yaşayan, aynı yatakta yatan, birlikte tatile giden çiftlerin evlilik birliğinin sarsılmasından söz edilemeyeceğini vurguladı.

Karara konu olay, ayrılmaya karar veren bir çiftin açtığı boşanma davası sırasında yapılan inceleme sonunda verildi.

Söz konusu çift, evlilik birliklerinin temelden sarsıldığını, bu nedenle boşanmak istediklerini belirterek dava açtı. Yerel mahkeme de çiftin talebi doğrultusunda boşanmalarına karar verdi.

Ne işin var tatilde?

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise çok sayıda boşanma davasını yakından etkileyebilecek bir karara imza attı. Yerel mahkemenin kararını bozan daire, bozma kararına gerekçe olarak da çiftin aynı evde yaşamalarını, aynı yatağı kullanmalarını, birlikte tatile ve pikniğe gitmelerini gösterdi.

Aynı yatağı ve evi kullanan, birlikte tatile ve pikniğe giden çiftin evlilik birlikteliğinin temelden sarsılmış olamayacağını kaydeden daire, boşanma yönündeki kararın bu nedenle hukuken hatalı bulduğunu bildirdi.

Karar emsal oluşturacak

Karara göre, çiftler, evlilik sürecinde yaptıkları eylemleri, boşanma davası sırasında da sürdürürlerse boşanamayacaklar.

Çiftlerin birlikte yatma, ortak evi kullanma, ortak sosyal organizasyonlara katılma gibi eylemleri, birlikteliğin devam ettiği ve boşanmaya gerek olmadığı şeklinde yorumlanacak. Boşanmak isteyen çiftlerin bu tip eylemlerden uzak durmaları gerekecek.

'Ailenin Korunması'nda kapsam genişliyor

Hükümet, sadece evliler için olan "aile içi şiddet mağduru" kapsamlı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un kapsamını genişletiyor. Yeni düzenlemeye göre, mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireyleri de kanunda öngörülen koruma tedbirlerinden yararlanabilecek. Böylece şiddet mağdurlarının kapsamının genişletilmesi amaçlanıyor.
Old 15-11-2006, 09:46   #2
Av.Nebi

Bence de doğru bir görüş. Hâla bir şeyleri paylaşıyorsan evlilik devam ediyor demektir. Boşanmak niye o zaman ...
Old 17-11-2006, 23:44   #3
Ayşegül Kanat

Bu forumda zaman zaman aklım karışıyor. Sn.Nebi bu yazdığınız mesaj gerçek düşüncenizi anlatmıyor değil mi? Buna inanmak istiyorum.Lütfen!

Boşanılan kişi bir zamanlar sevilen kişi. Paylaşılan ve birçok şeyi barındıran birliktelikler. Tek başına bir ev kurabilme süreci. Çocuk varsa, ayrılığa adapte süreci, psikolojisi.

Bunları yok sayamazsınız.Sayarsanız ben de "Sn.Nebi, iyi ki yalnızca avukat. Ya bir de yargıç olsaydı?" diye düşünürüm.
Old 18-11-2006, 15:35   #4
aeyesilkaya

Sanırım boşanma muvazaalı. Bildiğimiz üzere, anasının/babasının emekli aylığından yararlanmak, ya da alacaklılardan kurtulmak için pek çok boşanan/boşanmış görünen çift var, özellikle son zamanlarda. Bir başka deyişle, kâğıt üzerinde boşanıyorlar, birlikte yaşama yine sürüyor. Olayda,böyle bir durumun varlığı sözkonusu olsa gerek...
Old 18-11-2006, 22:39   #5
imsel

şimdi buradan bir sonuçta boşanma davası sırasında muhakkak birtaraf başka yerde kalacak ve karşı tarfla hiçbir şahsi münasebet olmayacak.çocuk varsa çocuk için bu drum çok zor sonuçlar doğurmaz mı.?
Old 21-11-2006, 13:36   #6
Av.S.S

Soru merhaba

merhaba arkadaşlar,
yargıtayın kararını çok mantıksız bulduğumu söylemeliyim,mesela eşiniz size hergün hakaretlerde bulunuyor veya alkollü gelip gece sizi dövüyor.sizinse gidecek ne anne ne babanızın evi var,veya sığınacağınız kişilere de bir kötülük yapmasından korkuyorsunuz,ha diyincede bir ev kiralanamazki ya da evi terk etti durumuna düşmek istemiyorsunuz.boşanma davasını açıyorsunuz ee eşiniz de evden gitmiyor,dava sonucunu bekliyor veya sırf inat diyelim..bunlar belki bazı arkadaşlara çok türk filmi tadında gelebilir ama bunu yaşayan müvekkillerim oldu..Yargıtayın söz konusu kararı ne kadar yerinde yani şimdi?
Old 21-11-2006, 15:23   #7
minee.mine

Çiftler aynı evi, aynı yatağı paylaşıyor ayrıca tatilede beraber çıkıyorlarsa burada boşanmanın gerekçesi ne olabilir diye düşünüyor insan. Boşanmadaki amaç ne....?
Bir çift evliliği bitiriyorsa artık aynı hayatı paylaşmak istemediği içindir. Çocuklar için elbetteki biraraya gelinebilir ama aynı evde yaşamak, aynı yatağı paylaşmak ve beraber tatil fikri insanın o ana kadar sağlam olan psikolojisinide bozar sanırım.
Ayrıca çocukların psikolojisi bozulmasın diye birarada kalan çiftlerin psikolojisi ne olacak. Eşler bu psikolojiyle çocuklarına faydalı olabileceklermi..?
Yargıtayın kararını çok yerinde buluyorum .
Evlilik bu çocuk oyuncağı değil, çocuklarınızı o kadar düşünüyor, bunun içinde berabar kalıyorsanız o halde boşanmayın. Bir arada olmaya dayanamıyorsanız zaten bu durum sizin boşanmanıza engel teşkil etmiyor.....

Saygılar
Old 04-12-2006, 01:23   #8
Ademce

Sayın aeyeşilkayaya ben de katılıyorum. yerin de bir tespit
Old 04-12-2006, 15:40   #9
Armağan Konyalı

Sayın Hukukçular

Yargıtay kararları görülen dava için verilir; her dava için emsal oluşturmaz. Dava dosyasını incelemeden Yargıtay'ca verilen kararı eleştirmek haksızlık olur. Ayrıca kararı dahi görmeden Yargıtay'ı eleştirmek daha da büyük haksızlık olur.

Gazete haberleri üzerine hukuki görüş bildirmek bulut üzerindeki kuşa ok atmak kadar isabetli olur.

Bilmeden bilgi verilmese daha isabetli olur.

Saygılarımla
Old 04-12-2006, 16:03   #10
Tansu Sarıgül

Basının her Yargıtay Kararını emsal karar gibi yorumlamasını tamamen bilgisizliklerine bağlıyorum. Case-Law hukukunu bilseler ondan böyle düşünüyorlar diyeceğim, ancak bilmedikleri ortada.
Old 05-12-2006, 15:27   #11
allegria

Çiftler belki bir anlık öfke ile boşanmaya karar vermişlerdir ama aslında evlilikleri devam ediyordur genelde mutludurlar.Boşanmak o kadar basit bir olay değil işin içinde çocuk da varsa durum daha da ciddileşiyor.Bence iyi bir uygulama olmuş her kafası atan boşanıyorum senden deyip dava açamaz böylece.
Old 06-12-2006, 00:00   #12
Av. Galip DAĞTEKİN

Günümüzde boşanma davaları çok artmış durumdadır...Bu durumda galiba Yargıtay işi biraz daha sıkı tutarak boşanma için gerekli hususları zorlaştırmak istemiş olabilir...Saygılarımla
Old 06-12-2006, 00:36   #13
ragıp

Alıntı:
Boşanılan kişi bir zamanlar sevilen kişi. Paylaşılan ve birçok şeyi barındıran birliktelikler. Tek başına bir ev kurabilme süreci. Çocuk varsa, ayrılığa adapte süreci, psikolojisi.
Ben bunlara katılamıyorum. Hukukçu olarak mevcut yasaları uygulamakla, uygulanması gereken yasaların konması arasında ki farkı anlamakta yarar var. Mevcut yasalarımızda, boşanma sebepleri belli. Eğer eşler hala aynı yatağı paylaşıyorlarsa, bu sebeplerin varlığını düşünmek bile mümkün değil.
Ya eşler muvazaalı olarak boşanmak istemişlerdir. ya da yenisini bulana kadar eskisiyle idare edeyim diye düşünüyorlardır.
Başka açıklamasını ben bulamadım.
Old 05-04-2007, 11:55   #14
WoLVeRiNe

Önemli

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın Hukukçular

Yargıtay kararları görülen dava için verilir; her dava için emsal oluşturmaz. Dava dosyasını incelemeden Yargıtay'ca verilen kararı eleştirmek haksızlık olur. Ayrıca kararı dahi görmeden Yargıtay'ı eleştirmek daha da büyük haksızlık olur.

Gazete haberleri üzerine hukuki görüş bildirmek bulut üzerindeki kuşa ok atmak kadar isabetli olur.

Bilmeden bilgi verilmese daha isabetli olur.

Saygılarımla

Aynen katılıyorum..Ki ben bunun haberini ATV Ana Haber Bülteninde seyretmiştim..Malumunuz olduğu üzere her haber verilmeden bir önceki haber sırasında veya daha öncesinde ön bilgi olarak o haber hakkında bir altyazı geçer..Bu haberin altyazısı "Evlilik Hukukunda(!) yeni kanun geliyor!!!" şeklinde bir altyazı geçmişti..Yani İ.B.K. bile olmayan bir Yargıtay kararını kanun olarak nitelendiren habercilerin verdiği habere ne kadar güvenebiliriz ..Takdirinize bırakıyorum..

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi