Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Basit Cinsel Saldırı

Konuyu Kilitleyin
Old 10-03-2010, 08:40   #1
Konuk

Varsayılan Basit Cinsel Saldırı

İyi günler,

Ben 21 yaşındayım, 27 Haziran 2009 Tarihinde Patronum tarafından tacize uğradım şu anda mahkemeliğim. Benim Avukatım yok. Gönüllü avukatlardan yardım istiyorum. Lütfen bana yardım edin.
Old 10-03-2010, 14:44   #2
uye8490

Alıntı:
Yazan Konuk
İyi günler,

Ben 21 yaşındayım, 27 Haziran 2009 Tarihinde Patronum tarafından tacize uğradım şu anda mahkemeliğim. Benim Avukatım yok. Gönüllü avukatlardan yardım istiyorum. Lütfen bana yardım edin.

Sayın konuk,

Ceza Yasamızın cinsel taciz suçunu düzenleyen maddesi şu şekildedir.

Alıntı:
MADDE 105. - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.
(2) Bu fiiller, hiyerarşi veya hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur işi terk etmek mecburiyetinde kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz.
Size karşı işlenen taciz suçu nedeniyle yapılan yargılamada ,bu suça tanık olan kişileri mahkemeye bildirmek suretiyle dinlenmelerini talep edebilirsiniz.Ayrıca bu suçla ilgili olarak elinizde olan tüm delilleri mahkemeye bildirerek delillerin toplanmasını talep edebilirsiniz.
Old 10-03-2010, 15:50   #3
Konuk

Tacize uğradığım iş yeri Özel eğitim ve rahabilitasyon merkezi ve beni taciz eden kişi sözlü ayrıca beni öpmeye kalktı. Olay günü iş yeri cumartesi günü gerçekleşti. Normalde cumartesi günleri Özel eğitim kapalı oluyor.Fakat Temizlik yapılması için ben ve diğer yanımda çalışan bayan özel eğitimi açıyorduk. Beni taciz eden Patronum ise bunu bildiği için Özel eğitime geldi.
Olayı baştan sona anlatsam bana yardımcı olup bilgi verebilirmisiniz..

Lütfen yardımcı olun. Neler yapmam gerekiyor. Ayrıca bu kişi benden önce benim yanıma alınan yardımcılarımada aynı şeyi yapmış fakat onlar sessiz kalıp işten çıktılar. Benim daha sonradan haberim oldu. Şimdi olay bende patlak verdi. Bende peşini bırakmak istemiyorum. Başkalarına yapamasın diye.
Old 10-03-2010, 16:13   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Tacize uğradığım iş yeri Özel eğitim ve rahabilitasyon merkezi ve beni taciz eden kişi sözlü ayrıca beni öpmeye kalktı. Olay günü iş yeri cumartesi günü gerçekleşti. Normalde cumartesi günleri Özel eğitim kapalı oluyor.Fakat Temizlik yapılması için ben ve diğer yanımda çalışan bayan özel eğitimi açıyorduk. Beni taciz eden Patronum ise bunu bildiği için Özel eğitime geldi.
Olayı baştan sona anlatsam bana yardımcı olup bilgi verebilirmisiniz..

Lütfen yardımcı olun. Neler yapmam gerekiyor. Ayrıca bu kişi benden önce benim yanıma alınan yardımcılarımada aynı şeyi yapmış fakat onlar sessiz kalıp işten çıktılar. Benim daha sonradan haberim oldu. Şimdi olay bende patlak verdi. Bende peşini bırakmak istemiyorum. Başkalarına yapamasın diye.

Sayın Katılımcı,

Olayı baştan sona anlatmanızın bir faydası olamayacaktır. İddianızı ispat etmek için tanık ve delil bulmak zorundasınız. Aynı eylemi daha önce yaptığı kişilerin tanıklığı da önemli olabilir.

Barodan avukat talebinde bulunabilirsiniz. Bu konudaki talebinizi mahkemeye bildiriniz.

Olmadığı taktirde kendi imkanlarınızla bir avukat ile davanızı takip etmeniz sizi hak kaybından koruyacaktır.

Bizim buradan davanızı takip etmemiz veya yönlendirmemiz mümkün ve sağlıklı değildir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Old 10-03-2010, 22:25   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yaşamış olduğunu söylediğiniz cinsel saldırıdan ruhsal olarak zarar gördüğünüzü kanıtlamak için uzman görüşü almanızda yarar bulunmaktadır.Bunun için Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim Dalına başvurmanızı öneriyoruz.
Old 13-03-2010, 15:01   #6
Konuk

Benim 1. mahkemem oldu ama ben gitmedim psikolojikmen kendime güvenemedim bu yüzden gidemedim. Mart'ın 23. de ikinci mahkemem var. 1. mahkemeye gitmemem bir sorun oluştururmu.

Ve birde benim iki tane şahidim vardı.
Birisi şahidim biriside görgü tanımığım.
Fakat şahidim olan kişi ilk karakoldaki ifadesinde ben herşeyi biliyorum ve bu adam gerçekten sübyancı diye ifade vermişti.
İlk mahkemeye gidip ifadesini değiştirip benim olaydan haberim yok ben hiç görmedim duymadım diye ifade değişikliği yapmış ve halende o iş yerinde çalışıyor. Bu ifade değişikliğinden dolayı bana ne gibi zararı olur.

Görgü tanığım olan ikinci şahidim ise ilk mahkemeye ben gitmediğim için o da gitmedi ikinci mahkemede onu şahit olarak görmeme gibi bir durum olurmu. Şahitliği iptal olurmu.
Old 13-03-2010, 19:14   #7
üye8180

Sayın konuk, tanığınızın karakol ve mahkeme huzurunda alınan ifadelerinin çelişkili olduğunu mahkemeye beyan etmelisiniz. Yüce mahkeme bu durumu takdir edecektir.

İkinci tanık, ikinci celsede dinlenebilir. Başkaca olay hakkında bilgi görgü sahibi kişiler varsa, onların da kimlik ve adres bilgilerini mahkemeye bildiriniz. Ya da tanıkları hazır edip dinlenilmelerini talep ediniz.
Old 15-03-2010, 14:05   #8
Konuk

İyi günler

Tacize uğradığım günden sonra olayın mahkemeye falan intikal edilmesinden sonra ben 1 ay boyunca bunalıma girdim yaşadığım şeylerin etkisinden uzun bir süre kurtulamadım yemek yemedim ailemle konuşmadım adeta içime kapandım ve bu durumu gören babam beni doktora götürdü ve psikiyatride muayene edildim ve doktor bana bir sürü ilaç verdi onları kullandım. Babam ilaçların reçetesinin bir fotokobisini almış mahkemede sunmak için o reçetenin bana bir faydası olurmu. Lütfen yardımcı olun.
Old 15-03-2010, 14:38   #9
üye8180

Sayın konuk,

Mağduru olduğunuz suç, Türk Ceza Kanunu 102. maddede düzenlenen ' cinsel saldırı ' suçu ise, yani ceza davası bu suç tipine göre açılmışsa, başka deyişle sanık hakkında iddianame bu suça dair ise, suçun neticesi olarak, sizin beden veya ruh sağlığınızın bozulması, daha ağır cezayı gerektiren suçun nitelikli hali kabul edilir. Yasaya göre bu halde sanığa verilecek ceza on yıldan az olamaz.

Bu ihtimalde, olay sebebiyle psikolojinizin bozulduğunu, tedavi gördüğünüzü, kullandığınız ilaçları, mahkemenin sizi göndereceği Adli Tıp Kurumu'ndaki heyette bulunan doktorlara beyan ediniz, belgelerinizi ibraz ediniz. Hakkınızda düzenlenecek rapora yardımcı olur.
Old 15-03-2010, 15:26   #10
Konuk

27. Asliye Ceza Mahkemesi ve Basit Cinsel Saldırı olarak geçiyor gelen mahkeme kağıdımda.

27. Asliye Ceza Mahkemesi ne oluyor yani fazla ceza almazmı bu ceza mahkemesinde.

Birde ben 1. mahkemeye gitmediğim için bana gelen duruşma tutunağında Müşteki......... gelecek celse şahit sıfatıyla zorla getirilmesine karar verilmiştir diyor bu ne demek oluyor.
Old 15-03-2010, 16:05   #11
Konuk

Varsayılan Basİt Cİnsel Saldiri

Duruşmam 27. Asliye Ceza Mahkemesinde ve olayın adı Basit Cinsel Saldırı olarak geçiyor bu durumda hangi ceza işlemleri uygulanır ve 27. Asliye Ceza Mahkemesi ne demek oluyor bana bilgi verirmisiniz.Yani suçun hafifmi yoksa ağırmı olduğunu gösteriyor
Old 15-03-2010, 16:28   #12
Konuk

Benden Bakirelik testi isterlermi bakirelik testi yaptırmam gerekiyormu
Old 15-03-2010, 23:52   #13
üye8180

Sayın konuk, vediğiniz bilgiler ışığında davanın, cinsel saldırı suçu için açıldığı anlaşılıyor. Yasal düzenleme aşağıda sunulmuştur.

Türk Ceza Kanunu 102/1 : Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, mağdurun şikayeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Sanığın sizi zorla öpmeye kalktığı iddiası var. Burada, suç düzenlemesinin ikinci fıkrasını oluşturan, vücuda organ sokma şeklinde cinsel saldırı söz konusu olmadığından, kızlık zarının zedelenip zedelenmediği konusu da gündeme gelmeyecektir diye düşünüyorum.

Olay zorla öpmeye kalkma ve varsa başkaca bedensel temaslar üzerinden yargıya konu edilecektir. Hakkınızda zorla getirilme çıkarılmış. İkinci duruşmaya bizzat katılınız, avukat yardımı alınız.
Old 16-03-2010, 11:35   #14
Konuk

Varsayılan Basit Cinsel Sadırı

Benim kendi avukatım yok Barodan avukatım da yok ikinci duruşmada barodan avukat istiyorum demem mi gerekiyor. Barodan avukat verirlermi bana. Eğer barodan avukat talabim kabul edilirse duruşmam uzarmı yoksa hemen avukat getirilirmi.

Ben kendi ifademi ve karşı tarafın ifadelerini nerden görebilirim veya öğrenebilirim. Birde Dosya takibimi nerden yapacağım.
Old 16-03-2010, 17:42   #15
Konuk

Varsayılan Basit cinsel Saldırı

Benim tacize uğradığım yani çalıştığım iş yeri Özel eğitim ve Rehabilitasyon merkaziydi. Orda çalışan 12 tane öğretmen var. Öğretmenlerden önce birine anllattım durumumu beni sözlü taciz ettiğini patronum söylediğim kişide bana sanığın bu olayı başkalarına daha yaptığını kendisi anllattı bana ve bana inandığını söyledi. Daha sonra bana çok samimi olduğum ve güvendiğim 3 öğretmen arkadaşa daha anlatmamı onların da bilmesini istedi. Ve olayı anllattığım ilk kişiyle birlikte diğer 3 öğretmen arkadşa daha olayı anllattık. Böyle birşeyi yapabileceğine inandıklarını söylediler. İlerde mahkemelik gibi bir durum olursa biz senin yanındayız dediler bana. Fakat mahkemelik oldum olayı anllattığım ilk kişi bile şahitliğinden döndü. Ve ilk mahkemeye Bütün öğretmenlerin olay günü olay yerinde olmamalarına rağmen mahkemeye gidip Sanık için şahitlik yapmak istediklerini öğrendim.Bu durumdan birşey çıkarmı. Sonuçta onlar olay günü benim yanımda yoktu ve hepside halen o iş yerinde yani sanığın yerinde çalışmakta. Önce benim yanımda olup bir anda döndükleri ortada. Hep birlikte gidip mahkemede sanık hakkında şahitlik yapmaları beni zorduruma sokarmı.
Old 16-03-2010, 18:36   #16
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Mevcut ve muhtemel bütün olasılıkları bu alanda yanıtlamamız mümkün olmadığı gibi doğru da değildir.

Yapılması gereken şey bir avukatla dosyanızın takibidir.

Kendi seçtiğiniz bir avukat ile dosyayın takip edip en doğru bilgiyi edinmeniz yararınızadır.

Ceza yargılamasında savcılık aşamasında ve eğer dava açılmışsa yargılama aşamasında barodan tarafınıza avukat atanmasını talep edebilirsiniz.Bu talep için fakirlik ve ikametgah evrakları da zorunlu değildir.Mahkemece bu istek baroya bildirildiğinde baro bu görevlendirmei yapmak durumundadır.

KAHDEM alanının amacı kadınlara kendi dosyalarını takip etmeyi öğretmek ve taktik vermek de değildir.

Adalete ulaşmada avukatın kolaylaştırıcılığından yararlanmazı ısrarla öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi