Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Noterin Şikayeti - Husumet

Yanıt
Old 12-02-2007, 10:00   #1
tuuba68

Sahte vekaletname nedeniyle noterin sorumlu tutulacağı bir dilekçe yazarken , noterin şahsınımı yazacağım yani adını belirteceğim.. yoksa 1.noter şeklinde makamını mı.. yardım ederseniz sevinirim...
Old 12-02-2007, 11:16   #2
Av.Turhan Demiroğlu

1512 sayılı k.
Madde 1 - Noterlik bir kamu hizmetidir.

T.C.
YARGITAY
CEZA DAİRESİ 11
Esas No.
2004/3875
Karar No.
2004/3828
Tarihi
03.05.2004
ÖZET
NOTERLİK BİR KAMU HİZMETİ OLUP TCK.'NUN 504/3. MADDESİNDE BELİRTİLEN KAMU KURUMU NİTELİĞİNDE DEĞİLDİR.

(Noterlik bir kurum olmadığına göre, noterin -ve sigortasının- şahsi sorumluluğu sözkonusudur düşüncesindeyim. Noteri davalı göstermelisiniz. Davalı x y - z 1.noteri gibi)
Old 12-02-2007, 12:53   #3
Av.Suat Ergin

Vekaletnamede noterin imzası varsa noteri, başkatibin imzası varsa başkatibi yazın...

Saygılarımla
Old 12-02-2007, 13:31   #4
Av.Selim Balku

Baş katibin imzası olsada hem notere, hem başkatibe karşı dava açılmalıdır.
Old 12-02-2007, 15:01   #5
madagaskar

Merhaba

Açılacak hukuk davasında, sahte vekaletnameyi kullanarak lehine menfaat temin eden kişi ile birlikte sahte vekaletnameyi ağır ihmal veya kast ile düzenleyen Noteri de davalı göstermelisiniz.

(Bu konuda davalarım olduğu için uyarıda bulunmak istiyorum, eğer Noterin ağır ihmali veya kastı yoksa pek bir sonuç elde edilemiyor,örneğin noter görevi gereği iğfal kabiliyeti bulunan nüfus cüzdanına dayalı bir vekaletname düzenlemişse burada kusursuz sorumluluğu illiyet bağı kesiliyor.)

Noterlerin kusursuz sorumluluğu var ancak bu sorumluluktan kurtulma ihtimali de var.
eğer Noterin ağır ihmali veya kasıtlı bir eylemi olduğu fikrinde iseniz o zaman Noterliklerin tüzelkişiliği olmadığından davalı olarak Noteri göstermelisiniz.

Yine, işlemi Noter Başkatibi veya imzaya yetkili katibi yapmış olsa bile, 1512 sayılı Noterlik Kanununun 162 nci maddesine göre Noterlerin yardımcılarının eyleminden de hukuki sorumluluğu söz konusu olduğu için Noter Katibini davalı göstermenize gerek yoktur.Zaten daha sonra Noter kendi katibine rücu edecektir.

Ceza hukuku anlamında ise eğer Noter Katibi Sahte vekaletnameyi düzenleyen kişi ise onu da şikayet etmeniz gerekir.

saygılarımla
Old 13-02-2007, 14:53   #6
Av.Ertan Uzunoğlu

Sayın Madagaskar'ın dışındaki cevaplara katılmak mümkün değil.1512 sayılı kanunun madde 162'ye göre sorumluluk noterindir.Noterliğin tüzel kişiliği olmadığı için noter adına dava açılır.
Old 05-10-2010, 22:28   #7
Avukat55

Merhaba,
Ben bu konuda başka birşey sormak istiyorum. Çalıntı bir aracın satışını yapan notere karşı dava açacağım. Zamanaşımı süresi ne kadardır acaba?
Old 05-10-2010, 23:01   #8
Armağan Konyalı

Hangi davayı açacağınızı bilmiyorum ama bildiğim:

Borçlar Kanunu'nun haksız fiillerden doğan tazminat davalarında zamanaşımı öğrendikten itibaren bir yıldır ve her halükarda dava 10 yıl içinde açılmalıdır.

Saygılarımla
Old 05-10-2010, 23:10   #9
Avukat55

Çok teşekkür ederim Armağan Bey... Açıkçası duymak istediğim şeydi 10 yıl...
Old 06-10-2010, 09:47   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat55
Çok teşekkür ederim Armağan Bey... Açıkçası duymak istediğim şeydi 10 yıl...

Noterin yaptığı cezayı müstelzim bir fiil ise, o suçun ceza dava zamanaşımı kadar süreniz vardır. Yani, 1 yıl önce öğrenmiş olsanız bile örneğin evrakta sahtecilik suçu işlenmişse ve noterin de bu suça iştiraki varsa ceza dava zamanaşımı uygulanır.
Old 11-01-2012, 15:57   #11
av.yasemin turan

Mehabalar;Benim çalıntı araç ile ilgili devam eden bir davam var.Aracın asıl sahibi 1982 d.lu,sahte kimlik düzenleyen ise 1958 d.lu.
Noter satış hazırlarken dikkat etseydi 1982 d.lu kimlik sahibinin 53-54 yaşında bir görüntüye sahip olamayacağını bilebilirdi diye düşünüyorum.Noterin kusuru var mıdır?
Diğer bir husus soruşturma devam ediyor.Ancak notere karşı yöneltilmiş bir soruşturma yok.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Saygılar..
Old 12-01-2012, 23:25   #12
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av.yasemin turan
Mehabalar;Benim çalıntı araç ile ilgili devam eden bir davam var.Aracın asıl sahibi 1982 d.lu,sahte kimlik düzenleyen ise 1958 d.lu.
Noter satış hazırlarken dikkat etseydi 1982 d.lu kimlik sahibinin 53-54 yaşında bir görüntüye sahip olamayacağını bilebilirdi diye düşünüyorum.Noterin kusuru var mıdır?
Diğer bir husus soruşturma devam ediyor.Ancak notere karşı yöneltilmiş bir soruşturma yok.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Saygılar..

Noter önüne gelen evrağın, iğfal kabiliyeti olup olmadığına bakılır.

Belirttiğiniz gibi ise kimliğin iğfal kabiliyeti yoktur; bu sebeple noter sorumlu olmalıdır...

Kolay Gelsin...
Old 06-01-2016, 12:47   #13
adaletli

Alıntı:
Yazan madagaskar
Merhaba

Açılacak hukuk davasında, sahte vekaletnameyi kullanarak lehine menfaat temin eden kişi ile birlikte sahte vekaletnameyi ağır ihmal veya kast ile düzenleyen Noteri de davalı göstermelisiniz.

(Bu konuda davalarım olduğu için uyarıda bulunmak istiyorum, eğer Noterin ağır ihmali veya kastı yoksa pek bir sonuç elde edilemiyor,örneğin noter görevi gereği iğfal kabiliyeti bulunan nüfus cüzdanına dayalı bir vekaletname düzenlemişse burada kusursuz sorumluluğu illiyet bağı kesiliyor.)

Noterlerin kusursuz sorumluluğu var ancak bu sorumluluktan kurtulma ihtimali de var.
eğer Noterin ağır ihmali veya kasıtlı bir eylemi olduğu fikrinde iseniz o zaman Noterliklerin tüzelkişiliği olmadığından davalı olarak Noteri göstermelisiniz.

Yine, işlemi Noter Başkatibi veya imzaya yetkili katibi yapmış olsa bile, 1512 sayılı Noterlik Kanununun 162 nci maddesine göre Noterlerin yardımcılarının eyleminden de hukuki sorumluluğu söz konusu olduğu için Noter Katibini davalı göstermenize gerek yoktur.Zaten daha sonra Noter kendi katibine rücu edecektir.

Ceza hukuku anlamında ise eğer Noter Katibi Sahte vekaletnameyi düzenleyen kişi ise onu da şikayet etmeniz gerekir.

saygılarımla

Sayın madagaskar dava dilekçesinde sahte kimlik düzenleyeni değilde sadece noteri davalı olarak göstermem mümkün mü? Saygılaımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi