Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma sonrasında ebeveynlerin müşterek çocuk üzerinde yasal sorumluluk ve ödevleri

Konuyu Kilitleyin
Old 17-10-2017, 00:04   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma sonrasında ebeveynlerin müşterek çocuk üzerinde yasal sorumluluk ve ödevleri

Bizce esim ile iki yıl önce bosandik . Çocuğun velayeti bana verildi. Yasal görüşme günler o tespit edildi. Ve kendisi Bugüne değin yasal görüşme günlerinde gelerek kararda yazılı olduğu şekilde çocuk ile görüşme talebinde bulunmadı. Bu tarihte artık çocuk okul hayatına başladı. Kendisi ile aynı illerde yaşamıyoruz. Kullandığı telefon numarasını iptal ettirmiş. Ben devlet memuruyum . Zaman zaman çocuk ole ilgili olarak önemli sağlık problemleri yaşadık. Eğitim ve okulu ile ilgili olarak bazı çocuğun eğitim hayatını ve fiziksel sagligini olumsuz yonde etkileyecek onemli problemler de yasadi. Özellikle tek başına maddi ve manevi üstesinden gelemiyeceğim sağlık problemlerinde tarafıma ailem yardımcı ve destek oldular. Eski eşime gerek internet hesaplarından ve gerekse işyerini arayarak çocuğun önemli sağlık problemlerinin olduğunu bu dönemlerde benden ziyade küçük çocuğun kendisinin maddi ve manevi desteğine ihtiyacının bulunduğunu her ne kadar iletti işlemde hiçbir şekilde çocukla ilgilenmedi be bu desteği çocuğa vermekten imtina etti sorum soyle amacım bu adamla irtibat ve iletişim kurmak asla değil. Ancak cocuk ile ilgili onemli problemlerin cozulmesi ve maddi ve manevi desteginin cocuk icin saglanmasi hususu baba icin yasal bir sorumluluk mu velayet anne de ise ve cüzi bir miktar nafaka ise karşılaşılan sorunların üstesinden gelmiyor annenin maddi gücü de buna elverişli değilse velayet sırf anneye verildiği için baba nafaka haricinde çocuk ile ilgili diger tüm sorumluluklarından bir şekilde kurtuluyor mu ? Bu konuda özellikle çocuğun ve benim hayata gecirebilecegimiz adlı yasal haklarımız var mıdır. Bu haklarımız nelerdir ?
Old 17-10-2017, 10:06   #2
Av. Hatun Olguner

Eski eşiniz hakkında savcılığa suçduyurusu yapabilirsiniz :

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 233
Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali
(1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Velayet hakları kaldırılmış olsa da, itiyadi sarhoşluk, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılması ya da onur kırıcı tavır ve hareketlerin sonucu maddi ve manevi özen noksanlığı nedeniyle çocuklarının ahlak, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan ana veya baba, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi