Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 24-03-2016, 13:36   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmada mal paylaşımı

Eşim ile 2007 yılında evlendik ben evlenmeden önce başka bir yerde çalışıyordum fakat onunla çalışmak için evlenirken işimden ayrıldım ve onun yanında ssk lı olarak son derece emek vererek çalıştım ayrıca bu süre içinde hiç bir şekilde maaş yada şahsıma ait bir birikim yapmadım. boşanırken iş yerimizden bir hak talep edebilirmiyim şirket kurulumu biz evlenmeden önce yapıldığı için resmi olarak ortaklığım yok.
Diğer sorum 5 yıl önce bir ev satın aldık evin 3te 1'lik kısmının parasını ben evlenmeden önce yaptığım birikimi vererek aldık. evimizin 3'te 2 sinin benim 3'te 1'nin kendisine ait olduğunu eşimde kabul ediyor. Tapu şu anda onun adına fakat boşanırken tapuyu ortak yapalım diyor bu arada 6 yaşında bir çocuğumuzda var. Eğer tapu ortak olursa eşim tekrar evlenirse ve bir çocuğu daha olursa diğer eşten olan çocuğa bu evden miras hakkı düşermi.
Teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar
Old 27-03-2016, 00:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Evlilik sırasında eşinizin işyerinde bedelsiz çalışmış iseniz

a-İşçilik alacağınız için koşulları varsa dava açabilirsiniz.

b-İş gücünüzle denk bir bedel veya karşılık almadığınız için eşiniz adına kayıtlı taşınmazda değer artış payı talep edebilirsiniz.

Bu iki seçenekten sadece bir tanesini talep edebilirsiniz.

2-İşyeri evlenmeden önce kurulmuş olduğundan kişisel mal sayılır.Bu işyerinden eşinizin elde ettiği gelir ile edinilen mallar edinilmiş maldır .

3-Taşınmazın edinilmesine evlenmeden önce biriktirdiğiniz para ile (kişisel malınızdan) eşinizin malına yapmış olduğunuz bu katkı oranında -değer artış payı alacağı talep edebilirsiniz..

Yani hem evlilik öncesi para katkısı hem de evlilikte karsılıksız emek ile yaptığınız katkı oranında taşınmaz değerinden talepte bulunabilirsiniz.Bu miktardan geri kalan kısım ise-borçlar çıktıktan sonra -artık değerin konusunu oluşturur ve yarı değeri alacağınız olarak ayrıca hesaplanacaktır.

4-Eğer tasfiye alacağı davası açmak yerine anlaşarak müşterek tapuya karar verirseniz elbette eşiniz yeniden evlenir ve bir başka çocuğu olur ise sadece eşinizin payından vefat halinde mirasçılar yararlanacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için bir avukata doğrudan başvurmanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi