Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

26 yaşında Hukuk Fakültesi'ne başlama fikri

Yanıt
Old 10-07-2011, 15:41   #1
Y.Tur

Soru 26 yaşında Hukuk Fakültesi'ne başlama fikri

Merhabalar;
Ben 26 yaşındayım ve bu sene katıldığım üniversite sınavı neticesinde çok çok büyük bir ihtimal Gazi Hukuk Fakültesi'ne yahut onun muadili diğer Hukuk Fakülteleri'nden birine yerleşeceğim.Bu yaşta hukuk okumaya başlamanın bana ilerisi için ne avantajları ya da ne dezavantajları olacağı hakkında tam bir karara varamadım.Bu yaşta başlamak çok mu geç sayılır?Muayyen hedeflerimden biri akademisyen olabilmek,diğeri ise eğer 30 yaş sınırı kalkarsa hakim veya savcı olabilmektir.Siz değerli tecrübelerin fikirleri benim için çok büyük bir yol gösterici olacaktır.
Şimdiden teşekkür ederim
Old 10-07-2011, 22:57   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Y.Tur
Merhabalar;
Ben 26 yaşındayım ve bu sene katıldığım üniversite sınavı neticesinde çok çok büyük bir ihtimal Gazi Hukuk Fakültesi'ne yahut onun muadili diğer Hukuk Fakülteleri'nden birine yerleşeceğim.Bu yaşta hukuk okumaya başlamanın bana ilerisi için ne avantajları ya da ne dezavantajları olacağı hakkında tam bir karara varamadım.Bu yaşta başlamak çok mu geç sayılır?Muayyen hedeflerimden biri akademisyen olabilmek,diğeri ise eğer 30 yaş sınırı kalkarsa hakim veya savcı olabilmektir.Siz değerli tecrübelerin fikirleri benim için çok büyük bir yol gösterici olacaktır.
Şimdiden teşekkür ederim

Zorluklar sizi bekliyor ama yeterince istenirse herşey mümkün. Bakınız:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=63361
Old 11-07-2011, 17:26   #3
Levent Cirit

Ben 28 yaşında Hukuk Fakültesine gittim ve 32 yaşında mezun oldum. Staj falan derken 34'üme doğru kendi ofisimi açtım. 1-2 sene de ofisin oturması derken anca kendime gelebildim.
Daha önceden de iktisat okuyordum.
Hukuk fakültesine gittiğime çok memnunum ve keşke daha öncesinde gitseymişim diyorum. Eğer ekonomik destek yönünden sıkıntınız yok ise asla geç kalınmış bir karar değil. Şimdiden başarılar dilerim.
Old 17-07-2011, 14:33   #4
üye25928

Kesinlikle geç kalınmış bir karar değil. Hukuku seviyorsanız, veya azıcık ilginiz varsa kesinlikle ve kesinlikle okumanız gerekiyor.
Old 19-07-2011, 17:56   #5
yigit289

Bizim fakültede 60-70 yaşlarda insanların hala okumaya çalıştığını gördüğümde 26 yaşında başlama fikri gayet normal karşılanır gibi geliyor bana
Old 20-07-2011, 13:01   #6
kum

Alıntı:
Yazan Y.Tur
Merhabalar;
Şimdiden teşekkür ederim

Bayağı erkencisiniz Sayın Dostum. Ben Ağustosta 40 yaşıma giriyorum, bende sınav sonucunu heyecanla bekliyorum. Lakin böyle garanti konuşmayın, ÖSYM'NİN Sağı solu belli olmaz.
Old 20-07-2011, 15:25   #7
Av. Hakan VARAN

Bence avantajı daha fazla çünkü okulu bitirdiğinizde 30, staj ve askerlik 2 yıl kabul edelim oldu 32. en azından hakim ve savcılar tarafından çocuk gözüyle bakılmaz "canım sen hangi avukatın katibisin" sorusuyla karşılaşmazsınız
Old 22-07-2011, 00:52   #8
Y.Tur

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.Sınav da açıklandı, Gazi Hukuk Fak. olacak galiba.Düşünüp en doğru kararı vermeye çalışıyorum.İnşallah yanılmam
Old 23-07-2011, 12:38   #9
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Merhaba Arkadaşlar,
tesadüfen bu forumu görünce katılmak istedim.
Ben uzun yıllar (1983-2004) istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev aldım.
Orada ileri yaşta olan hukuk öğrencilerim oldu. (Öğretmen, asker, doktor. müfettiş vb.) Çoğu ile iyi dost olduk ve halen dostluğumuz devam etmektedir.
Gözlemlerim sonucunda, ileri yaşta (üstelik ikinci bir meslek olarak) hukuk eğitimi almanın,hukuk eğitiminde ve hukuk mesleğini yaparken bir avantaj olduğu fikrindeydim.
Zira hukuk eğitimi oldukça ağır olup, ancak belirli bir alt yapı, genel kültür ve aktüel olaylara ilgili olmak, sonuç olarak olgunluk gerektiren bir bilim dalı olup, batılı ülkelerin bir kısmında hukuk eğitimi alabilmek için, sosyal bilimler alanında bir fakülte okunması gerekir. (Ekonomi, siyaset,sosyoloji, felsefe, psikoloji vb. )
Bu nedenle hukuk okumanın yaşı yoktur, ilgi alanınıza giriyorsa, ileri yaşlarda çok daha keyifle okunur.

www.kemerburgaz.edu.tr
sukran.sipka@kemerburgaz.edu.tr
Old 25-07-2011, 17:56   #11
kum

Alıntı:
Yazan Doc.Dr.Şükran ŞIPKA
Merhaba Arkadaşlar,
tesadüfen bu forumu görünce katılmak istedim.
Ben uzun yıllar (1983-2004) istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev aldım.
Orada ileri yaşta olan hukuk öğrencilerim oldu. (Öğretmen, asker, doktor. müfettiş vb.) Çoğu ile iyi dost olduk ve halen dostluğumuz devam etmektedir.
Gözlemlerim sonucunda, ileri yaşta (üstelik ikinci bir meslek olarak) hukuk eğitimi almanın,hukuk eğitiminde ve hukuk mesleğini yaparken bir avantaj olduğu fikrindeydim.
Zira hukuk eğitimi oldukça ağır olup, ancak belirli bir alt yapı, genel kültür ve aktüel olaylara ilgili olmak, sonuç olarak olgunluk gerektiren bir bilim dalı olup, batılı ülkelerin bir kısmında hukuk eğitimi alabilmek için, sosyal bilimler alanında bir fakülte okunması gerekir. (Ekonomi, siyaset,sosyoloji, felsefe, psikoloji vb. )
Bu nedenle hukuk okumanın yaşı yoktur, ilgi alanınıza giriyorsa, ileri yaşlarda çok daha keyifle okunur.

www.kemerburgaz.edu.tr
sukran.sipka@kemerburgaz.edu.tr

Hocam bir şey sorcaktım:İngilizce hazırlık zorunlu mu sizde ve hukuk ne zaman açıldı?
Saygılar
Old 26-07-2011, 08:50   #12
Adli Tip

60'lı 70'li yaşlarında hukuk okuyanlar da çok var; 20'li 30'lu yaşlarında, "şimdiki aklım olsa hukuk okumazdım" diyenler de...

Bence asıl ikinci gruptakiler geç kalmış!

Başarılar dilerim,

Old 26-07-2011, 12:30   #13
ElifŞimşek

İnsanın hayallerini gerçekleştirmesi için kendisine engel koymaması gerektiği görüşündeyim. İdealiniz gerçekten bir hukukçu olmaksa bence yaşı düşünmeden yola devam.
Old 26-07-2011, 13:19   #14
LoMaX

Alıntı:
Yazan elfokumus
İnsanın hayallerini gerçekleştirmesi için kendisine engel koymaması gerektiği görüşündeyhim. İdealiniz gerçekten bir hukukçu olmaksa bence yaşı düşünmeden yola devam.
30 yaşındayım bu yıl kendime koyduğum hedefte hukuk okumak var.. Herkesin hayatında dönemsel değişiklikler oluyor, ama en güzeli istediğiniz, isteyebileceğiniz yada düşlediğiniz hayatı yaşayabilmek ve bu uğurda neler yapabileceğinizdir.
Old 26-07-2011, 13:23   #15
ElifŞimşek

Sevgili LoMaX düşüncelerinize katılıyor ve seçtiğiniz yolda başarıyla devam etmenizi diliyorum. Bu mesleğin gerçekten idealist insanlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Umarım sizde bu idealist insanlar arasındasınızdır ve en kısa zamanda aramıza katılırsınız.
Old 26-07-2011, 13:30   #16
LoMaX

Alıntı:
Yazan elfokumus
Sevgili LoMaX düşüncelerinize katılıyor ve seçtiğiniz yolda başarıyla devam etmenizi diliyorum. Bu mesleğin gerçekten idealist insanlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Umarım sizde bu idealist insanlar arasındasınızdır ve en kısa zamanda aramıza katılırsınız.
Iyi dilekleriniz ve olumlu görüşleriniz için teşekkür ederim elf hanım. Idealist olmadan hiç kimse istediği alanda profesyonelleşemez naçizane, en kısa zaman 4 yıldan daha az olmamakla birlikte, güzel ve eğlenceli geçeceğini düşünmekteyim.
Old 27-07-2011, 23:26   #17
şakir güler

Bildiğim kadarıyla yabancı ülkelerde hukuk eğitimi almak için bazı bölümleri bitirmek gerekiyormuş.Özellikle toplumbilim alanında eğitiliyorlarmış.Bana göre de böyle olması insanları tanıma ve anlama açısından faydalı olur.Hal böyle olunca sizin bu yaşta başlamanız bence hukuk eğitiminiz ve sonrası için size avantaj sağlar.
Old 29-07-2011, 10:04   #18
Dr.DOGRAMACI

ben de 30'umdan sonra -pardon 30'umda - hukuk okumaya gönül verenlerdenim. şu an başarılı bir şekilde 2. sınıfa geçtim.

aynı zamanda tıp doktoru olarak çalışmaktayım. hem çalışıp hem okumak biraz zahmetli olsa da inanın insanın isteyip de yapamayacağı bir şey yok.

ayrıca belli bir hayat tecrübesi, genel kültür ve bilgi birikiminin üzerine hukuk okumak gerçekten çok keyifli.
itiraf etmek gerekirse belki liseden sonra (o yaşlarda) direk hukuk okumaya başlasaydım bu kadar keyif alamayacağımı düşünüyorum.
Old 29-07-2011, 13:00   #19
ömergünay

Varsayılan okumanın yaşı yok

1955 doğumluyum. A.Ü. Hukuk Fakültesi 3 sınıf öğrencisiyim.
Öğretim üyelerinin ve diğer öğrencilerin bize yaklaşımı çok iyi. Ancak yaşlıyız diye tolerans göstermiyorlar. Yemek sırasında öncelik tanımıyorlar ve ön sıradakı yerlerımız hep işgal ediliyor.Sınavlarda kan şekerimiz düşüyor,prostatlı arkadaşlarımıza sınavda tuvalet izni verilmiyor,kulağımız az işittiği için ön sıralar bize ayrılmıyor,yakın gözlüğümüzü unuttuğumuzda, öğretim üyeleri kendi gözlüklerini vermiyorlar,Türkiye'de hukuk devleti yoktur dediğimizde,bize küsüyorlar.
Ama ben okulumu seviyorum.
Old 30-07-2011, 14:44   #20
ElifŞimşek

Sevgili Ömer Günay yazınızı keyifle ve gülerek okudum. Umarım başarı ile okuldan mezun olursunuz. Sayın Dr.Dogramacı'nın da azmine hayran kaldım. Belli bir hayat birikiminin ardından hukuk okumanın çok daha keyifli ve verimli olacağı konusundaki fikirlerinize kesinlikle katılıyorum.
Old 09-09-2011, 00:19   #21
nisan06

Ben yaklaşık 6 yıldır adliyede çalışıyorum, uzun zamandır hukuk eğitim almak istiyorum ama maddi nedenler, zamansızlık ,cesaretsizlik nedeniyle herhangi bir girişimde bulunmadım. Bu yıl artık kendimi sürekli tekrar ettiğimi, daha fazlasını yapabileceğimi fark ettim ve kendime pratikte hukukla bu kadar iç içe olup neden bunu eğitimimle tamamlamadığımı sordum, bu bölümde yazılanlar cesaretimi artırdı, yaşım artık 30 olsa da hayallerimi gerçekleştirmek için geç olmadığını düşünüyorum.
Old 14-09-2011, 23:12   #22
üye25928

Alıntı:
Yazan nisan06
yaşım artık 30 olsa da hayallerimi gerçekleştirmek için geç olmadığını düşünüyorum.
Kesinlikle geç değil.
Old 14-12-2011, 11:47   #23
hakaan740

bu yazılar benide cesaretlendirdi.herkese başarılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi