Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

teb.kanunu.madde 21.

Yanıt
Old 06-08-2014, 11:33   #1
sehring?

Varsayılan teb.kanunu.madde 21.

tebligat kanunu madde 21 de gecen 'adreste bulunmama halınde teblig olunacak sahsa keyfıyetın haber verilmesinide mumkun oldukça en yakın komşulardından birine ,varsa yöneticiye veya kapıcıya da bildirilir' burada haber verilmesi için oncelikli kişi komşu mu ya da farketmezmi.stj.av..bununla ilgili yargıtay kararı varmı acaba ben bulamadım
Old 06-08-2014, 16:15   #2
Av. Yaşar Şahin

Varsayılan Tebligat Kanunu 21. Madde

Yasa metninden hareketle;
Muhatabın tebligattan haberdar edilebilmesi için tebliğ anında haber verilmesi mümkün olan en yakın komşusuna bilgi verilmesi aynı zamanda bina/sitede varsa yöneci veya kapıcıya da bildirilmesi gerekmektedir. Tebliğ adresinde yçnetici veya kapıcı bulunması halinde komşu ile birlikte bu kişilerden birinde bilgi verilmesi gerekmketedir.
Old 19-09-2014, 12:57   #3
Av. Taner BAŞ

Tebligat memuru tebliği yaparken mevcut duruma göre değerlendirme yapacağından o anki şartlarda hangisine tebligat yapmanın mümkün olduğunu sonradan tahmin etmek mümkün değildir. Madde metninde yazanlardan herhangi birine yapılacak tebligatın geçerli olduğunu düşünmek hukuken en doğrusu olacaktır.
Old 27-04-2015, 13:07   #4
Av.Berk Bahadır

Tebligat Kanunu 21, Tebliğ yapan memurun adreste bulunmaması durumunda tebligatı gerçekleştirebileceği yolları saymaktadır. Fakat 21. maddeye istinaden tebligatın yapılabilmesi için öncelikle bilinen bir adrese normal tebliğ yapılıp dönmesi gerekliliği vardır. İkinci bir 21. m tebligatı geçerliliğne dair husus ise tebligatın yapıldığı yerin Mernis kapsamında bulunmasıdır. Tebli edilen zarf alındığı takdirde üzerindeki bildirimlerde dikkatlice incelenmelidir,zira bu kısımda da birçok hata görülmekte özellikle icra tebligatlarında icra no'lar yanlış olduğu takdirde süresinde bu hatadan dolayı dosyayı bulamayan taraf savunma hakkınıda kaybettiğinden ötürü kanaatimce tebliğ iptali gerekir, Saygılarımla.
Old 14-05-2015, 12:33   #5
Av.Emre YILDIRIM

Muhatabın tebligattan haberdar edilebilmesi için tebliğ anında muhataba haber verilebilecek en yakın kim varsa, ona tebliğ edilmesi esastır diye düşünüyorum. Buna ek olarak çoğunlukla mahalle muhtarına da tebliğ edilebildiğini gördüm.

Av. Berk Bahadır; T.K.21 ile ilgili olarak ; bila dönen tebligatın ardından, UYAP'tan elde edilen mernis adresine; tekrar normal tebligat göndermeden direkt olarak T.K.21 şerhli tebligat gönderilebilmesi mümkün olmakta mıdır peki ? Bilinen bir adresten kastı, nasıl yorumlamamız gerekmekte bu hususta.
Old 03-06-2015, 15:41   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Bilinen adres: Takip talebinde yer alan adrestir. Veya mernis sorgulaması yapılarak gönderilen normal ödeme emridir.

Alıntı:
Yazan Av.Emre YILDIRIM
Muhatabın tebligattan haberdar edilebilmesi için tebliğ anında muhataba haber verilebilecek en yakın kim varsa, ona tebliğ edilmesi esastır diye düşünüyorum. Buna ek olarak çoğunlukla mahalle muhtarına da tebliğ edilebildiğini gördüm.

Av. Berk Bahadır; T.K.21 ile ilgili olarak ; bila dönen tebligatın ardından, UYAP'tan elde edilen mernis adresine; tekrar normal tebligat göndermeden direkt olarak T.K.21 şerhli tebligat gönderilebilmesi mümkün olmakta mıdır peki ? Bilinen bir adresten kastı, nasıl yorumlamamız gerekmekte bu hususta.
Old 03-06-2015, 16:16   #7
Av.Berk Bahadır

Alıntı:
Yazan Av.Emre YILDIRIM

Bila dönen tebligatın ardından 2. tebligatınızı TK 21.madde kapsamında gönderebilirsiniz, bu adres dediğiniz gibi MERNİS adresi olmalıdır. Bilinen adresten kasıt dosyanızda yazılı olan ilk adrestir. Sanırım konuyu sorduğunuz dosya icra dosyası. 2. Tebligatınız 21.maddeye istinaden tebliğ olup parçası dönecektir. Sonrasında süreleri takip edersiniz icra takibine dair ise takibi kesinleştirirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi