Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tutuklu MÜvekkİlİn Kendİ Avukatini Şİkayetİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-04-2008, 12:19   #1
ezgi48

Varsayılan Tutuklu MÜvekkİlİn Kendİ Avukatini Şİkayetİ

Sevgili site dostları,tecrübe ve bilgilerinize ihtiyacımın olduğubir sıkıntı ile karşı karşıyayım.
Dört ay önce,marmaristen geldiklerini söyleyen,biri yabancu uyruklu iki kişi arkadaşlarının tutuklandıklarını söylediler,hırsızlık suçından solayı,ben dosyayı incelemem lazım demeye bırakmadan,güvendiklerini,acilen dönmeleri gerektiğini beyanla,hırsızlık suçu şu soruşturma dosyası için diye söleşme imzaladık,ilerleyen günlerde,cezaevine noterle gittik vekalet aldık,dosyaya evraklar yağmaya başladı,hırsızlık diye tanıtılan suçun,nitelikli dolandırıcılık olduğu,benle sözleşme yaparken verdikleri ismin arkadaşlarının gerçek ismi olmadığını,kişinin başka kişinin bilgilerini vererek,savcılığı,nöbetçi mahkemeyi yanılttığını,beni yanılttığını söyleyebilirim,gelen parmnak izleri ve dosyaya yığılan evraklarla,adamın onlarca dosyası olduğu,üzeindeki ehliyetin bile sahte oduğu,başka isimler adına kartlar taşıdığı,turistik yörelerd,atm önünde kredi kartı dolandırıcılığı yapan,banka hesabı boşaltan bu nevi pek çok suçtan arandığı anlaşılan kişiler olduğu ortaya çıktı.
Şimdi şahısla görüşemeye mükerrer kereler cezaevine gittim,bana bilgi vermiyor,uzmanlaşmış,içerde ceza kanununu,cmk yı yalamış yutmuş boşlukları çok iyi biliyor,ne olduğunu anlayamadığım karmaşık bağlantıları ve adamları var.
bana tek dediği benim mahkememi açtır,duruşma günümü al,bana soru sorma,soruşturma devam ediyor arkadaşlar,pek çok soru işareti var,beyanları çelişkili,suçun niteliği,vasfı tayin edilemiyor,dört aydır tutuklu,bu hafta beni ve savcı beyi adalet bakanlığını şikayet etmiş,beni bu salı da antalya barosuna şikayet etcekmiş,dosyayı savcı beyde bilerek kasıtla açık tutuyormuş,bende onu savunmuyormuşum,görevimi ihmal etmişim.Azil edilmedim bu arada,istifa etsem?kafaç çok karıştı
Bu olay beni çok üzdü,ilk kez bir şikayetle karşı karşıya kalacağım,neler yapabilirim,nelerle karşılaşırım böyle bir durumda,çok teşekürler şimdiden
Old 19-04-2008, 12:32   #2
Av.Barış

Kamu davasını açma görevi C.Savcılığına verilmiştir.SAvcı soruşturma aşamasında gerekli delilleri araştırmakla yükümlüdür.(CMK 157-174)
Kanun c.savcısına kamu davası açılması için süre vermemiştir.SAvcı delilleri topladıktan sonra gerek görürse(GEnelde her olaya dava açılmaktadır) kamu davasını açar.Yanlızca soruşturma tutuklu devam ediyorsa 108'e göre 30 gün arayla tutukluluk durumu incelenir.
Bu açıdan bakılacak olursa şüphelinin sizi,savcıyı şikayet etmesi yersizdir.Çünkü Avukatın(müdafiinin) CMK'ya göre soruşturma evresi sırasında itiraz etme dışında bir yetkisi bulunmamaktadır.
Kanun süre belirtmediğine göre sizinde böyle bir yetkiniz olmadığına göre bir şey yapmanız gerekmemektedir.
SAygılar
Old 19-04-2008, 12:38   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Ezgi,

Uzatmanın anlamı varmı ki, dolandırıcı olan müvekkiliniz tarafından dolandırılacaksınız. Seni şikayet edeceğim sözüde sizin gözünüzü korkutmaktan başka bir şey değildir. Anlatımlarınızdan çıkarılan sonuç, sizin şikayet konusu olacak bir iş yapmadığınızdır. Fakat benim fikrim bir an önce vekillikten istifa etmenizdir. İstifa etmeniz içinde elinizde haklı sebepler mevcuttur. Daha fazla üzülmektense dosyadan çekilin. Saygılar
Old 21-04-2008, 08:20   #4
Brusk

Hemen istifa edin. Hiçbir şeyde olmaz size Barodan bu konuda yardım yada destek beklemeyin çünkü benim yaşadığım kadarıyla Baro yönetimi bile sizin en küçük açığınızın olması halinde müvekkilin şikayet düşüncesi olmasa bile onu şikayete sevkediyor. En azından benim çalıştığım bölgede böyle. Benim de başımda böyle bir dert var malesef. Kesinlikle haklı olduğum halde durumu farklı farklı anlatan müvekkilime Baro yetkilisinin biri sen şikayet et biz gereğini yaparız hatta sana Vekilinden tazminat bile alırız demişler adama(Bunu diyen bir baro yönetim kurulu üyesi- tabi barodan bu desteği bulan müvekkil bir anda çok değişti...ee nede olsa arkasında baro var...Köylerde bile hukuk fakültesi kurulmaya başlandığı bu ülkede bu zihniyette kişilerde olması normal
Old 21-04-2008, 09:15   #5
sultanisik

Kesinlikle acilen istifa etmenizi öneriyorum..Ne yazık ki bu tür şeyler başımıza gelebiliyor.Geçmiş olsun..
Old 21-04-2008, 10:38   #6
ezgi48

Varsayılan TeŞekkÜrler

Yanıtlarıyla bana destek olan,değerli fikirlerini paylaşan sayın sultanisik,brusk,barış bey,bülent bey,çok teşekkürler,iyi çalışmalar
Old 21-04-2008, 15:40   #7
akyürek

meslektaşlarımın ifade ettiği gibi istifa etmenizde fayda var. Varsın şikayet etsin. İstifa etmeniz için yeterli nedenleriniz (yanlış bilgiler vermesi,size şikayet edeceğim gibi sözlerle şantaj yapması...) oluşmuş bence.
Avukatın vekaletten çekilmesi
Madde 41 - Belli bir işi takipten veya savunmadan isteği ile çekilen avukatın o işe ait vekalet görevi, durumu müvekkiline tebliğinden itibaren on beş gün süre ile devam eder.
Şu kadar ki, adli müzaheret bürosu yahut baro başkanı tarafından tayin edilen avukat, kaçınılmaz bir sebep veya haklı bir özrü olmadıkça, görevi yerine getirmekten çekinemez.
Old 21-04-2008, 17:03   #8
av.pergamon

Uzman bir dolandırıcı ile karşı karşıya olduğunuz çok açık ; bende bir an önce istifa etmenizi öneriyorum. Yine benim de bağlı bulunduğum Antalya Barosundaki arakdaşların böyle bir şikayati lehinize sonuçlandıracağını düşünüyorum ve bu arada barodaki arkadaşlara güveniyorum Selamlar
Old 21-04-2008, 17:05   #9
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Müvekkille yapılan sözleşmede yapılacak olan işin ana hatlarının kesinlikle belirlendiği varsayımından hareket ediyorum.

Siz yapılacak işin esası hakkında yanıltılmışsınız. Hırsızlık suçu diye size vekalet verilmiş ve sözleşme hırsızlık suçu nedeniyle yapılan soruşturma ve bunun akabinde açılacak olan ceza davasından dolayı verilmiş. Sözleşmede esaslı hataya düşürülmüşsünüz. Bu haklı fesih nedenidir. Haklı nedenle sözleşmeyi feshedebilirsiniz kanaatindeyim.

Sözleşmeyi noterden göndereceğiniz bir ihtarla feshedin,vekaletden haklı olarak çekildiğinizi belirtin ve lütfen ihtarda özel hukuka ilişkin yasal haklarınızı saklı tutun.Sonrasında savcılık dosyasına vekaletden çekilme ile ilgili ihtarın bir örneğini dilekçe ekinde sunun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi