Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nafaka alacağı,ilamlı icra mı olur?

Yanıt
Old 24-09-2010, 11:45   #1
av.aybeg

Varsayılan nafaka alacağı,ilamlı icra mı olur?

Verilen ara karar gereği takip yaptık ancak diğer eş vekili ilamsız takibe itiraz edince takip durdu.Bu sırada 3-4 ay sonra mahkeme boşanmaya karar verdi ve daha önce hükmedilen tedbir nafakasının karar kesinleşinceye kadar tedbir nafakası olarak devamına,karar kesinleşince yoksulluk nafakasına dönüştürülmesine karar verdi,Şimdi burda ben ne tür bir yol izlemeliyim,ilamlı icra mı yapmak zorundayım ilamsız mı? İlamsız yapsam yine itiraz edecekler zaman kazanmak için ve ben itirazın iptali için koşturacağım.Neler tavsiye edersiniz.
Old 24-09-2010, 11:49   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.aybeg
Verilen ara karar gereği takip yaptık ancak diğer eş vekili ilamsız takibe itiraz edince takip durdu.Bu sırada 3-4 ay sonra mahkeme boşanmaya karar verdi ve daha önce hükmedilen tedbir nafakasının karar kesinleşinceye kadar tedbir nafakası olarak devamına,karar kesinleşince yoksulluk nafakasına dönüştürülmesine karar verdi,Şimdi burda ben ne tür bir yol izlemeliyim,ilamlı icra mı yapmak zorundayım ilamsız mı? İlamsız yapsam yine itiraz edecekler zaman kazanmak için ve ben itirazın iptali için koşturacağım.Neler tavsiye edersiniz.

İtirazın kaldırılması ve inkar tazminatı isteyin. 1 veya 2 duruşmada karar verilecektir. Aynı zamanda, ilk takipte istemediğiniz aylıklar ve işleyecekler için ilamlı takip yapın.
Old 24-09-2010, 12:17   #3
av.aybeg

ilamlı icra olmaz dıyorsunuz yani,bu konuda görüş ayrılıkları mevcut bende tam bir karar veremedim açıkcası,ilamlı yapsam şikayet yoluna gidip iptal ettirebilir mi?
Old 24-09-2010, 12:27   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.aybeg
ilamlı icra olmaz dıyorsunuz yani,bu konuda görüş ayrılıkları mevcut bende tam bir karar veremedim açıkcası,ilamlı yapsam şikayet yoluna gidip iptal ettirebilir mi?

Ben böyle bir şey demedim. Mükerrer takip sözkonusu olmaması ve ayrıca %40 inkar tazminatı alabilmeniz için, önceki takibe yapılan itirazın kaldırılmasını talep edin, dedim. Diyelim ki o takipte 3 aylık nafaka istediniz(Ocak-Şubat-Mart 2010) ve itiraz edildi. Karar ise, 01.07.2010 tarih,inde verildi. İtirazın kaldırılması davası açıp aynı anda ödenmeyen Nisan-2010 dan bu yana ve işleyecek aylıklara ilişkin ilamlı takip yapın, dedim. Ben olsam böyle yapardım.

Şu şekilde de yapabilirsiniz. Mükerrer takip olmaması için, önceki takipten feragat edip, tüm alacaklar için ilamlı takip yapabilirsiniz.

Gerekçeli karar yazılmasına rağmen, ilamlı takip yapılamaz, diyen varsa; onun gerekçesini çok merak ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi