Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak için doğru maddeleri mi seçmişiz

Konuyu Kilitleyin
Old 13-07-2011, 18:52   #1
Konuk

Varsayılan boşanmak için doğru maddeleri mi seçmişiz

merhabalar.benim sorum şu olacak;
ben nişanlıyken düğün öncesi resmi nikah yapmıştım.fakat düğün öncesi bir evi paylaşmadan herhangi bir fiili birlekteliğimiz olmadan dünya görüşlerimizin tamamen ayrı olması ,saygı ,sevgi gibi hiçbir bağımızın kalmaması doğrultusunda nişan bozuldu.şuan duruşmayı bekliyorum.nikah olalı 3 ay oldu.bu durumda nişanda takılan takılar hukuken kime aittir? bir bunu öğrenmek istiyorum bir diğer sorumda.dilekçeyi yazan avukat nikahın nisbi butlan ile iptalini mümkün olmadığı taktirde M.K.nın 166. maddesi ve diğer maddeleri gereğince boşanmayı talep etmiştir. bu durumda bu maddelerin seçimi doğrumudur.nişanlım(eşim) da boşanma taraftarıdır.bu maddeler doğrultusnda ilk celsede bitmesi mümkün mü?bu maddeleri biraz açabilir misiniz?
sonsuz saygılarımla...
Old 14-07-2011, 09:00   #2
Levent Cirit

Sayın konuk;
Nisbi butlan ile evliliğin iptalini meslektaşımız Türk Medeni Kanunu Md.149'a atfen yazmıştır. Bu maddede şöyle denilmektedir;
Madde 149 - Aşağıdaki durumlarda eşlerden biri evlenmenin iptalini dava edebilir:

1. Evlenmeyi hiç istemediği veya evlendiği kişiyle evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evlenmeye razı olmuşsa,

2. Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse.

Diğer madde ise evlilik birliğinin sarsılmasını düzenlemektedir ve şöyledir;
Madde 166 - Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.
Old 14-07-2011, 09:37   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın Levent CİRİT'e ilaveten;

Nikahtan sonra eşler biraraya gelmemiş olsalar dahi takılan takılar kadına aittir. Nişanlılık durumu dışında nikahınız olmamış olsa idi nişanda takılan takıların iadesi talep edilebilirdi. Ancak hukuken "nişanlı" değil "evli" olduğunuzdan takılar kadına ait olacaktır.
Old 14-07-2011, 10:02   #4
Konuk

sayın Engin ve Levent bey sorularım doğrultusunda beni aydınlattığınız için teşekkür ederim.
aklıma takılan bir soruyu daha danışmak istiyorum;nisbi butlanda ki bu yanılma;erkeğin ilk zamanlarda kendini çok iyi tanıtarak ideal eş göstermesi tamamen bayanın görüşlerine saygı duyması fakat nikahtan sonra ise bayanı tamamiyle hayal kırıklığına uğratması aynı eve girildiği taktirde çekilmez bir hayat yaşatacağını göstermesi çift karekter sergileyerek yanıltması olabilir mi?
Old 14-07-2011, 10:56   #5
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Alıntı:
...dünya görüşlerimizin tamamen ayrı olması...
ifadenizde kastettiğiniz görüş ayrılığı, başlangıçta kesinlikle öngöremeyeceğiniz ve biliyor olsa idiniz evlilik yapmayacağınız anlamına geliyor ise, nisbi butlan düzenlemesinde geçen "Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse." ifadesi kapsamında değerlendirilebilir. Elbette bu konuda takdir mahkemenin olacaktır.

Davanızı bir avukat ile takip etmeniz sizi hak kaybından korur. Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi