Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

AİHM'den memura müjdeli haber

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-11-2008, 02:06   #1
Emin Cihan UYSAL

Varsayılan AİHM'den memura müjdeli haber

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, memur sendikalarına toplu sözleşmenin yolunu açtı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ilgili kararı insan hakları sözleşmesinin 11'inci maddesinin ihlal edildiğine dayanarak oy birliği ile aldı.

İnsan hakları sözleşmesinin 11'inci maddesinde tüm çalışanların dernek kurma ve sendikalaşma hakkının bulunduğunu ve bu hakka kısıtlama getirilemeyeceğini hükmü yer alıyor. Bu hakka tek istisna olarak da ulusal güvenlik ve kamu güvenliği gösteriliyor

AİHM, daha önce de Yapı-Yol-Sen ve Eğitim-Sen'li çalışanların açtıkları davalarda Türkiye’yi haksız bulup tazminat ödemeye mahkum etmişti.

DAVA SÜRECİ

AİHM'e söz konusu davayı Tüm Bel-Sen üyesi olan Kemal Demir ve Vicdan Baykara açtı. Gaziantep Belediyesi ile yapılan toplu sözleşme şartlarının yerine getirilmediği iddiası ile Yargıtay'a başvuran Demir ve Baykara, Yargıtay'dan gelen "kamu çalışanlarının toplu sözleşme hakkı olmaz" yanıtı üzerine kararı AİHM'e taşıdı.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

AİHM'den çıkan karar da öncelikle davayı açan iki kişiyi bağlıyor. Ancak bu kararın bundan sonra mevcut durumdaki tüm çalışanların dava açabileceği anlamına geldiği belirtiliyor. Söz konusu kararın ardından hükümetin üzerinde memurlara toplu sözleşme hakkını vermesi konusunda yoğun bir baskı oluşabileceği söyleniyor.

Öte yandan AİHM'in kararına göre Türkiye Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri olan Vicdan Baykara'ya 20 bin euro, Kemal Demir'e de 500 euro ve mahkeme masraflarını ödeyecek.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/10343581.asp?gid=229
Old 27-11-2008, 23:36   #2
Kerem Özgündüz

Kemal Demir ve Vijdan Baykara' yı kutluyorum.Selamlıyorum.Ayrıca bir Gaziantepli olarak da kurur duyduğumu dostlarımın bilmesini isterim.Mücadeleye devam

Saygılar
Kerem Özgündüz
0532/2556704
Old 06-04-2009, 00:14   #3
ulak

Arkadaşları kutluyorum. Yalnız sendikaların isimleri farklı farklı olması normal. Şunu anlamıyorum, hepsinin menfatine olan konularda neden güç birliği yapıpda etkili bir şekilde haklarını alma sürecini hızlandırmıyorlar? Hep isimlere takılıyorlar, bu takıntı devam ettikçe etkili ve işlevi olmayan sendikalrın sayısı artar. İşlevleri olmaz. Çünkü tbanın dinamizmini neden se tepedekiler işverenlere aynı dinamzimle yansıtamıyorlar? Kiloları fazla onda mı?
Old 08-04-2009, 00:25   #4
Kerem Özgündüz

Varsayılan İyi sabahlar

Güzel haberleri güzel insanlar verir.
Teşekkürler
İnsan hakları mahkemesi bazen çok güzel kararlar veriyor.İyiki böyle bir mahkeme kurulmuş,
Kerem Özgündüz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi