Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Bilgisayar gibi elektronik eşyaların satışında iade ve benzeri tüketici hakları

Old 06-10-2006, 18:40   #1
ibrahimkovanci

Varsayılan Bilgisayar gibi elektronik eşyaların satışında iade ve benzeri tüketici hakları

arkadaslar öncelikle selamlar size bir olay anlatacağım
gecenlerde bir arkadasım yeni bilgisyar aldı ve biz dedikki tüketic haklarına dyanarak 1 ay içinde değiştirme hakkımız vardr(ayıplı mal ise) dedik ama satış sorumlusu ise hayr efendim bu kural bilgisayar gibi elektironik eşyada gecerli değildir dedi tabi bende olur mu efendim!.. tüketici koruma kanunu 3 hak vermiştir 1)malı iade edip paramızı isteme 2) malın değişimi 3) malın arızasının tamirni isteme dedim ama adam tuturdu yok öyle birşey diye acaba adam mı doğru söylüyor yoksa yoksa ben mi düşüncelerinizi bekliyorum saygılar...
Old 07-10-2006, 00:02   #2
Av.Selim Balku

Arkadaşınız bilgisayarı mesleki faaliyetlerini kullanma durumunu ayrı tutarsak size katılıyorum ancak bu gibi durumlarda bize değilde hakem heyetine yada bir meslektaşımıza arkadaşınızı yönlendirirseniz daha sağlıklı olacağı kanısındayım...
Old 07-10-2006, 22:42   #3
cisseven

Bilgisayar gibi ürünler dolara ve euro endeksli olduklarından günü birlik fiyatları değişebillecek ürünlerdir. Bu ürünler yurt dışından gelir ve toptancılarıda peşin satış yaparlar. Ancak ürünlerin yani bilgisayar donanım malzemelerinin tamamı en az 1 yıl garantili olduklarından anında değiştirilebilirler daha sonradan yapılan servis kontrolünde müşteri hatası çıkmaz ise kanuni prosedürünü detaylı olarak bilemiyorum bilgisayarcılık eski mesleğim olduğundan dolayı açıklama yapmak istedim
Old 12-10-2006, 23:44   #4
ISIL YILMAZ

Satici dogru söylemiyor. Tüketici sifati ile satin aldiginiz elektronik esya ayipli cikarsa belirttiginiz secimlik haklari kullanabilirsiniz. Satici bunun önünde engel cikariyorsa hakem heyetine basvurmakta fayda var.
Saygilar.
Old 16-10-2006, 12:28   #5
tüketichakları

Varsayılan Ayıplı MAL

Sayın Bayım,
Tüketici yasasında beğenmediğiniz malı 1 ay içinde iade edersiniz derken kapıdan yapılan satışlar için geçerlidir.Eğer siz bizzat dükkandan alış veriş yaptıysanız ve o firmanın özel bir tahhütü yoksa yapacak bir şey yok. Eğer aldığınız mal size belirtilen özellikleri taşımıyorsa veya arızalı çıkmışsa o zaman Ayıplı Mal kapsamına girer ki sizin 3 şey isteme hakkınız var 1 arıza kadar indirim isteyebilirsiniz 2 Arızanın tamirini isyebilirsiniz 3 Paranızı iade isteyebilirsiniz.Yeni çıkan yasaya göre her türlü sanayi malı 2 yıl garantilidir. Malların listesi 4077 sayılı yasada vardır. Saygılarımla
Old 19-10-2006, 15:03   #6
samet

Bu durumda özel kanun uygulanır.Kaanunda ise bir elektronik eşyanın en az 3 kez servise gidip tamir olunanaması değiştirme ve para iade için şart koşulmuştur. Eşyanınn alındığında ayıplı mal olması pratikte pek bişey değiştirmiyor.Tüketici hakları elektronik eşyada pek geçerli değil(!)
Old 20-10-2006, 10:53   #7
ISIL YILMAZ

Elektronik eşya ile ilgili ayrı bir kanun mu var?

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi