Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık Bürosu ve Sigara Yasağı

Yanıt
Old 02-03-2011, 20:14   #91
BOZDOGAN

Her ne kadar sitede cüppemizi çıkarmak yasak olsa da cüppemi çıkarıyor ve sıradan bir vatandaş olarak şunları diyorum;
Avukatlar değil hiçkimse sigara içmesin. Evlerde bile içilmesin. Herkese sigara kotası koyulsun. Ayda en fazla 1 karton sigara alabilsin bir kişi. Karaborsa yapmaya çalışanlar ağır cezada yargılansın. Devlet vatandaşının yaşama hakkından sorumlu. Sigara en büyük düşman bu konuda. Avukat büroları sigara detektörü ile donatılsın. Barodan kaydı dahil silinsin yakalananların.

Sigara tiryakisi biriyim. Ama böyle yasaklar gelmesini çok istiyorum. Kişi iradesi ile olmayacak birşey sigara bırakmak.
Umarım yanlış anlaşılmam. Bütün meslektaşlarımın hayatları söz konusu ve benim için bütün meslektaşlarımın hayatı büro dokunulmazlığımdan önemli.
Old 03-03-2011, 00:48   #92
Av.Ozan Kayahan

Ben şahsen ofisimde içirttirmiyorum . İçen arkadaşlar dış kapı önünde içiyorlar.
Old 03-03-2011, 11:55   #93
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BOZDOGAN
Her ne kadar sitede cüppemizi çıkarmak yasak olsa da cüppemi çıkarıyor ve sıradan bir vatandaş olarak şunları diyorum;
Avukatlar değil hiçkimse sigara içmesin. Evlerde bile içilmesin. Herkese sigara kotası koyulsun. Ayda en fazla 1 karton sigara alabilsin bir kişi. Karaborsa yapmaya çalışanlar ağır cezada yargılansın. Devlet vatandaşının yaşama hakkından sorumlu. Sigara en büyük düşman bu konuda. Avukat büroları sigara detektörü ile donatılsın. Barodan kaydı dahil silinsin yakalananların.

Sigara tiryakisi biriyim. Ama böyle yasaklar gelmesini çok istiyorum. Kişi iradesi ile olmayacak birşey sigara bırakmak.
Umarım yanlış anlaşılmam. Bütün meslektaşlarımın hayatları söz konusu ve benim için bütün meslektaşlarımın hayatı büro dokunulmazlığımdan önemli.

Yazdıklarınızı iyiniyetle yazdığınızdan şüphem yok. Siz de yazdıklarımı yanlış anlamayın lütfen.Sıradan bir vatandaş olarak yazdığınızı vurgulamışsınız ama neticede bir hukuk sitesinde yazıyorsunuz. O nedenle sakıncalı bulduğum düşüncelerinizi eleştirmeye hakkım var.

Devlet vatandaşının yaşama hakkından tabii ki sorumlu. Ama devlet aygıtı, vatandaşın karnını doyuracak iş yaratarak, bedava sağlık hizmeti sunarak ve vatandaşını eğiterek yaşama hakkından sorumlu olmalıdır. Sigaranın sağlığa zararlarını eğiterek öğretmek ve caydırmak mümkün olabilir. Ancak, bahsettiğiniz faşizan yöntemlerle bunu yapmamalıdır. Yapmaya kalkarsa da desteklememeliyiz. Aksi takdirde devran döner, başka bir zihniyet devlet aygıtını ele geçirir ve "vatandaşımın sağlığından sorumluyum, 24 yaşından küçükler alkollü yerlere giremez" der ve bütün üniversite öğrencilerini de kapsayacak büyük çoğunluğun barlara gitmesini engelleyebilir. Alkolizmi kim savunabilir? Kimse savunmaz, değil mi?

Başka bir iktidar gelse "Düğün törenlerini iptal ediyorum. Çünkü, havaya ateş açılmasından dolayı insanlar ölüyor. Ben vatandaşımın sağlığından sorumluyum" derse, ne olacak?

Herkesin ayda en fazla 1 karton sigara kotası olsun, diyorsunuz. Bir iktidar, "1 karton sigara ile yakalananlara ağır ceza verilsin, karaborsaya neden olur" derse ne dersiniz? Malum vaktiyle 100 dolarla yakalananların ceza aldığı bir ülkede yaşıyoruz. Size göre ayda 1 karton makul olabilir. Bana göre 3 karton makul olabilir. Bir başkasına göre ayda 3 adet makul olabilir.

Özgürlükler bir şekilde sınırlanmaya başladı mı, arkası gelir. O zaman da bizi "big brother" yönetmeye başlar.
Old 03-03-2011, 15:32   #94
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

İnsan kendi bürosunda sigara içemeyecekse nerde içecek.Ben beşinci katta oturuyorsam kapının önüne inip mi sigara içmeliyim.Bu daha hoş mu bir görüntüye neden olacak.Bence bu uygulamaya istisnalar getirilmeli.

İnsanların hayatına bu kadar da müdahale edilmemeli.
Old 03-03-2011, 23:17   #95
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
İnsan kendi bürosunda sigara içemeyecekse nerde içecek.
Mülkiyet hakkına dayanan böylesi bir savunma, olayın korkunçluğu karşısında zayıf kalıyor kanısındayım.
Alıntı:

İnsanların hayatına bu kadar da müdahale edilmemeli
''İnsanların hayatına bu kadar da müdahale edilmemeli'' sözü pasif içiciler yararına söylenebilir.

Saygılarımla
Old 04-03-2011, 14:01   #96
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Biraz abartmışım, kabul ediyorumBen bir adım attım ilgililer de bir adım atsa en azından kimse olmadığı zaman içebilelimBen aktif içici sayılmam içersem de izin isterim,içmeyenlerin yanında da içmem.

Ama bu kadar kısıtlamanın da doğru olduğunu düşünmüyorum.

İstisnalar varmış öğrendim bu arada.

Camda içerseniz tam olarak emin olamadıkları için ceza kesmiyorlarmış tabii biraz ikna kabiliyetine de bağlıymış

Arkadaşı camda görmüşler ceza kesmek istemişler de
Old 06-03-2011, 09:44   #97
Av.Ozan Kayahan

Dilerim bütün meslektaşlarım bir gün bu kötü alışkanlığı bırakırlar.
Old 14-03-2011, 06:58   #98
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Avukatlık Bürosu ve Sigara Yasağı

arkadaşlar;
Bir konuya açıklık getirme ihtiyacı duydum:

Benim temel savunmam savunma dokunuzlmazlığına ilişkindi:

Şöyle ifade edeyim:

Ben avukat olarak hız kurallarını çiğnediğimde havaya ateş ettiğimde, trafik kazası yaptığımda benim yargılanmamı engelleyen kurallar yoktur. Benim dokunulmazlığım evimin, büromun, arabamın ve üstümün aranması ile sınırlıdır. Şunun da ifade edilmesi gerekir ki gözaltı da belli kurallara tabiidir. Ama bir milletvekili veya bir hakim gibi değil.

Tartışmada savunduğumdan biraz daha ileri gidebilirim: Avukatlara ayrı bir dokunulmazlık isteyebilirim. Bence bu doğrudur. Önemli bir davada herkes kişisel olarak sizin kadar dirençli olmayabilir, teslim olabilir. Bunun engellenmesi gerekir. Benim aklıma gelen ilk yöntem dokunulmazlık.
Şu anda avukat dokunulmazlığı yok. SAVUNMA DOKUNULMAZLIĞI var. BENCE BU KISKANÇLIKLA SAVUNULMALI.

Ben avukatların dokunulmazlık sınırlarının genişletilmesinden yanayım.

Bizde hep kullanılan bir deyim vardır: "Seni cami önünde yakalamışlar" ya da "neden beni değil de seni aldılar"

Bunlar mesleki anlamda bizim açımızdan son derece tehlikeli ve toplumda kabul görmüş deyimlerdir.

Bildiğiniz gibi her toplumda farklı çıkar grupları vardır. İnsanlar da istemeselerde bu grupların birinin içinde yer alabilirler. Ya da savunmak zorunda kalabilirler. Bu savunma güdüsünün tek nedeni ekonomik çıkar olabilir. Burası benim için önemli değil.

Benm için önemli olan o avukatın KORKTUĞU için yanıtla teslim olmasıdır. Ben meleki anlamda bunun engellenmesi gerekitiğini düşünüyorum. Korkuyorsa girmeseydi, sağlam avukat bulsalardırdı yanıtları bu sorunun yanıtı değildir.

Ben bizim mesleğimiz gibi bir meslekte kesinlikle uygulayıcıların her türlü baskıdan uzak olamsı gerektiği kanısındayım.

Diyer bir ifade ile şöyle söyleyeyim:
Avukatlar hakkındaki HER TÜRLÜ suçtan soruşturma açılması sadece Adalet Bakanlığı değil Barolar'ın da denetimine alınmalıdır.

Düşünün; sisteme muhalif bir grup var ve bunları savunan bir grup avukat var. Bu grubu savunan avukarların hepsi bir nedenle gözaltında yada tutuklu. Ne yapılması gerekir?

Şu anda yapabileceğiniz hiç bir şey yok.

Konu başlığına dönesek;
Ben sigara içmenin iyi bir şey olduğunu savunmuyorum. AMMA NE YAPAYIM SEVİYORUM NAMUSSUZU. Sizin için mi bırakayım? kendim için mi?

Saygılar.
Old 14-03-2011, 08:09   #99
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Sizin için mi bırakayım? Kendim için mi?
"Birimiz hepimiz için... Hepimiz birimiz için..."
Old 18-03-2011, 15:53   #100
Av.Arzu Erkan

Adliyelerde zaten içiliyor, yasayı uygulayanlar bile içiyor, vatandaş ne yapsın ?? şahsen ben sigara içmiyorum, içenlere de üzülüyorum, keşke kimse içmese....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi