Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Ben!!!bende!!!!benİm!!!!!!!!!!!

Yanıt
Old 05-01-2009, 22:11   #1
üye27169

Varsayılan Ben!!!bende!!!!benİm!!!!!!!!!!!

Bu aralar kafamı kurcalayan ve beni rahatsız eden bir şey var: etrafımdaki herkes sürekli kendinden ve problemlerinden bahsediyor... Elimden geldiğince ve kendimce dinlemeye ve onların sorunlarını anlamaya çalışıyorum ve yine kendimce biraz rahatlamaları için çözümler üretip, şakalar yapıyorum.. Etrafımdaki çoğunun sorunu aynı, iş çokluğu, çocukları bırakıp işe gelmenin zorlukları,evdeki işlere yetişememe, ekonomik sıkıntı, eşlerle sorunlar…vs...vs.........

Buna rağmen ben ne zaman kendi dertlerimden söz açacak olsam, bu insanların anında "ben...., benim de...." diye başlayan cümlelerle konuyu tamamen kendi konularına çevirdiklerini ve yine kendilerinden bahsettiklerini görüyorum... Bu, benim bu konuyu buraya taşımama sebep olacak kadar sık oluyor...

Sonra ben buna çok kızıyorum....... İnsanların dostluk bekleyip bunu hiç göstermemesi ne demektir sizce?

Bütün insanların iyi bir konuşmacı olduğunu(en azından öyle sandıklarını) ancak iyi bir dinleyici olmadıklarını düşünüyorum. Konuşmaktan soğutuyorlar. ilk cümlem bitmeden "ben..." ya da " benim de " ya da " falancanın da.." diye başlayan cümleleri saatlerce dinleyip ondan sonra da "konunun onların istediği şekilde bitmesi" artık dayanılacak gibi değil...
Size de oluyor mu bu?
Bu karşındakinin "senin hayatının içinde , seni çok düşünüyor,çok koruyup kolluyor,sana çok yakın,senin eşin,dostun,arkadaşın gibi görünmesine rağmen " "tamamen dışında olması " ve bunu fark etmeyecek kadar da şişmiş bir egoya sahip ve bencil olması demek herhalde...

Ki...... bazen bu davranışın aynını kendimin de yaptığını görüyorum......
Demek ki.....bundan sonra dikkat edilecekJ
Birbirinizi dinlediğiniz,anladığınız,ilgilendiğiniz ve sevdiğiniz güzel günler diliyorum.
Old 06-01-2009, 13:54   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
Bu aralar kafamı kurcalayan ve beni rahatsız eden bir şey var: etrafımdaki herkes sürekli kendinden ve problemlerinden bahsediyor... Elimden geldiğince ve kendimce dinlemeye ve onların sorunlarını anlamaya çalışıyorum ve yine kendimce biraz rahatlamaları için çözümler üretip, şakalar yapıyorum.. Etrafımdaki çoğunun sorunu aynı, iş çokluğu, çocukları bırakıp işe gelmenin zorlukları,evdeki işlere yetişememe, ekonomik sıkıntı, eşlerle sorunlar…vs...vs.........

Buna rağmen ben ne zaman kendi dertlerimden söz açacak olsam, bu insanların anında "ben...., benim de...." diye başlayan cümlelerle konuyu tamamen kendi konularına çevirdiklerini ve yine kendilerinden bahsettiklerini görüyorum... Bu, benim bu konuyu buraya taşımama sebep olacak kadar sık oluyor...

Sonra ben buna çok kızıyorum....... İnsanların dostluk bekleyip bunu hiç göstermemesi ne demektir sizce?

Bütün insanların iyi bir konuşmacı olduğunu(en azından öyle sandıklarını) ancak iyi bir dinleyici olmadıklarını düşünüyorum. Konuşmaktan soğutuyorlar. ilk cümlem bitmeden "ben..." ya da " benim de " ya da " falancanın da.." diye başlayan cümleleri saatlerce dinleyip ondan sonra da "konunun onların istediği şekilde bitmesi" artık dayanılacak gibi değil...
Size de oluyor mu bu?
Bu karşındakinin "senin hayatının içinde , seni çok düşünüyor,çok koruyup kolluyor,sana çok yakın,senin eşin,dostun,arkadaşın gibi görünmesine rağmen " "tamamen dışında olması " ve bunu fark etmeyecek kadar da şişmiş bir egoya sahip ve bencil olması demek herhalde...

Birbirinizi dinlediğiniz,anladığınız,ilgilendiğiniz ve sevdiğiniz güzel günler diliyorum.

Ben de...

Canım çok sıkkın bu gün. Sabah uyandığımıza pişman oluyoruz bazan...
Old 06-01-2009, 23:02   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
.......
Buna rağmen ben ne zaman kendi dertlerimden söz açacak olsam, bu insanların anında "ben...., benim de...." diye başlayan cümlelerle konuyu tamamen kendi konularına çevirdiklerini ve yine kendilerinden bahsettiklerini görüyorum...

...
"konunun onların istediği şekilde bitmesi" artık dayanılacak gibi değil...

Size de oluyor mu bu?

Yazınıza tümüyle, katılıyorum. Ben'den geçip, sen'e ulaşabilmek; kendini aşıp, diğeri/nde olabilmek, bir marifet, bir meziyet...

Ama, az da olsa bulunuyor. (Ki onlar da, ya mevcut ya da potansiyel dostunuz, dostlarınız oluyor )

Saygılarımla...
Old 06-01-2009, 23:10   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Saim
Ben de karşımdakine fırsat vermem.

Bence bu, karşınızdakinin kendisi yararına olanın ne olduğunu düşünmesi konusunda bir fırsat vermeme olabilir, olsa olsa
Old 06-01-2009, 23:15   #7
üye27169

Varsayılan :)

Fırsat vermemekle karşımızdaki insanın düştüğü bencilliğin içine düşmüş olmaz mıyız SAim bey?
Old 06-01-2009, 23:16   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Bence bu, karşınızdakinin kendisi yararına olanın ne olduğunu düşünmesi konusunda bir fırsat vermeme olabilir, olsa olsa

O da doğru ama ben daha ziyade sıkıntılı anlatımlara tahammül edemiyorum. Kötü bir dinleyiciyim.
Old 06-01-2009, 23:22   #9
üye27169

Maalesef sızlanmayı, sadece kendilerinde bulunduğunu düşündükleri dertlerini anlatmayı çok seven insanlarla örülü çevremiz!!!
Old 06-01-2009, 23:23   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Saim
O da doğru ama ben daha ziyade sıkıntılı anlatımlara tahammül edemiyorum. Kötü bir dinleyiciyim.

Emin misiniz??? Bence bizatihi avukatlık mesleği ve bu mesleğe tahamül gücünüz, sizi yalanlıyor
Old 06-01-2009, 23:29   #11
Nur Deniz

Sızlananları değil ama sorunlarına buldukları çözümleri dinlemeyi çok seviyorum ben.

Çözümü dinleyince çok hoşlanıyorum, sorun dinlemekten.
Old 06-01-2009, 23:39   #12
üye27169

Size katılıyorum SAyın Nur Deniz!!!

"Keşke!!!"" etrafımız çözümler üreten ve Polyanna' cılık oynayan insanlarla dolu olsa;
Old 07-01-2009, 08:21   #13
supernatural

Yeni Fikir

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
Size katılıyorum SAyın Nur Deniz!!!

"Keşke!!!"" etrafımız çözümler üreten ve Polyanna' cılık oynayan insanlarla dolu olsa;

Polyannacılık her zaman işe yaramaz hatta bazen bizim için tehlikeli bile olabilir görmemiz gereken gerçekleri göremeyip ay ben çok mutluyum demek bence kendini kandırmaktır.Polyannacılık eski saf insanların olduğu devirde kaldı artık kurtların bulunduğu bir devirdeyiz
Old 07-01-2009, 21:11   #14
Nur Deniz

Polyannayı bize yanlış anlattıklarını büyüyünce anladım.

Aslında mutluluk oyunu oynayan saf biri değilmiş Polyanna..

Severim ben Polyannayı..

Farklı ve güzel bakış açısını herkese anlatmaya çalışmış.

Ne güzel.

Bakabilmeyi öğrenmeli bence insan, bir de bakarken görebilmeyi.

Duymayı değil, anlamayı öğrenmeli insan...

Anlattıklarımı anlayanlar, yaşadıklarımı yaşamıyor.

Nur Deniz
Old 07-01-2009, 22:31   #15
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Severim ben Polyannayı..

Ne güzel.

Nur Deniz

Nur abla
bence fazlasıyla kör gibi davranmamıza sebep oluyor sadece mutlu olan bir bakışında olmayı gösteriyor ama hayat sadece ne siyah ne beyaz.gri ve diğer renklerde var bu yüzden bana çok saçma gelir polyanna olmak
Old 08-01-2009, 11:24   #16
üye8180

Genel olarak yaşamımda dinleyici konumundayım diyebilirim. Zaten yaratılış itibarıyla konuşmayı seven biri değilim. Özellikle kadınların sorunlarını hem isteyerek, hem sabırla dinler, karşımdaki insanla karşılıklı bir güven duygumuz varsa, görüşlerimi, kendi açımdan çözüm yollarını söylerim.

Kendi sorunlarımı açabileceğim kişi neredeyse yok diyebilirim. Çünkü ailevi ve özel sorunlarınızı anlattığınız insanların, sonradan bunu aleyhinize kullanabileceklerini, en hafif tabiri ile dedikodu malzemesi yapılabileceğinizi düşünürüm. Özellikle insanımızın dedikodoyu çok sevdiğini de biliyorum. Başa çıkamadığım sorunlarımı objektif bir uzmana ( psikolog )anlatmayı daha bilimsel ve doğru bulurum. Çok fazla konuşan, geveze insanlardan da hazetmem. Kısacası dinlerim, anlatmam.
Old 10-01-2009, 22:48   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
Fırsat vermemekle karşımızdaki insanın düştüğü bencilliğin içine düşmüş olmaz mıyız SAim bey?

Yok bence olay bencillik değil Işıl Hanım. Olay bir tür hastalık. Ben karşımdaki birşeyler anlatırken sonunu az çok tahmin ediyorum ve karşımdaki o sonu uzattıkça rahatsız oluyorum.

Biraz bundan. Yoksa hiç bencil değilim. Olmadığımı söylerler. Belki birçok konuda fedakarlık bile akla gelebilir...
Old 10-01-2009, 22:49   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Severim ben Polyannayı..

Ne güzel.

Nur Deniz

Polyanna Antep'e gitmiş. Suat abi öyle dedi.
Old 10-01-2009, 23:18   #19
Academic

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ

Size de oluyor mu bu?

İnsanlar kendilerinden bahsetmeyi daha çok seviyor ve anlaşılma ihtiyacı duyuyor. Bundan sanırım. Hele de işiniz genellikle sorunlu insanların paylaşımlarını dinlemekle ilgili bir iş ise yandınız düşünsenize..

Benim işim buna benzer bir iş. Bu saydıklarınızı günlük yaşamda zaten yaşarken bir de iş ortamınızdan gelen etkilerle artık galiba insanları dinlemek zor geliyor. Hatta geçenlerde şöyle demiştim: Yahuu bir Allahın kulu da senin derdin ne hadi bugün sen anlat dese ya)) Şaka bir yana haklısınız , katılıyorum. Fakat bizim toplumumuzda profesyonel anlamda psikolojik destek alma oranlarının düşük olma nedenlerinden biri de bunu arkadaşlarımızda dostlarımızla gidermeye çalışmamızdır. Biz gidip bir profesyonele (yabancı birine!)anlatmaktansa dostumuzla paylaşırız. Bizi dinler, anlar nasıl olsa deriz ancak bunu yaparken de onun o pozitif elektriğini nasıl emdiğimizi çok da dikkate almayız.

Ben günlük yaşamımda olabildiğince sorunlu insanlardan uzak durmaya çalışıyorum. Rahatlamak için gittiğim yerlerde mesleğimi saklıyorum. Ayak üstü insanların çocuğumda şöyle bir problem var demelerine ise fırsat vermiyorum. Bundan dolayı gıcık biri olduğumu düşünenler oluyorsa da naapalım

Fakat dostlar desteğe ihtiyaç duyduğunda sırtımızı dönemiyoruz. Çok etik gelmiyor ve dostluğun anlamıyla örtüşmüyor.Dinilyoruz, destek oluyoruz ancak bir yere kadar.. Kaçıp saklanmıyorum fakat gel bana anlat diyip her türlü sorunda da kucak açmıyorum.. Bu sefer de ağlama duvarına dönmek gibi bir risk var yani
Old 10-01-2009, 23:25   #20
Academic

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Severim ben Polyannayı..

Ne güzel.

Nur Deniz

Polyanna nın davranışı tatlı limon davranışıdır Hayatta olumsuzluklar içinden de olumlu bir şeyler çıkarılabileceğine ilişkin aslına barsanız bir bakış açısıdır Polyanna. Her şeye olumsuz bakmak ve kararmsarlık ne kadar kötü ise herşeyde olumlu bir yan aramak da bazan insanı gerçeklerden kaçmaya yöneltebilir. Bazan yoktur işte o olayda hiç bir güzel yan. Kurcalarsınız yine de bulamazsınız.

Adam evini yangında kaybetmiştir. Ailesi ile birlikte. Üstelik işi de batmıştır. Ona destek olabilecek kimse kalmamıştır yaşamında. Üstelik yaşama gücü enerjisi de kalmamıştır. Yani her tür olumsuzluk var yaşamında. Hadi bakalım yapsın Polyanna bakışı Ona gerekli olan toparlanma stratejisi herşeyi olduğu gibi gerçekçi değerlendirip nerden toparlanmaya başlayacağını belirlemektir. Şunu der belki hayattayım ya.. Alın size bulduk bir polyanna bakışı sanırım Biraz kurcalarsak bulacağız gibi biraz daha ama bu bizi sorunlardan uzaklaştırmamalı.

evet bakabilmeyi ve görebilmeyi öğrenmelidir insan.. her bakan da görmez. gördüklerimiz bizi ürkütmesin yeter ki..

sevgiler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi