Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamu kurumları borçlu durumundayken de harçtan muaf mıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2014, 13:52   #1
Av. Eelif

Varsayılan kamu kurumları borçlu durumundayken de harçtan muaf mıdır?

Merhabalar. Alacaklısı olduğumuz bir icra dosyasında borçlu bir devlet üniversitesinin rektörlüğü. Kapak hesabı yapılırken tahsil harcı, başvuru harcı ve peşin harç dahil edilmedi ve bunları dolayısıyla biz ödedik.
Harçlar kanununda kamu kurumlarının harçtan muaf olduğu yazıyor fakat benim kafama takılan şey, kamu kurumu borçlu olsa bile harçlardan muaf oluyor mu? Görüşlerinizi veya başınıza böyle bir şey geldiyse paylaşmanızı rica ediyorum

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
Old 04-12-2014, 15:16   #2
av.tgb

Harçtan muaf olan kamu kurumları tahsil harcı da ödemezler, dosya hesabı yapılırken tahsil harcıdahil edilmez. Siz neden tahsil harcı ödediniz ki?
Old 04-12-2014, 15:28   #3
Av. Eelif

Ödeme yapılırken tahsil harcı kestiler bizden. Ben bu harçlar da dahil edilip yeni bir hesap yapılsın ve muhtıra gönderilsin diye talepte bulundum ama icra müdürü kabul etmedi zaten.
Yani sonuç olarak kamu kurumu her halükarda bütün harçlardan muaf mı oluyor? Alacaklı veya borçlu olmasının bir önemi yok sanırım.
Old 04-12-2014, 16:04   #4
Av. Ali İhsan Suvat

Alıntı:
Yazan Av. Eelif
Ödeme yapılırken tahsil harcı kestiler bizden. Ben bu harçlar da dahil edilip yeni bir hesap yapılsın ve muhtıra gönderilsin diye talepte bulundum ama icra müdürü kabul etmedi zaten.
Yani sonuç olarak kamu kurumu her halükarda bütün harçlardan muaf mı oluyor? Alacaklı veya borçlu olmasının bir önemi yok sanırım.

ziraat bankasına yaptığım icra takibinde başvuru ve peşin harcı dahi almamışlardı sadece vekalet harcı ödemiştim takibi açarken.
Ayrıca dosya kapak hesabında herhangi bir harç tutarı görünmüyor. Sizin adınıza yatan paradan sadece cezaevi harcı kesmelilerdi. Sanırım icra müdürünün bir hatası var olayda.
Old 04-12-2014, 16:11   #5
Av. Eelif

Anladım, teşekkür ederim cevapladığınız için. Ben yarın tekrar açıklamalı bir şekilde talepte bulunacağım artık mecbur
Old 05-12-2014, 10:04   #6
radikal

Tüm Devlet ve Vakıf üniversiteleri harçtan muaftır. 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 56/b.maddesi ve Ek 7 maddesi ile bu maddeler doğrultusunda Harçlar Yasasının 13/j maddesi gereğince harçtan muaftırlar.

Bu nedenle ünirvesitenin borçlu olduğu dosyada tahsil harcı alınmaz, dolayısıyla dosya borcunu da eklenmez.

Yargıtay 12.Hukuk Dairesinin 03/12/2013 tarih ESAS NO:2013/31642 KARAR NO:2013/38432 sayılı kararında da bu husus belirtilmiştir. "2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 3708 Sayılı Yasa ile değişik 56/b maddesi delaletiyle 492 Sayılı Harçlar Kanunu'nun 13/j maddesi uyarınca üniversiteler harçtan muaftır. Açıklanan kanun hükmü nedeniyle davalı borçlu üniversiteden harç alınması olanaksızdır. Buna göre, davalının harçtan muaf tutulması gerekirken 39,35 TL'lik harcın davalı borçludan tahsiline karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir"
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi