Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İntihar etmeyi deneyen fakat ölmeyen kişinin ceza hukuku açısından durumu

Yanıt
Old 29-09-2006, 18:53   #1
QUELLE

İnceleme İntihar etmeyi deneyen fakat ölmeyen kişinin ceza hukuku açısından durumu

İntihar etmeyi denemiş fakat yaşamına son verememiş birinin cezai takibat altında olması,hukukumuzca münkün müdür?Yani o kişi adam öldürmeye teşebbüsten yargılanabilir mi?Ceza kanunumuzda intihara teşvik ve yardım bir suç olarak düzenlenmiş fakat intihara teşebbüs eden kişi için herhangi bir ceza öngörülmemiş.Sizce bu doğru mu yada sizce nasıl bir yaklaşım doğru olur?
Old 30-09-2006, 09:21   #2
av.suleyman

Bu suçun müştekisi kim olacak. Belki bu kişi açısından bir cezai düzenleme yapılabilr. Ama O kişinin cezalandırılmasının kamu yararına olduğuna inanmıyorum.
Old 30-09-2006, 09:53   #3
mutlakadalet

Bilindiği üzere suçun bir aktif bir de pasif süjesi vardır. Aktif süje ile pasif süje ise aynı olayda birleşemez. Klasik bir örnek olarak askerliği elverişsiz hale getirmeyi ele alırsak; görünüşte aktif ve pasif süje birleşmiş gibidir; oysa gerçekte böyle değildir. Burada suçun faili kendine zarar veren şahıs iken, pasif süjesi devlettir. Yani bu olayda korunan değer kamusal yarar olduğundan yapılan fiil de cezalandırılabilir.
Bahsettiğiniz olaya gelince sayın av.suleyman'ın da dediği gibi:
Alıntı:
O kişinin cezalandırılmasının kamu yararına olduğuna inanmıyorum.
kanımca da intihara kalkışan ve başarılı olamayan kişinin cezalandırılmasında kamu yararı yoktur.

İntihara teşvik ve yardım etmeye gelince; dikkat edersiniz ki burada suçun aktif ve pasif süjeleri farklıdır. İntihara teşvik ve yardım etmeye çalışan kişi suçun aktif süjesi iken; pasif süje, suç öngören normun koruduğu hukuki değerin (yaşam hakkı) sahibidir.
Old 30-09-2006, 11:32   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İntihara teşebbüs edenin adam öldürmeye teşebbüsten yargılanması söz konusu elbette değil de, eğer yanlış hatırlamıyorsam, intihar girişimi gibi, kendi hayatına kastetmenin , eski yasada bir karşılığı (uygulanan bir yaptırım) vardı gibi hatırlıyorum. Muvazene dışı davranış olarak mı kabul görüyordu acaba...
Old 30-09-2006, 12:54   #5
Tiocfaidh

Ben de hep intihara teşebüüs eden, fakat ölmeyen kişilerin neden ifadelerinin alınması için karakola götürüldüklerini merak etmişimdir. Olayın adli bir vaka olmamasına rağmen ilgili kişilerin ifade vermesinin sebebini bilen var mı acaba aramızda?
Old 30-09-2006, 15:32   #6
dark

ifade alınma nedeni ..intihar etme eylemine yol acan unsurlar yada teşvik v.b olguların olup olmadığı olabilir..
Old 16-09-2007, 21:56   #7
lawyerorjudge

kamuya zarar verecek bi olgu olup olmadığı araştırmalıdır.darkın dediği gibi
Old 17-09-2007, 03:33   #8
Kartalkanat

İntihara kalkışan şahsın ; ihtihara kalkışma şekline göre yaptırımı var aslında; Örneğin işlek bir caddede üzerinde üzerine benzin dökerek kendisini yakmaya çalışan veya köprünün üzerine çıkarak etrafa bağırıp çağıran yada evin çatısına çıkarak inhitar girişimde bulunan şahıslara Kabahatler kanunun 36. maddesi gereği işlem yapılıyor.

Ancak ilaç içmek, ası vb.yöntemlerle intihara teşebbüs edenlerin ifadeleri alınıp C.Savcılığına gönderiliyor. Neticede Kovuşturmaya yer olmadğıı . Her Kovuşturmaya Yer olmadığı kararı C.Savcısının hanesinin bir dosyanın ikmali şeklinde geçiyor.

Saygılar .
Old 18-09-2007, 00:44   #9
lawstudent

Öncelikle değerli hukukçu arkadaşlarımın arasında söz alıp konuşmaya çekiniyorum doğrusu.ceza yaptırımına seçenek yaptırımlar var.Güvenlik tedbirlerinden bahsediyorum.Gerçi bildiğim kadarıyla güvenlik tedbirine başvurulabilmesi için ortada bi suçun işlenmesi gerekiyor ve zaten tartışılan konu da bir suçun oluşup oluşmadığı ve oluştuysa hangisi olduğu.
Old 18-09-2007, 01:31   #10
jumeaux

Benim de görüşüm kanunilik ilkesi gereği ve faille mağdurun aynı kişi olamayacağı sebebiyle bu kişinin yargılanamayacağı.
Old 22-09-2007, 19:31   #11
sardaga55

intihar olayları özellikle gençler arasında çok yaygınlaştı,bu durumda şahısları intihara sürükleyen nedenlerin araştırılması için bir hukuki sürecin olması gerekiyor,bunun içinde polisin bu konuyla direk ilgili birim oluşturup konuların derinine inmesi,yargınında yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum
Old 23-09-2007, 00:28   #12
muğlak

intihar eden fakat başarılı olamayan kişiyi yargılamak, kişileri ' intihar etmede mutlak sonuca' sürükler. yani bundan dolayı ceza alacağını bilen kişi, intihar edip te bunu beceremezse, ceza alacağını düşünürek bir daha canına kastedebilir. bu da ironik bir duruma sebebiyet vereceği için, intihar eden fakat başarılı olamayan kimseye yapılabilecek tek şey, psikolojik destek verme olabilir. ceza alması söz konusu bile olamaz. bu kamu yararı ile bağdaşmaz.
Old 23-09-2007, 00:40   #13
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan QUELLE
İntihar etmeyi denemiş fakat yaşamına son verememiş birinin cezai takibat altında olması,hukukumuzca münkün müdür?Yani o kişi adam öldürmeye teşebbüsten yargılanabilir mi?
İntihar etme eylemi kanunumuzda suç olarak tanımlansaydı (ki kanununumuz intihar eden kişiyi cezalandırmaya yönelik bir hüküm düzenlememiştir) teşebbüs aşamasında kaldığı durumlarda intihar eden cezalandırılabilirdi.Yani adam öldürmeye teşebbüsten yargılanması durumu söz konusu bile olamaz.Bazı ülkeler İntihar etme eylemini suç olarak hüküm altına almıştır Mesela ; KKTC ..

İNTİHARA YÖNLENDİRME
Madde 84 - (1) Başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, başkasının intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) İntiharın gerçekleşmesi durumunda, kişi dört yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Başkalarını intihara alenen teşvik eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(Metinden çıkartılan cümle: 29/06/2005-5377 S.K./10.mad)
(4) İşlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan veya ortadan kaldırılan kişileri intihara sevk edenlerle cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kişileri intihara mecbur edenler, kasten öldürme suçundan sorumlu tutulurlar.

İntihar edenin ifadesinin, yukarda alıntı yaptığım maddedeki fiilleri gerçekleştirme ihtimali bulunanlara ulaşmak maksadıyla alınması kanaatimce doğrudur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi