Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

12 yıllık evlilik, mali haklarım, velayet, nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 29-03-2010, 19:41   #1
Konuk

Varsayılan 12 yıllık evlilik, mali haklarım, velayet, nafaka

Eşimle on iki yıllık evlilikten sonra ayrılmaya karar verdik. Ancak bazı sorularım var ve görüştüğüm iki avukat meslektaşınızdan net ya da kanuna dayalı bir yanıt alamadım.

1- Beraber yaşadığımız aile konutu üç katlı 400 metre kareye yakın geniş bir ev. Ancak aldığımız dönemde; yani evliliğimizin ikinci yılında semt oalrak fazla kıymetli,rağbet gören bir yer değildi; bugünün ederiyle ortalama olarak 250 bin liraya alındı. Ancak son on senede çok kıymetlendi ve şu anda satılan yeni evler 600 binden aşağı satılmıyor. Evi alırken düğünde bana takılan ziynetleri de kullandık. Ben eşime evin bugünkü ederinin yarısını vermesini ya da aynı değerde yakın bir semtte bir ev almasını istedim. Ancak kabul etmiyor; ölene kadar ya da çocuklar evlenene kadar bu evde otur diyor.Benim bu ev üzerinde mal rejimine dayalı olarak hakkım nedir?Evi 2002den önce aldık.
2- 12 yaşındaki kızımız E. - 9 yaşındaki kızımız C. ve 3 yaşındaki oğlumuz O.'nun velayetinin bende kalması konuşunda anlaşmıştık;ancak kendisi avukatlarımız görüştükten sonra kızlarımızın velayetini istediğini söyledi. Kızlarım ise birbirlerinden ve erkek kardeşlerinden ayrılmak istemiyorlar. Ben eczacıyım ve beş yıl önce kendi dükkanımı satın alarak kendime yeni bir düzen kurdum. Eşim ise aile şirketinde yüzde otuz hisseli ortak ve geliri ayda 15-20 bin lira arasında.Benim gelirim ise tamamen değişken.Ben sabah sekizi geçerken evden çıkıyorum, akşam yediden önce gelemiyorum, benim olmadığım zamanlarda evde bir yardımcımız çocuklarımla ilgileniyor.Eşim bunu öne sürerek velayet onlarda kaldığı sürece ablası ve annesinin çocuklara bakacağını söylüyor.Bu durumu değiştiri mi?
3-Ben kendi adıma nafaka istemediğimi söyledim; ancak yılda 30 bin lira dolayında özel bir okulda okuyan kızlarımın okul ücretinin eşim tarafından karşılanmasını, ilkokula başladığı dönemde ise oğlumuzun ihtiyaçlarını üstleneceğimi söyledim, ancak kendisi böyle bir anlaşma imzalamak istemiyor. Ayda verebileceği toplam iştirak nafakasının 2 bin lira olduğunu söylüyor. Avukatım ise çekişmeli boşanma davasında çocukların özel okul öğretim ücretini karşı tarafa yükletemeyeceğimizi söylüyor.Ancak zaten özel okulda okuyan ve hali hazırda babaları tarafından karşılanan çocukların okul ücreti boşanma durumunda kim tarafından karşılanır?
4-Eşimin bir süredir bir ilişkisi olduğunu biliyorum ve çekişmeli boşanma davasında bunu kullanmak istiyorum eğer gerekirse. Ancak avukatım elimdeki msn görüşmelerinin,mail kayıtlarının mahkemede geçerli sayılmadığını söyledi. Ne yapabilirim?

Çok teşekkür ederim.
Old 30-03-2010, 15:10   #2
av.araf

Sayın Katılımcı
Öncelikle müvekkil, vekil ilişkisi güven esasına dayanmakatadır.Bizler burada sizlerin vermiş oldukları sınırlı bilgiler çerçevesince yantılarımız ile sizlere yol göstermeye çalışmaktayız.Dosyanın tüm ayrıntıları hakkında bilgi sahibi olan ve sizin talepleriniz çerçevesince sizlere bilgi verip yasal haklarınızı koruyan meslektaşlarımın görüş ve önerileri bizlerin burada yazdıklarından çok daha faydalı gerçekçi olacaktır.Avukatınıza güvenin ve taleplerinizi bütün dayanakları (delilleri) ile birlikte açık bir şekilde kendisine ifade edin.

1-Eşiniz ile seçmiş olduğunuz bir mal rejimi yoksa kural olarak 2002 yılından sonra edinilen mallar için Edinilmiş Mallara Katılma Rejimine tabisiniz.
Ancak 2002 yılından önce aldığınız ve halen ikamet ettiğiniz bu ev için edinilmiş mallara katılma rejiminden söz etmek mümkün değildir.Bu evin alımı sırasında yapmış olduğunuz katkıları "katılma payı " olarak talep ve dava etme hakkınız bulunmaktadır.(evin değerinde meydana gelen artış sizin katılma payınızın hesaplanmasında da dikkate alınacaktır.)

2- 3 yaşında bulunan oğlunuz halen anne bakım ve gözetimine muhtaç olduğundan velayetinin size bırakılması muhtemeldir.Kızlarınız ise yaşları ve gelişimleri itibariyle velayet konusunda mahkemeye ve uzmanlara bir fikir edindirebilecek yaştadırlar.Bu sebeple velayet konusunda onların istekleri ve menfaatleri dikkate alınacaktır.Çocuklarınızın sizin yanınızda kalmak istediklerini belirtmeleri, kardeşlerinden ayrılmak istememeleri, ve alışmış oldukları çevreden uzaklaşmak istememeleri halinde mahkeme onları bu üstün menfaatlerini de dikkate alarak velayetleri konusunda bir karar verir.Evliliğiniz süresince çocuklarınız yine yardımcı ( bakıcı ) nezaretinde büyümüşlerse ve eşiniz bu hususa rıza göstermişse , yalnızca sizin çalışma saatleriniz gerekçe gösterilerek velayet taleplerinizin reddini istenmesi yeterli olmayacaktır.

3-Çocuklarınızın süre gelen eğitim giderleri ve diğer masraflarını, eşinizin kazancını ve harcamalarının miktarlarını belgelendirmeniz halinde nafakanın tayininde etkili olacaktır.Okul giderlerinin tamamının baba tarafından karşılanmasını ,babanın bu giderlere sağlayacağı katkının oranının belirlenmesini ya da nafakanın miktarının bu husus gözönüne alınrak arttırılmasını talep edebilirsiniz.
4-Eşinizin evlilik birliği içerisinde iken başka biri ile ilişkisi olduğunu düşünüyorsanız, bu iddianızın bilgisayar ve telefon kayıtları ile ispatı mümkündür.Eşinizin kullanmakta olduğu telefon numaraları ve mail adreslerinin kayıtlarının incelenmesini mahkemeden talep edebilir elinizde bulunan yazılı dökümleri delil olarak kullanabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi