Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-10-2007, 15:45   #31
yeniay

Ben de hukuk fakültesi 1.sınıftayım.Başlangıçta olmama rağmen 4 yılda fakülteyi bitirmeyi kendime hedef olarak görmüyorum.Ben kendimi geleştirebileceğim kitapları ararken sınıfımdaki çoğu kişi ders kitaplarından başını kaldırmıyor,ben burda ders kitaplarını küçümsemiyorum.fakat ders kitaplarını ezberleyip unatan kişilerle kıyaslanmak bile istemiyorum
Old 17-10-2007, 22:33   #32
Av.Mehmet Aydın

Bende okulu beşinci seneye uzatan hukuku fakültesi ögrencisİ Olarak.Ve 3 ders için bir yıl bekleyen birisi olarak bu konuya cevap yazmak istedim.
evet 4 yılda hukuk fakültesini bitirmek kriter olabilir ama beni baglayan bir kriter degil olmayacakta...
önemli olan okulu 4 yılda bitirmek degil bitirdikten sonra yapacagımız icraatlerdir.şu anda bunları yazarken bile içimde bir titreme oldugunu hissedebiliyorum.çünkü yaşadıgımız bölgede insanların bize bakış açıları degişebiliyor.Hele bu yaşadıgın bölge küçük bir şehirse...hissettiklerimi daha iyi anlayabilirsiniz...saygılarımla
Old 22-10-2007, 14:02   #33
_Halise_

4yılda bitirmek asla bir işe girerken kriter olmamalı.Yeniay ın söylediği üzere başını kitaptan kaldırmayıp ezbere AA harf notlarını alan kişiler ileride ne yapacaklar çok merak ediyorum umarım başarılı olurlar her ne kadar ezberlenmiş bilgiler unutuluyor olsa da...
Old 22-10-2007, 16:02   #34
poetic

bence de kesinlikle yanlış.benim gibi hem çalışıp hem okuyan kişilerin 4 yılda bitirmesi daha da zor olsa gerek. bizim hiç şansımız yok o zaman.
Old 22-10-2007, 17:02   #35
Sav.SametBerktaş

Ben bu gidişle 6 senede anca bitiririm
3.sınıftayım alttan derslerim var(1 ve 2 den)
Old 22-10-2007, 17:24   #36
Av. Gizem OLGUN

fakülteyi 4 yılda bitirip hiç bir şeyden anlamayan biri olmak mı daha iyi yoksa 7 yılda bitirip her seyi bilen biri olmak mı daha mı iyi? sayın işveren bence öncelikle bunu düşünmelidir.
Old 23-10-2007, 12:41   #37
Av.Cengiz Aladağ

İddialara bakılırsa 4 yılda bitirenlerin tümü başını kitaptan kaldırmayıp, herşeyi ezberlemiş, hiçbirşeyden anlamayan kişiler. Neredeyse 4 yılda bitirmek suç sayılacak.
Peki, hem 4 yılda bitirip, hem de sosyal yönden kendini geliştirebilen, ezberlemek yerine öğrenebilen kişiler varolamaz mı?
Old 24-10-2007, 14:25   #38
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan av_ecealtunay
Adliye duvarına ilan veren bir meslektaşımızın, verdiği ilanda "fakülteden 4 yılda mezun olma"yı kriter olarak belirtmesi bana biraz tuhaf geldi ve diğer üyelerin de fikrini almak istedim.Acaba fakülteyi 4 yılda bitirmiş olmak sizce kriter olabilir mi??

Ben 4 yılda bitirdim.Ama sanırım uzun vadede sindire sindire bitirmek daha avantajlı.Hem bir daha öğrenci olamayız ki!
Old 24-10-2007, 16:26   #39
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Başarının, fakülteden mezun olma süresi ile ölçülmesi zor.

Her Üniversitede döner şu mahabbetler ... " Ya o Üniversitede Hukuk okumakta ne var, ben sınav sorularını gördüm, çok basitti." ya da

" İdare Hukukunda Test yapıyorlarmış orda, gelsinler de bizde 4 yılda mezun olsunlar " ya da

" Özel okul o ya, ne bekliyorsunuz"

vs vs vs

Ya da bir üstadın lafı

" Kızım Adli Tıp'tan sözlü sınava kalktım ben, şimdikiler de Hukuk okudu ben de"

Örnek çoook. Sonuç olarak : Başarı, istek yetenek, azim meselesi...

Kimi 4 yılda bitirir ve meslek hayatında da çok başarılıdır. Kimi 4 yılda bitirir ama okulda pili bitmiştir meslekte çuvallar.
Old 24-10-2007, 18:25   #40
_kübra_

Alıntı:
Yazan Sav.SametBerktaş
Ben bu gidişle 6 senede anca bitiririm
3.sınıftayım alttan derslerim var(1 ve 2 den)
sayın samet,
alttan dersleriniz var diye üzülmeyin bende sizin durumunuzdayım.3. sınıftayım ve alttanda kalan derslerim var ama ben böylesinin daha iyi olucağını düşünüyorum ..sınıfta hoca geçen senelerden soru sorduğunda kimse cevap veremezken (ki o dersten geçen arkadaşlarımdan da cevap veren çok az kişi oluyor)ben cevap verebiliyorum çünkü o dersleri vermek için boş zamnlarımda çalışıyorum ve bu benim için tekrar oluyor..ama böyle düşünmeyin olumlu düşünün her zaman,olumlu düşünün ki herşey o doğrultuda ilerlesin !
açıkçası benim 4 senede bitirmem gerekiyor bunun sebebide özel üniv. okumamdan kaynaklanıyor...eğer devlet üniv. okusaydım uzatırdım bu söylediğimde de çok samimiyimokulu 4 yılda bitirmek bir kriter sayılamaz,sayılmamalıda..
Old 24-10-2007, 23:27   #41
Av.Suat Ergin

Ben de 4 yılda bitirdim. Acelem vardı; hayata yetişmem gerekiyordu.
Old 25-10-2007, 00:19   #42
oguzhand0

Alıntı:
bu fakülte kesinlikle dört senelik değildir. okulun ilk günü prof. dr. belgin erdoğmuş bize bunu , " ailenizde hukukçu varsa zaten bunu bilirsiniz ama ailesinde hukukçu olmayıp da buraya gelenler için ben şimdiden söyleyeyim bu fakülteyi dört senede bitirmek gerçekten zor iştir , ben dahi şu anda profesör olmama rağmen okulu 6 senede bitirmiştim " diyerek desteklemiştir. birinci sınıftayken herşey iyidir hoştur. arkadaş çevresinde karizmanız vardır potansiyel avukat,savcı,hakim,noter olduğunuz için. yeni giren öğrencide de şöyle bir gaza gelme , amiyane tabirle ---- (kaba et) J kalkması oluşur. birinci sınıftayken hukuk okuyan bir öğrenci her ortamda kendisini yargıtay başsavcısı,anayasa mahkemesi başkanı olarak görür,ikinci sınıfta savcı veya hakimdir , üçüncü sınıfta avukata düşer , son sınıfta ulan ben bi ---- (dışkı) değilmişime döner iş , bitirdikten sonra da ulan ben hakkatten de hiçbirşey bilmiyomuşum durumundadır. birinci sınıfta daha hak,ehliyet,evlenme,nişanlanma derken, "çok kolay lan bu iş peh!" şeklindeki bir bakış açısı adam yamultur. notlar açıklandığında 4 ana hukuk dersinden kaldığını görmek hiç de iç açıcı değildir* , genç hukuk öğrencisini "ama, ama, ama..." şeklinde isyana götürür. sınavlardan önce , sabahlara kadar yaklaşık beşyüz , altıyüz sayfalık kitapları okumak psikolojiyi çok derinden etkiler.

bu arada , övünmek gibi olmasın , fakülteyi 4 tam senede bitiren ender kişilerden biriyimdir de*

ekşisözlükten alıntıdır.

Alıntı:
zordur hayatları efendim bunların... hukuk fakültesi öğrencilerini seviniz. onlara şefkatle yaklaşınız. bu çocukları topluma kazandırınız... resosyalize ediniz... haklarında emniyet tedbirlerine* hükmedip, cezaya alternatif yaptırımlardan birine gidiniz... size kırıcı davranırlarsa temyiz kudretinin geçici kaybı halinde olduğuna verin ya da zihni kayıt kurumunu işletiniz; en olmadı olağanüstü tahkime gidiniz. bu esnada yapacağı irade beyanlarının* kural olarak sakat olması gerektiğini unutmayınız. yetmedi mi, mutad meskeninizdeki merkezi makama şikayet edebilirsiniz tabii, müşterek ikametgah hukukunuzu uygular size o makam. müşterek ikametgahınız yoksa hiç uğraşmayınız, hak yerde kalmaz deyiniz. grev yapıcam derse lokavt ederim demeyiniz, kendi haline bırakınız. yoksa iflasınızı ister de rüçhanlı alacaklı olur alimallah... mirastan da ıskat eder üstelik... aaaay yeter be bitmiyo küfrettiğimin okulu! (aha bu sefer tam sıyırdım...)

bunu da sözlükte gezerken buldum. öğrenciliğimizi anlatıyor
Old 25-10-2007, 21:27   #43
ali kaya

Alıntı:
Yazan deno
Hukuk fakültesini tam zamanında bitirmeyi ben bir kriter olarak görmüyorum ve alanında inanılmaz işler gerçekleştirmiş avukatların da bunu dikkate alacağını düşünmüyorum.Yani ilköğretimde ve ya lisedeyken okulu tam zamanında bitirmek öncelikli hedefimizdi.Sadece bizim için değil üstelik herkes için.İnsanlar hayatımızın geri kalanına bunun şekil vereceğini düşünürdü.Doğru ya da yanlış,esas konumuz bu değil zaten.
Üniversite için ben diğer kriterlerin daha öncelikli olduğunu düşünüyorum.Yani 4 yılda bitirmek bize sadece zaman kazandırır,diğerlerinin yanında.Ama sadece zaman doğrusu.
Başarılı bir avukat olmak içinse niye not ortalamamıza bakılsınki.''Lisemdeki sınıf birincilerinin birçoğunun üniversite sınavında başarısız olduğunu gördüm zamanında.''
Okulu 4 yılda bitirmek ya da çok iyi bir diploma notuna sahip olmak bizi başarılı bir avukat yapmaz -hele birde eğitim sistemimizin ezberci bir zihniyete dayalı olduğu düşünülürse-,sadece çalışkan bir öğrenci yapar.
Yani eğer yapabiliyorsan 4 yılda bitirirsin ve mesleğe adım atarsın.Ama 4 yılda bitiremiyorsan bu seni diğerlerinin yanında kötü avukat yapmaz, yapmamalı da.
Teşekkürler..
Old 26-10-2007, 15:29   #44
ISIL YILMAZ

Ben de 4 yılda bitirdim, yazılanlara bakılırsa kabahat işlemişim
Old 26-10-2007, 19:08   #45
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Fakülteden 4 yılda mezun olmak

Bence burada artık 4 yılda bitirip bitirmemeyi değil, bir hukukçu olduktan sonra hukukla ne kadar ilgilendiğimizi veya fakülteyi 4 yılda bitirmenin "hukuk fakültesi mezunu mu" hukukçumu olduğunu tartışmak konusunda konuyu yoğunlaştıralım.

Konu 4 yılda bitirmekle kalırsa bir sonuç elde edemeyiz.

4 Yılda bitirmenin iyi bir hukukçu olup olmamak üzerindeki etkileri üzerine yoğunlaşırsak daha iyi sonuçlara varabileceğimizi düşünüyorum.

Bundan kastım bir hukukçunun sürekli entelektüel bilgi sahibi olması ve bu çerçevede bir hukukçu olarak tavrını koyabilmesidir. Bu fonksiyonda 4 yılda mezun olmanın bir anlamı yoktur. Kişisel bir durumdur.

Burada tartışma hukuk fakültesinden mezun olan insanların yaşam içinde nasıl davrandıkları ve 4 yıl içinde bitirmenin bu davranışa katkıları tartışılabilir. Tartışma bu konuya aktarılmalıdır diye düşünüyorum.

(Çok zor, allah herkese kolaylık versin.)

Saygılar.
Old 29-10-2007, 17:32   #46
ali kaya

Varsayılan çapraz gidebilmek

eğer yarım dönem kayıpla 1yılda iki defa sınıf değiştirip duruyorsanız üzülmeye hiç gerek yok çünkü hakim savcılığa çok uzun bi süre çalışma fırsatımız var iki dönem öğrencilerinden de arkadaşlık imkanımız daha fazla.çokçeşitli uzman hoca ve acemi stajyerler görebiliriz.en son senedeki son yarım dönemimizde 1yıllık burs bulabiliriz.ama kaldığını gizleyenler için biraz zor olacak ailesine çalıştığını söyler eğer başarırsa kandırmayı ne ala..
Old 04-11-2007, 12:52   #47
hukukcu66

4 yılda bitirmek elbette bi başarıdır ama 5 yılda birirenle arasında bir kalite farkı olduğunu düşünmüyorum.Üniversiteyi kazanan çoğu kişi ilk sene bi bocalama devresi geçiriyor muhakkak,bu yüzden bir senenin ilk sene gitmesi ihtimali çok yüksek.Ayrıca üniversiteden üniversiteye değişen bir durum bu,marmara hukukta uzatma ihtimali istanbul hukuktan daha düşüktür.Bunlarında dikkate alınması gerekir.
Old 04-11-2007, 23:00   #48
arzi

bencede bir kriter olamaz;zira çalışkan olmak başka hukukçu olup,hukuki akıl faaliyeti yürütme başka....önemli olan ne derece avukatlık yapabileceğinde
Old 05-11-2007, 15:52   #49
üye18332

Varsayılan bende 4 yılda bitirdim ama...

Bende 4 yılda hemde iyi derece ile bitirdim.Kopya çekmedim,test usulu ile geçmedim ama bu beni farklı kılar mı?

Bayan avukat bay avukat diye ilan verildiği için yadırgadığımız ilanlar şimdi de fakülte bitirme yılına göre mi değerlendiriliyor?

Yetmez bu;bence transkriptlerimizi hazırlamalı hatta hocalarımızdan referans getirmeliyiz.

Belki ilanı veren meslektaşımızın kendince haklı bir yönü vardır.hatta umarım vardır.

Bence farkımız Hukuku nasıl kullandığımız ve onu ne kadar iyi uygulayabildiğimizdir.
Old 05-11-2007, 19:54   #50
nazlikiz

bence 4 yılda okulu bitirmek kriter olmamalıdır.çünkü ankara üniversitesi hukuk fakültesinde kredi sınırlamasından dolayı bir krediden dolayı 1 yıl uzatan birçok arkadaşımız var.......
Old 05-11-2007, 23:59   #51
lale ayhan

Fakülteyi 4 yılda bitirmek ancak bazı durumlarda başarı sayılabilir. Şöyle ki, gece gündüz ders çalışıp asosyal bir hayat yaşayarak, sosyal boyutu çok kuvvetli, birebir hayatın içinde bir mesleğe hazırlanmak pek mantıklı değildir. Ancak diğer fakültelerde okuyan bir çok öğrencinin yaptığı gibi üniversite hayatı boyunca sosyal, aktiviteler, sivil toplum faaliyetleri ve benzerlerine yaparak 4 yılda hukuk fakültesini bitirmeyi başarı kabul edebiliriz. Ancak yine de avukatlık için bu bir kriter olmamalıdır. Çünkü kişinin, gayet geçerli olacak ve tembellik dışında mazeretleride olabilir. Kaldı ki, benim kişisel gözlemim; not ortalaması yüksek olanlar değil,yaratıcılığa açık insanlar, sosyal zekaları daha yüksek olduğu için bu meslekte daha başarılılar.
Old 06-11-2007, 19:46   #52
joy

fakülyeti 4 yılda bitirmiş ev arkadasımın "muvazaa ne "diye sorulan bir soruyu " muvazaa mutlak butlandır işte beya " diyerek tanımlamasından sonra gercekten okulu zamanında bitirmenin yuzde yetmiş şans yüzde otuz calışma olduguna kanaat getırdım ve neden erkek olarak dogmadıgımı bi daha ve ne yazıkki anladım... zaten hepimizin bildiği gibi okulu bitirip meslege atıldıgımızda teorik bilgilerimize pratikte yabancılaşıyoruz dolayısıyla okulu zamında bitirme kriter olarak ele alındıgında bizi herzaman dogru sonuclara götürmeyebilir .meslekte başarının ne okulda edinilen bilgiyle ne de okulu zamanında bitirmeyle tek başına dogru orantılandırılmasını dogru bulmuyorum. önemli olan hukuk mantıgına sahip olmak meslege ilgi duymak ve edinilen donanımı sürekli ve her daim taze tutmakla birlikte bu meslege de birşeyler kazandırmakla vucut bulacagını düşünüyorum..
Old 11-11-2007, 15:03   #53
YAHYA ÜNALDI

ben faklüteyi 3,5 yılda bitiriyorum ayrıca ikinci ünv olarak maliye okuyorum federasyona bağlı lisanslı kick boxcuyum vee devlet memuru olarak emniyet müdürlüğünde çalşıyorum.. 4 yılda bitirenin ömründen 4 yıl gidiyorsa benim gidecek ömrüm kalmamış sanırım şaka bi yana herkes üniversite okusun diye çabalayan devlet, üniversite mezunlarına başka nasıl sıkıntı çıkarırım çabasına düşmüş anlaşılan.. kriterleri ağırlaştırsınlar bakalım, daha ne kadar saçmalık çıkacak ..
Old 12-11-2007, 14:01   #54
mpalli büşra

Varsayılan zamanla yarışanlar

bence bir kriter olabilir lisede olsaydık buna gülerdim ama bu hukuk fakültesi ve 4 yılda bitirmek başarı bencede bir yatarak geçmek var bir de zamanında bitirmek eğer biz hukukçular adliye koridorlarındaki koşarken nasıl zamanla yarışıyorsak neden oraya gelene kadar da zamanla yarışıyor olmayalım ama tabi herşeyden önemlisi kendini geliştirmek sadece bilgisi olanlar onu somut olayla desteklemedikçe şüphesiz silah kullanmasını bilmeyip silahım var diyenler gibidir
Old 13-11-2007, 14:28   #55
Av. Necla

Bir üstadın dediğini aynen yazıyorum: "5 senede bitiren 1 yılını kaybeder; 4 senede bitiren 4 yılını..."
Old 13-11-2007, 15:50   #56
hilmi

patronlar imkansızı ister olanla yetinirlermiş arkadaşlar tabiki fakulteyi 4 yılda bitirmek bir kriter olamaz biz hukuk fakültesi öğrencileri veya mezunlarıyız neden işverenin aradıgı aday olmaya calışıyoruz bence yanında calışmak istediğiniz avukatı veya patronu kendimiz secmeyi denemiyoruz biraz öz güvenle üstesinden gelinemeyek bi iş tanımıyorum
Old 13-11-2007, 20:35   #57
Av. Canan EKE

Hukuk fakültesini 4 senede, yani uzatmadan bitirmek çok iyi bir avukat olacaksın anlamına gelmez. Çok zeki olup, biraz tembel olan insanları unutmayalım. Fakülteden değerli bir hocam derdi ki, arkadaşlar üniversite sadece kütüphane ve sınav demek değil, kampüste zaman geçirin, çimlerde uzanın, yani en güzel yıllarınızı enklendirin. Kesinlikle katılıyorum hocama. Şimdi isesek de sorunsuzca çimenlere uzanamıyoruz, sınavdan ( duruşmadan )kaçamıyoruz.
Old 14-11-2007, 11:07   #58
sidelya

Alıntı:
Yazan av_ecealtunay
Adliye duvarına ilan veren bir meslektaşımızın, verdiği ilanda "fakülteden 4 yılda mezun olma"yı kriter olarak belirtmesi bana biraz tuhaf geldi ve diğer üyelerin de fikrini almak istedim.Acaba fakülteyi 4 yılda bitirmiş olmak sizce kriter olabilir mi??

Tabi ki böyle bir kriter olamaz. Ben de 4 yılda bitirdim ama bu demek değil ki ben çok iyi bir avukat olacam okulu uzatan arkadaşlar da kötü. Ayrıca bunun yanında ben özellikle bazı meslektaşlarımızın hangi okuldan mezunsun sorusuna karşılık verilen cevabın ankara istanbul olmadığı durumlarda ki tepkilerini de anlayamıyorum. Bi nevi onlar için o okullar iyi avukat yetiştiremez. Umarım sizler de böyle düşünmüyorsunuzdur.
Old 14-11-2007, 12:06   #59
Admin

Bir işveren olarak tecrübeli bir avukat işe alacaksanız, fakülteyi 4 yılda bitirme, ya da belirli bir üniversiteden mezun olma şartı aramayabilirsiniz veya bu şartın aranmasını yadırgayabilirsiniz. Çünkü bu durumda işe alacağınız elemanın başvuranların en iyisi olduğunu anlamanızın değişik yolları vardır: Referans isteyebilirsiniz, eline bir dava dosyası verip yorum isteyebilirsiniz, bir dilekçe yazdırabilirsiniz, önceden girdiği davaları ve sonuçlarını inceleyebilirsiniz, yayınladığı makaleleri isteyebilirsiniz vs.

Ancak fakülteden yeni mezun bir stajyer, avukat ya da hukuk öğrencisi işe alacaksanız size başvuran 100 kişiden en fazla randıman alma ihtimaliniz olan kişiyi hangi kritere göre belirleyeceksiniz?

Görünen o ki, Adliye Duvarında işverenler hangi kriteri istese özellikle genç üyelerimiz arasında infial oluyor. (İyi biliyorum çünkü o forumun alan yöneticisi benim).

Bir işveren "tecrübeli" eleman aradığını belirtiyor, yeni mezun nasıl tecrübeli olabilir diye site ayağa kalkıyor (sanki öğrenciyken hukuk bürosunda çalışıp tecrübe edinenler yokmuş gibi).

Bir işveren adayın kendi yazdığı dava dilekçesi örneği istiyor, bize fakültede dilekçe yazmak öğretildi mi, nereden bilelim diye yine site ayağa kalkıyor (sanki girdiğiniz işte yazmayacaksınız gibi)

Bir işveren adayın fakülteden 4 yıldan mezun olması şartını koşuyor, 5 yılda mezun olanların başı kel mi, 4 yılda mezun olanlar daha iyi avukat olacak diye şart mı var diye yine tepki geliyor.

Bir işveren adayın puanı yüksek bir hukuk fakültesi mezunu olmasını tercih sebebi yapıyor, bu defa okul dönemi önemli değildir, iş hayatında biz daha çok çalışıp daha başarılı avukat oluruz diye bazı arkadaşlardan gene tepki geliyor.

Bir diğer işveren okul ortalamasının yüksek olmasını istiyor, yeni mezun hukukçular gene ayağa kalkıyor: biz okulun keyfini çıkarmıştık, yoksa biz de çalışsaydık, bizim de ortalamamız yüksek olurdu diye.

Biraz da empati yapsak mı? İş hayatı "acımasızdır" ve "en iyi performans" merkezinde döner. İşverenler en iyi performans alacakları kişileri seçmek ister, vasat performans verenleri anında kapının önüne koyar, iş hayatında kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Üzgünüm bunlar acı ama hayatın gerçeği. Ve bu koşullar altında da işverenler kendilerine yapılan yüzlerce başvurudan en iyi verim alacakları kişiyi "doğru tahmin edebilmek" için bu tip kriterler getirirler ve başka çareleri de yoktur.

Siz hukuk fakültesini en düşük puanlı üniversitede, 7 yılda bitirmiş olabilirsiniz. Evet bu tek başına sizin kötü hukukçu olacağınızı göstermez, ileriki yıllarınızda çok çalışıp, ÖSS Türkiye 1. olarak en iyi hukuk fakültesine girmiş ve oradan da okul birincisi çıkmış bir kişiden daha iyi bir hukukçu olabilirsiniz. Ancak her ikiniz de fakülteden "tecrübesiz bir hukukçu adayı" olarak çıkıp aynı iş için bir işverenin önüne gelirseniz, işverenin sizi seçmesi düşük bir ihtimaldir, çünkü diğer adayın daha yüksek performans göstermesi olasılık olarak daha yüksektir, eğitim geçmişi bunu göstermektedir ve işverenin elinde de henüz adayı değerlendirecek başka bir kriter yoktur.

İleride 10 yıllık avukat olarak bir başka işe başvurduğunuzda zaten çoğu kez size bitirdiğiniz okulu ya da not ortalamasını sormayacaklar, son girdiğiniz davanın sonucunu soracaklar merak etmeyiniz.

Ancak o zamana kadar da lütfen "biz de iyi hukukçu olabiliriz" diye tartışmak yerine, "olmak için çalışınız". Birileri zamanında ÖSS'ye çalışarak, okulda derslere çalışarak, okul sırasında bir yandan hukuk bürolarında çalışarak bunu yapmışlar zira ve onlarla iş hayatında rekabet etmenin tek yolu da en azından şimdi onlardan çok çalışmaya başlamak.

Ve lütfen bana kızmayınız, iş hayatının kurallarını ben koymadım.
Old 15-11-2007, 15:38   #60
miraypamuk

bence 4yılda bitirmek şunun göztergesidir.Fakülteye ilk gürdiğim sene herkes üniversiteli olmanın kendilerine verdiği rahatlık ve burnu büyüklükle ne derslere girdi ne de doğru dürüst çalışıp vize ve finallere.Ne oldu? çoğu daha ilk seneden döküldü ve halen daha kör topal idare etmekteler. Ben bu ilanı veren meslekdaşlarımın göz önünde bulundurduğu kriterin iş disiplini, hukuk bilinci ve sorumluluk duygusuyla ilgili olduğunu düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi