Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adli Tıp Anıları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2007, 15:26   #1
PINAR YILMAZ

Çözüm Adli Tıp Anıları

Saygıdeğer hukukçular ve hukukseverler..Ben bu yıl son sınıftayım ve bu dönem adli tıp diye bir dersimiz var.Konusundan dolayı ister istemez bir merak uyandı içimde..Bu dersi almış ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan adli tıpla ilgili bilgilerini ya da varsa anıları olanlardan anılarını bizlerle paylaşmalarını rica ediyorum..Güzel bir sohbet olması dileğiyle...
Old 17-02-2007, 14:18   #2
Tünay

adli tıp desi benim korkulu rüyamdı. çünkü hukuk fakültesinde adli tıp dersine kadar hiç bütünlemeye kalmamış biri olarak 20 saydalık adli tıp dersinden bütünlemeye kalan tek şahısımdır herhalde. hatta adli tıp bütünlemesi yüzünden o yıl yüksek lisans sınavını da kaçırmış olmam cabası. sanırım önemli olan dersin zorluğu değil yeteri kadar önem vermek.
Old 17-02-2007, 16:54   #3
PINAR YILMAZ

Evet haklısınız,bazen sayfa sayısına bakıp önem vermediğimiz derslerden en düşük notu alabiliyoruz.Adli tıp içerik olarak korkutuyor beni biraz.Ben daha ilk defa birkaç ay önce internetten bir otopsi izlemeye cesaret edebilmiş biri olarak ceset görüntülerinden oluşan bir dersi nasıl alıcağımı merak ediyorum
Old 17-02-2007, 17:55   #4
mitrha

bizim fakültemizde adli tıp dersine pek katılım olmuyor..genellikle notla sınavlara hazırlanılıyor..ben şu anda 3.sınıfım ama 4.sınıftaki arkadaşlarımın bazıları çok zevkli bulurken bazıları iğrenç olarak nitelendiriyor..
Old 17-02-2007, 17:59   #5
mitrha

geçen gün çok yaşlı bir emekli cumhuriyet savcısıyla konuştum o bana dediki iyi savcı iyi doktor yetiştirir.doktorların çoğu adli tıptan kaçınırama savcılar doktorları otopsi yapmaya alıştırıyorlarmış.
artık nasıl bir yöntem izliyorlar onu bilmiyorum
Old 18-02-2007, 21:35   #6
Av. Evrim Deniz

adli tıp dersi alana kadar bu ders hep ilgi çekici gelmişti!(aslında hala öyle)dersleri pek takip ettiğim söylenemez(iyi ki takip etmemişim derste gösterilen resimler rüyama girerdi herhalde )nitekim notları okurkenki surat ifademi görenler neler olduğunu anlamak için yoğun çaba gösterdiler!notlarda öyle korkunç şeyler oluyorduki hiç abartmıyorum odamda tek başıma okuyamadım hiç ölü görmedim ama bu ders sayesinde ölülerin geçirdiği tüm aşamaları öğrendimha bir de intiharla ölüm arasındaki farklar ilgi çekiciydi!bu dersten sonra çevremdeki herkesi(adli tıp dersi almayan)-bak beni sinirlendirme seni öldürüp intihar süsü veririm diyerek tehdit ettiğimi de itiraf etmeliyim
Old 18-02-2007, 21:39   #7
Av.Can

Benim öğrencilik hayatımın enrenkli dersi adli tıp olmuştur.Çünkü hocamız Sn.Şeref Demirci o kadar fazla ilgilendiki bizimle 4 defa otopsi izleme şansı yakaladım ve bu tecrübe dışında konular çok fazla ilgimi çekti.Değerli Pınar eğer böyle fırsatın olursa kaçırma bence başka zaman ele geçmez.Onun haricinde dersleri ve notları takip etmen faydalı olacaktır bence çünkü çok ilginç bir konu.İlerde ceza davalarıyla karşılaştığınızda otopsi tutanağını başka bir gözle okursunuz.
Old 18-02-2007, 23:34   #8
PINAR YILMAZ

Çözüm

Evet takip etmeyi düşünüyorum zaten.Ancak bize giren hoca resimlerler falan bayağı ilgilenerek anlatıyomuş, açıkçası korkuyoum biraz. bir kere internette otopsi izledim.Oda bu derse hazırlık olsun diye..Yarım saatlikti 15 dk dayanabildim aslında ama izlerken orda yatanın insan olduğunu kavrayamadım tam.Ama canlı görünce insan onun insan olduğunu anlıyor.Bu yüzden canlı izlemek daha zor.Her yönüyle zor bir ders olucak sanırım..Ama kesinlikle takip edicem.Malum alışmak lazım..
Old 19-02-2007, 00:46   #9
Cest la vie

Alıntı:
bir kere internette otopsi izledim.Oda bu derse hazırlık olsun diye..

Sevgili Pinar,

Izledigimiz ayni sey miydi bilmiyorum ama internette dolasan otopsi ile, adli tip dersinde izletilen gercek otopsinin kesinlikle ayni olmadigini soyleyebilirim. Yani otopsi, normal olarak herkesin kaldirabilecegi birsey degil ama internettekinde gosterildigi gibi amacsiz kesimler yapilmiyor neyse ki.

Benim egitim-ogretim hayatim boyunca aldigim en enterasan dersti adli tip(galiba bende de var biraz sadistlik ). Ama gercekten hicbir dersi kacirmadigimi ve cok da sey ogrendigimi soyleyebilirim.

Otopsi videosu izledigimiz derste, hoca dersin basinda uyarmisti; 'cikmak isteyen simdi de cikabilir, dayanabildigi yere kadar izleyip, sonra da cikabilir' diye. Dersin suresi bitip de hoca kaseti cikartmaya calistiginda farketmistik ki, sinifta kalan 4 psikopat bizdik(ben be arkadas grubum) ve sonuna kadar izleyebilmek icin hocaya adeta yalvariyorduk. Icimizden biri sonradan savci oldu zaten.

Hoca, 'sure bitti cocuklar, iste boyle devam ediyor, sonra da dikiyorlar' dedikten sonra, arkadaslarimindan biri "hocam cdyi alip, izleyip haftaya geri getirebilir miyiz?' diye sorarak hocayi soka sokmustu. Ama sonucta cdyi vermisti bize ve biz de merakimizi tamamen gidermistik. Sanirim hocanin gelmis gecmis en ilginc ogrencilerinden biri bizdik..

Ama canli otopsiye hic gitmedim-ki hoca Cukurova Unv Tip Fakultesinden geliyordu ve istedigimiz zaman oraya gidip izleyebilecegimizi soylemisti. Onu kaldiramam sanirim, hani videoyu izlerken belki biraz daha gercek disi birseymis gibi hissettim de izleyebildim, bilmiyorum. Yine de gercegini izlemeye kesinlikle gitmem, gidemem...
Old 20-02-2007, 10:48   #10
krizantem

Tv'de izlediğiniz otopsi tıbbi otopsi olup, adli otopsiden farklıdır.Tıbbi otopsi, tıp öğrencilerine ve bu mesleğe yönelik olup, hukuk öğrencilerini pek fazla ilgilendirmez. Ancak adli otopsi adından da anlaşılacağı üzere şüpheli adli vakıaları aydınlatmak üzere yapılır.Ana kural 3 boşluğun açılmasıdır.( Beyin, göğüs ve batın )Ancak bu kural her zaman şart da değildir.Harici bir otopsi yapmakla yetinildiği durumlar da vardır.Ayrıntılı bilgiyi adli tıp derslerinde bulacaksınız.
Old 20-02-2007, 20:52   #11
Captain Lawyer

adli tıp hukuk fakültelerinde yetersiz bence.Sadece savcıların tekelinde eğitiminin özellikle onlara yapılması gerek gibi bir düşünce var.Mesela biz hiç uygulama görmedik.Görmeyi isterdim.Ve seçmeli ders gibi bişey aslında daha önem verilmeli.
Old 25-02-2007, 20:51   #12
Av.Nebi

Benim dikkatimi çeken birşey var okulda da bu böyleydi adli tıp dersinde hoca "Otopsiye gidecek kim var ? " diye sorduğunda elini kaldıran öğrencilerin %85'i kız öğrencilerdi. Ben buna anlam veremiyorum kanlı canlı şeyleri bayanlar daha mı çok seviyor ? bu kadar ilginin sebebi ne acaba ?
Old 25-02-2007, 21:17   #13
Cest la vie

Sayin Nebi, eger mesajinizi benim mesajim ustune yazdiysaniz, soylemek isterim ki biz 2 erkek 2 kizdik sonuna kadar izleyen kisiler olarak. Bu nedenle bu genellemenin dogru olmadigi kanisindayim. Ama bilmiyorum tabii, istatistiki veriler varsa cevabim degisebilir.
Old 25-02-2007, 21:23   #14
cesur_yürek

Adli tıp dersi hukuk fakültelerinde geçiştirilerek verilen derstir genellikle.Otopsi nedir ? vs vs tanımlar ezberlenerek ders geçilir.Uygulamasını göremezsiniz.Yalnız adli tıpın uygulamadaki önemi büyüktür.Zira ceza davalarında maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında sağladığı yarar açıktır.Adli tıpla ilgili anlatılan bir hikaye vardır.Bir gün otopsi yapılacak savcı doktoru çağırıyor doktor hiç otopsi yapmadığını öne sürerek otopsiye gelmiyor.2.doktor geliyor ama bayılıyor.3.doktor da geliyor ama o da kusuyor.Savcı bakıyor olacak gibi değil otopsiyi kendisi yapıyor.Bu Tabii anlatılan bir hikaye ne kadar gerçeklik payı var bilinmez .
Old 25-02-2007, 21:58   #15
PINAR YILMAZ

Henüz adli tıp dersine girmek nasip olmadı.Bu hafta girince düşüncelerimi sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.Ancak adli tıp dersinin hukuk fakültelerinde hakkı verilerek okutulmadığını biliyorum.Ama ne derece iyi öğretilirse öğretilsin bir savcının otopsi yapamayacağı kanaatindeyim.Bir insanı otopsi amacıyla inceleyebilmek ancak bir doktorun yapabileceği bir şeydir diye düşünüyorum..Çünkü orda bilinmesi gereken sadece otopsi yapmak değil.Her yönüyle iyi bir tıp eğitimi gerekir sanırım.Sitemizde doktorlarımız varsa onlar daha iyi bilirler tabi,fikirlerini beyan etsinler..
Old 25-02-2007, 22:01   #16
Cest la vie

Zaten savcilar otopsi yapmiyor ki. Onlarin gozetiminde doktorlar-adli tip uzmanlari yapiyor. En azindan yapmasi gerekiyor, ama bir arkadasim savci yaninda staj yaparken, adli tip uzmani yetersizliginden dolayi bazi yerlerde kesim isini bu isi iyi yapan(!) kasap, terzi gibi kisilerin yaptigini soylemisti, inanamamistim.
Old 25-02-2007, 22:05   #17
PINAR YILMAZ

Savcıların yapmadığını biliyorum.SAvcılar yapamaz sözünü aşağıdaki alıntıya istinaden söylemiştim..
Alıntı:
Adli tıpla ilgili anlatılan bir hikaye vardır.Bir gün otopsi yapılacak savcı doktoru çağırıyor doktor hiç otopsi yapmadığını öne sürerek otopsiye gelmiyor.2.doktor geliyor ama bayılıyor.3.doktor da geliyor ama o da kusuyor.Savcı bakıyor olacak gibi değil otopsiyi kendisi yapıyor.Bu Tabii anlatılan bir hikaye ne kadar gerçeklik payı var bilinmez
Old 25-02-2007, 22:11   #18
cesur_yürek

Arkadaşlar bu anlatılan bir fıkradır.Neden gülüp geçmiyorsunuz ? Gayet Tabii savcı otopsi yapmaz.Ahu'nun dediği gibi adli tıp uzmanı yetersizliği önemli bir sorun teşkil etmektedir.
Old 25-02-2007, 22:39   #19
ALTINCABA

benim adli tıpla ilgili tek hatırladığım şu artık. Savcılık stajında savcıbey nereye giderse takılırdım bir gece savcının nöbetinde tam 4 tane ölüm oldu. Eşi şehir dışında olan savcım hepsini tamamlamak istedi ekipte tıp fakültesi öğrencileri bir hakim adayı bayan arkadaş savcı ve ben varız her ex için iki araba dolusu adam yola çıkıyordu gece bitmedi ilk otopsi 5 yaşında bir erkek çocuğuydu ve kesme biçme işlemlerini gören bayan hakim midesini tutamadı son olayda kendini asan bir adam otopsiye alındı sadece ben savcı bey doktor ve savcımızın şöförü vardı. galiba yolu bulamadı tıpcılar yada öle bişey oldu bilemiyorum artık.
Old 16-03-2007, 20:38   #20
didem kunal

son sınıfaz capkın ve belden asagı bır ta adlı tıp hocamız bırıydı.konu olumden sonra cınsıyetı anlasılamayacak durumda olan bır cesette cınsıyet nasıl tespıt edılır?ensede bır kemık varmıs oraya dokunularak cınsıyet belırlenırmıs.yontemlerden bırı bu.hoca tuttu hadı erkekler kızların ensesıne yapısın doknun dokunun bırbırınıze dıye on sıradakı kzın ensesını oksamaya baslamıstı.
Old 20-03-2007, 20:12   #21
Av.Duygu Keleş

Sanırım fakülte hayatımda kendimi en kötü hissettiğim dersti.İlk dersten sonra asla bir daha devam etmedim.Sınav zamanı yaklaştığında ise ne yapacağımı bilemez oldum.Hemen sevgili annemin yanına koşup "Anne ben bu kitabı değil okumak elleyemiyorum bile.Nolur sen oku ben dinleyim" dedim.Fedakar annem hiç üşenmedi.Kitabı okudu,bana el yazısıyla bir özetini dahi çıkardı.Sonra notları elime tutuşturup,resimlere bakamıyorsun bari bunları oku kalma dersten dedi.

Ve bu sayede dersten geçtim.Canım annem olmasa sanırım benim okul adli tıptan uzardı

Ama noldu savcılık stajında mecburen otopsiye katıldım.Yani al işte kitabı bile eline tutamıyordun karşında canlı canlı izle dediler.En çok da annem gülmüştü
Old 20-03-2007, 20:36   #22
PINAR YILMAZ

Bu dönem adli tıp dersi alıyorum bende..İlk derste hiç sevmemiştim.Adli tıp kurumunun yapısı falan sıkıcı gelmişti..Ama ikinci haftadan itibaren esas konuları işlemeye başlayınca çok faydalı bir ders olduğunu gördüm.Çok iyi bir adli tıpçı hocamız var.Bazen işimize yaramayacak tıbbi terimlerden de bahsediyo ama genelde bize çok lazım olacak şeyleri veriyor.Savcılıkla ilgili çok şey öğrendik kısa zamanda kendisinden..En önemliside ölüm kavramını anlamaya başladım.Dışarıdan insana soğuk geliyor olsa da hocanın şu sözü çok hoşuma gitti:Çocuklar ölümü anlamadan hayatı anlayamazsınız dedi..Dersi dinlerken kaşlarım çatılıyor bazen tüylerim ürperiyor ama bunu aşabilmemde bu ders çok yardımcı olacak sanıyorum.Şimdiden etkisini gösterdi bile
Old 20-03-2007, 20:59   #23
calikusu_kamuran

Acil soğukkanlılık gerekli-utanma gereksiz diyeceksiniz

Bu derste gerçek ceset-meset görmeyeceksiniz, sadece tepegözden resim felan gösterebilirler tabi okulun veya dersi verecek hocanızın imkanları var ise. Ama hocanız bir kıyak geçip, gerçek ceset gösterirse onu bilemem ama bunu neden yapsın ki, yapmaz tahminimce ve hem neye yarayacak? Önemli olan teoride bazı şeyleri ne şekilde düşündüğünüzü görebilmek, yani teori ile hayati gerçekliği birebir düşünebilmekte misiniz onu öğrenmek istiyorlar veya öğretiyorlar. Örneğin benim aklımda esasta kalan bir konuşma şuydu Hocamla, " Canlı öldürüldükten bir süre sonra vücut ısısı nedir?" şeklindeki bir soruya ortamın sıcaklığı ne ise cesedin sıcaklığı da odur demiştim ben. Yani ceset ısısı ile ortam ısısı uyumlu olacak şekilde ceset ısı kaybeder veya alır, örneğin, ortamın ısısı cesetten çok yüksekse ceset ısı kaybetmez aksine ısı alır. Yani bu şekilde hayat gerçekleri ile dersinizi örtüştürmek zorundasınız ki aklı böyle düşünmeye sevk ediş vardır zaten derste.Kutuptaki ceset ısı kaybeder, ekvatordaki ise ısı alır.

Yani ders güzel bir derstir, ve hatta PROFESYONEL OLARAK BAKMANIZI İCAP ETTİRİR HAYATA, şöyle düşüneceksiniz, demek ki bizim meslekte UTANMA işi bizim yapmamamız gereken bir şeydir diyeceksiniz, YANİ NASIL Kİ DOKTOR HAYATTAKİ DİĞER KİŞİLER GİBİ HASTADAN KAÇAMAZ İSE BİZLERDE HAYAT GERÇEKLERİNDEN KAÇAMAYIZ AKSİNE BU DURUMLARI NORMAL/OLAGAN GÖRMEK ZORUNDAYIZ DÜŞÜNCESİ HAKİM OLMALI AKLIMIZA.

Sonuç olarak DERS, GÜZEL BİR DERSTİR VE ZEVKLİ GEÇER.

SAYGILARIMLA
Old 24-03-2007, 13:54   #24
Av. BNK

CMK seminerinin son konusu adli tıpdı. Dersi anlatan akademisyen bütün yapılanları anlattıktan sonra patolojik inceleme için insan vücudundan çıkartılan bütün organların görüldüğü resmi göstererek "İşte arkadaşlar yaptığımız iş BUUUUU"
Old 24-03-2007, 14:09   #25
Armağan Konyalı

Adli Tıp kitabından aşağıdaki bölümü her arkadaşıma okudum:
''Birinin ölmüş olduğunu nasıl anlarsınız ?
- Kalbini dinlersiniz.
- Nabzını tutarsınız
- Ağzına ayna tutup buğusuna bakarsınız
- Kalbine uzun bir iğne saplayıp, iğnenin dışarıdaki ucunun içerdeki kalp atışıyla oynayıp oynamadığına bakarsınız…. !!!
.......

Her arkadaşın tepkisi aynı olmuştu:
- Ya ölmediyse?!!
Old 24-03-2007, 16:25   #26
calikusu_kamuran

Üstadım, ben bilirkişiye danışmak istiyorum. Nasıl anlaşılır bilmem çünkü. Ama bir uygulama görmüştüm her zaman geçerli mi bilmem, göğüs kafesinin üstündeki eti kıvırıyordu doktor veya ayağının altını anahtarlık ile bastırarak çiziyordu, hasta ilkinde kafayı kaldırıyor sonrakinde ise ayağını çekiyordu. Ama bu ölüm testi değildi tabi. Düşünelim bakalım, belki bir tıpçı üyemiz çıkabilir abi.
Saygılarımla
Old 28-03-2007, 03:39   #27
denizus

merhaba,ben Ankara'da okudugum icin Kecioren'deki adli tip merkezine gidip otopsiye girme imkanim olmustu,ayrica adli tip merkezinde otopsi disinda bir cok teste de katilma imkanim oldu,ayrica hakimlik ve savcilik dusunenler icin ileride faydali bir deneyim olacagini dusunuyorum...
Old 28-03-2007, 10:56   #28
Av.Duygu Keleş

Bildiğim kadarıyla Adli Tıpta yüksek lisans yapanlar savcılık yaptıklarında mesleğe beraber başladıkları meslektaşlarından bir basamak ileride başlıyorlarmış.Yanında staj yaptığım savcı hanım anlatmıştı.
Old 28-03-2007, 23:38   #29
dilekgulsen

Merhabalar,adli tıp dersi birçok kişinin ilgisini çeker bence korksada çeker..velhasıl benimde ilgimi çok çekiyordu. derste tepe gözle gösterilen resimler hayli ilginç olmakla beraber iğrençtide..sadece otopsi resimleri değil, kırıcı ve kesici alet yaralamaları, ateşli silah yaralanmaları ile ilgili resimler de çok ilginç ve aydaıydı bence..bir bayan olarak silahla ilgilenmeme ve savcılık düşünmeme rağmen bir av tüfeğiyle ateş edilmişse yaranın genişliğine göre ortalama kaç metreden ateş edilmiş olabileceğini tahmin edebilirim mesela zira mesafe arttıkça yaranın çapı büyürmüş.. bunun yanında dersten utandığımız anlarda cinsel suçlar kısmıydı.sayın çalıkuşu kamuranın "ders güzel bir derstir, ve hatta PROFESYONEL OLARAK BAKMANIZI İCAP ETTİRİR HAYATA, şöyle düşüneceksiniz, demek ki bizim meslekte UTANMA işi bizim yapmamamız gereken bir şeydir.. YANİ NASIL Kİ DOKTOR HAYATTAKİ DİĞER KİŞİLER GİBİ HASTADAN KAÇAMAZ İSE BİZLERDE HAYAT GERÇEKLERİNDEN KAÇAMAYIZ AKSİNE BU DURUMLARI NORMAL/OLAGAN GÖRMEK ZORUNDAYIZ DÜŞÜNCESİ HAKİM OLMALI AKLIMIZA." cümleleri çok doğru olmakla birlikte biz bunu öğrenciliğin verdiği havailikle idrak edemiyorduk o zamanlar, malum herşeyi ti' ye alma güdüsü daha fazla oluyor o zamanlar. ne zaman ki bu işin içine girip çalışmaya başladım ve insanların hayatıyla uğraşmanın ne kadar ağır bir yük olduğunu gördüm artık ti' ye almak bi taraf başkalarının derdine dertlenir oldum..her neyse konumuz otopsiydi.. asıl mesele olan otopsiye gelince canlı canlı 6 otopsi izleme şansım oldu. hocamızın ilgisi ve bizimde merakımız sayesinde derslerin bitmesine yakın cerrahpaşa adli tıp kurumunda otopsiye gitmiştik. hayatımda unutamayacağım anlardan biridir.aynen filmlerde olduğu gibi bodrum kat morg ve otopsi yapılan yer. oraya indik ve hepimizi bone ve galoş verdiler,kapıdan girip uzayan koridorun sonunda kasap giyinişli dolaşan insanları gördüğüm anda ve o malum kötü kokuyu duymaya başladığım anda kalbim nasıl çarpıyordu anlatamam. ilerledikçe ve ölüleri yatırdıkları mermerleri görmeye başaldıkça refleks olarak gözümü kapatıyordum.neyse uzatmayayım sara hastası genç bir bayan, av tüfeğiyle vurulmuş bir adam, beyin kanaması geçirmiş orta yaşlarda bir bay, yanarak ölmüş bir bay...vs vs.. hepsinin tek tek içinin açıldığını izledik. ilk başta çok kötü hissediyorsun kendini ama zamanla orda yatanın inan olduğunu unutuyorsun gerçekten garip bir duygu bu, bir anlamda hayatın gerçeklerinden biri maalesef...bu gördüklerimden sonra allah herkese şaibesiz sağlıklı bir ölüm versin diyorum..
Old 04-04-2007, 22:20   #30
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan calikusu_kamuran
Bu derste gerçek ceset-meset görmeyeceksiniz, sadece tepegözden resim felan gösterebilirler tabi okulun veya dersi verecek hocanızın imkanları var ise. Ama hocanız bir kıyak geçip, gerçek ceset gösterirse onu bilemem ama bunu neden yapsın ki, yapmaz tahminimce ve hem neye yarayacak? Önemli olan teoride bazı şeyleri ne şekilde düşündüğünüzü görebilmek
Demek ki bizim adli tıp hocamız çok kıyak adamdı. Kadavra görmeyi bırak arakadaşlar otopsiye kamera ile gidip çekim bile yapıyordu
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi