Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tazminat ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 23-06-2018, 01:09   #1
Konuk

Varsayılan Tazminat ve nafaka

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
1 yıl önce başlayan cekismeli bosanma davam da hakim avukatimdan son evraklarınizi şu tarihte getirin demiş.Senin gelmene gerek yok dedi avukatım bitirecek herşey dosyada var dedi.Başka bir bilgi alamadım.
Sorularım soyle:
Taniklar dinlendi herşey oldu bildiğim son duruşmada karar çıkacak mı sizce?
Son evrak tan kasıt nedir?
2 çocuk var 8-4 yaşlarında köyde ailemin yanına taşındım.
Eşim asgari ücretli çalışmıyordu hala çalışıp çalışmadığını biliyorum.
Dava ortalarına kadar ben çalışıyordum asgari ücret üzerinde bir ücrete kendim çıktım.
Kendime de nafaka alabilir miyim?
Cocuklara ne kadar nafaka alabilirim?
Tazminat alabilirmiyim ne kadar olabilir üzerinde bir ev görünüyor evlenmeden önce girmiş evlilik boyunca 4 yıl ödenmiş 130 bin değerinde.
Tedbir nafakasi bağlanmadi geçici velayet babada olduğu için.
Teşekkür ederim
Old 26-06-2018, 16:57   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Mahkemece tahkikat aşaması tamamlandığında ,sözlü yargılama duruşma günü belirlenir .Bu karardan önce taraflar dosyaya ilişkin son beyanlarını sunabilirler.

Sözlü yargılama duruşmasına taraflar gelmese dahi bu tarihte karar verilebilir.Sizin dosyanızda da durum bu ise Mahkemece karar verilebilir.

Müşterek çocukların geçici velayeti babada ise çocuklar için karşı tarafın talebi ile sizin tedbir nafakası ödemenize karar verilebilir.

Boşanmaya karar verildiğinde çocukların velayeti kimde kalırsa karşı taraftan talep üzerine( veya mahkemece) çocuklar için iştirak nafakası tayin edilebilir. Çocukların velayeti babaya verilecek olur ise siz iştirak nafakası isteyemezsiniz.

Sizin için yoksulluk nafakası ve tazminat konusunda mahkemece kusur ve mali durum dikkate alınarak karar verilecektir.

Daha detaylı bilgiyi avukatınızdan alabilirsiniz.
Old 10-07-2018, 18:53   #3
Konuk

Varsayılan Tazminat ve nafaka itiraz

Yukarıdaki soru sahibiyim öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim .
Bosanma davam bosanma ile sonuçlandı ben istemediğim (ailem kabul etmediği için)çocukları babaya verdiler.Bana (bayan)310 tl nafaka ödeme ve geçmiş birkaç aylık nafaka ödeme ve eski eşimin (erkek)bana 7 bin tl tazminat ödemesine karar verildi.
Biz avukatlık bedelini de istememize rağmen verilmedi.Kararı temyiz etmek istiyoruz.Boşanmak istiyorum ancak nafakayi ödeme durumum yok,avukatimin ücretini ödeme durumum yok ve tazminatı avukatim çok az buldu.
Biz kararı temyiz etmeden eşim beni nüfusundan düşürebilir mi?
Yüksek mahkemeden karar ne kadar bir sürede çıkar?
Nafaka nin iptali ya da azaltılması mümkün olur mu?
Eski Eşim de ben de asgari ücretli olarak çalışıyoruz.Ben nafaka ödemek istemiyorum.Avukatım askıya çıkmamış gibi birşeyler söyledi ne demek süreç nasıl işleyecek bundan sonra?
Teşekkür ediyorum vereceğiniz cevaplar için.
Old 21-07-2018, 10:43   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1- Dava açan davasının kanıtlar ve dava kabul edilirse lehine vekalet ücreti hükmedilir.

Eğer siz dava açan taraf değilseniz ve dava aleyhinize sonuçlanmış ise size vekalet ücreti ödenmeyecektir.

2-Boşanma davası sonucunda çocuklar karşı tarafa verilmiş.Bu nedenle çocuklar için sizin nafaka ödemenize karar verilmiş.Nafaka miktarı yüksekse bu konuda istinaf başvurusunu yapabilirsiniz.

3-Eşinizin size ödemesi gereken tazminat yetersiz ise bu konuda da gerekçelerini açıklayarak istinaf yasa yoluna başvurabilirsiniz.

4-Yerel mahkeme karar verdiğinde gerekçeli kararı en geç 1 ay içinde yazmalıdır. Bu gerekçeli karar talep üzerine taraflara tebliğ edilir.İstinaf yasa yoluna başvurma süresi bu tebligattan itibaren 2 haftadır.

5-Gerekçeli karar tebliğ edildikten sonra taraflar istinafa başvurmaz ise karar kesinleşir ve kesinleşmiş karar nüfus müdürlüğüne gönderilir.

Bu tebligatlar yapılmadan ve süre geçmeden boşanma kararı nüfusa gönderilmez.

6-İstinafa hangi konuda başvuru yapılmış ise o konu kesinleşmemiştir. Boşanma konusunda istinafa başvurulmaz ise boşanma kesinleşir.

7-İstinaf Mahkemeleri giderek daha uzun sürede karar vermektedir.İstanbul için bu süre 1 yılı bulmaktadır.

8-İstinaf Mahkemesinin ne yönde karar vereceğini elbette önceden söylemek mümkün değildir. Dosya ve delil durumuna göre karar oluşturulacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi