Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

KKTC ,Doğu Akdeniz Üniversitesi mezunları ve öğrencileri

Yanıt
Old 08-02-2007, 02:20   #1
Av.Ali ÇİTİL

Varsayılan KKTC ,Doğu Akdeniz Üniversitesi mezunları ve öğrencileri

Sayın EMU öğrencileri

Kıbrısta okuyan meslektaşlarım, ben de Kıbrısta Doğu Akdeniz Üniversitesi(EMU) Hukuk Fakültesinde öğrenim görmekteyim.Eğer siz de EMU'da öğrenim görüyor ya da mezunsanız, burda sizlerle irtibat halinde olmak isterim.Burada iletişim halinde olarak birbirimize yardımcı olma şansımız var.

Saygılarımla
Old 26-07-2007, 14:56   #2
COGUZZ

Varsayılan Doğu Akdeniz Ünv.

Merhaba Arkadaşım,
Ben Doğu Akdeniz Ünv.Hukuk fakültesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum,dersler zor mu ? öğrenciyi sıkıyorlar mı , yoksa kolay bitirilebilir mi diyorsunuz . Teşekkürler.
Old 27-07-2007, 02:10   #3
Av.Ali ÇİTİL

Her üniversitede olduğu gibi Doğu Akdeniz Üniversiteside çok çalışmayı gerektiren bir üniversite.Ben hocalar zorluyor diyemem dersleri kolayca geçiyorum da diyemem çünkü bu çalışmayla doğru orantılıdır.Eğer ciddi manada çalışırsan geçersin.

http://www.emu.edu.tr/yeniogrenci/
http://emu.edu.tr/
Old 28-07-2007, 17:07   #4
hilmi

ben ydü öğrencisiyim arkadasım bence sen hukuk fakültesini secmemelisin şimdiden derslerin zorluguna göre hareket ediyorsan daha kolay gecile bilen bölümleri tercih etmelisin sonuçta hukuk fakültesi öğrencisi olmak cok calışmayı ve sürekli kendini geliştirmeni gerektiren bir bölüm
Old 05-08-2007, 18:52   #5
avu.zahide

ben tercihlerimde daü ve ydü bulundurdum.kıbrıs ve kıbrısta hukuk okumanın zorluğu nedir?söylendiği gibi kıbrısta bilerek sınıfta falan mı bırakıyorlar.şimiden teşekkür ederim...
Old 06-08-2007, 20:51   #6
Avukat Mustafa Kemal Batur

Kıbrıstaki diğer bölümler ve üniversiteler gibi hukuk fakültesinden de çok birşey beklemeyiniz.

Kıbrısta gerçek eğitim verildiğine dair ısrarını sürdüren arkadaşlar birgün bu düşüncelerinin gerçek olmadığını anlayacaklardır.
Old 13-08-2007, 21:34   #7
ÇAĞLA

Varsayılan eğitimi hakkında bir sorum var...

Kıbrısta hukuk eğitimi alan arkadaşlar öncelikle sormak istediğim;bu üniversitelerin hukuk eğitimi açısından durumu nasıl?Hukuk fakültelerinin eğitim seviyesi ne durumda?Ve mezun olunduğunda Türkiye'de hukuk eğitimi alanlardan daha farklı zorluklarla karşılaşıyorlarmı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Saygılarımla.
Old 08-09-2007, 16:22   #8
Deniz İpek

Varsayılan Dau

Alıntı:
Yazan ÇAĞLA
Kıbrısta hukuk eğitimi alan arkadaşlar öncelikle sormak istediğim;bu üniversitelerin hukuk eğitimi açısından durumu nasıl?Hukuk fakültelerinin eğitim seviyesi ne durumda?Ve mezun olunduğunda Türkiye'de hukuk eğitimi alanlardan daha farklı zorluklarla karşılaşıyorlarmı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Saygılarımla.
ben DAU de okuyorum ehukuk eğitimimiz cok iyi hocalarımızın hepsi Tütkiyeden geliş gidiş yapıyorlar ve hepsi cok iyi eğitım veren hocalar.Ankara üniversitesının neredeyse bütün hocaları dersımıze gırıyor ve İstanbul unıv. ve izmirden gelen hocalrımız da var.

Ve mezun oldugumuzda YÖK denklıkte hıcbısorun cıkarmadan dıplomamızı onaylaıyor.

Insanların Kıbrısdakı unıversıtelere kötümser bakışlarını hıc anlayamıyorum dogrusu..

yatarak gecmıyoruz,cok calısıyoruz ve hocalarımız cok zor.. bunu unutmayın lutfen
saygılar
Old 09-09-2007, 13:25   #9
ÇAĞLA

Sayın Deniz İpek yanıtınız için çok teşekkür ederim
Okulunuzn eğitiminin iyi olmasına siz Kıbrısta hukuk eğitimi alan arkadaşlar adına gerçekten sevindim.Diğer bir belirtmek istediğim ise ;başka üniversitede hukuk eğitimi alan arkadaşların olumsuz yorumlarına çok fazla kulak asmamanız.Şöyleki malesef önyargıları kaybedebilmek zaman ister.Evet kesinlikle yatarak sınıf geçmiyorsunuz ve geçmiyoruz(hatta hukuk eğitimi alan hiç bir arkadaş "yatarak geçemez")!Eğer başarılı bir öğrenci isek ve kendimizi geliştirebiliyorsak gerisi önemli değil,hukuk alanında yerimizz hazır demektirSiz nitelikli bir hukukçu olduktan sonra,hangi okuldan hangi ülkeden mezun olduğunuz bence önemli değildir!!Ben hep şuna inanırım:Hukuk okumak hukuk fakültesini kazanmaktan çok daha zordur.İşte tam bu noktada önemli olan iyi bir eğitim alabilmek ve bu iyi eğitime başarı ile uyum sağlayabilmek
Başarılar Sayın Deniz İpek.
..Saygılarımla...
Old 09-09-2007, 13:48   #10
adalet tanrıçası

Soru

Sayın Deniz İpek,
Öncelikle vakıf üniversitelerinde hukuk eğitimine karşı olmadığımı belirtmek isterim.Bence iş insanın kendisinde biter.Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar iyi bir hukukçu olursunuz.Ancak vakıf üniversitelerine önyargıyla bakan arkadaşların düşüncelerine de hak vermemek elde değil doğrusu.Almış olduğunuz eğitimin kalitesinden şüphem yok ancak bir de şu yönden düşünmenizi isterim. Ankara Hukuk ve İstanbul Hukuk gibi alanında en iyi olan fakülteleri kazanamayan arkadaşlar(ki buna ben de dahilim) neden sizin eğitim almış olduğunuz değerli hocalardan ders dinleyemiyorlar??? Sanırım üzerinde düşünülmesi ve tartışılması gereken asıl konu bu.
Saygılarımla...
Old 09-09-2007, 16:45   #11
Deniz İpek

''vakıf üniversitelerine önyargıyla bakan arkadaşların düşüncelerine de hak vermemek elde değil doğrusu''
sayın Adalet Tanrıcası bu sözünüzle nedemk ıstedıgınızı anlayabılmıs degılım dogrusu

Bizim bu form altında başlıktanda anlaşıldıgı gıbı konustugumuz konu KKTC öğrencileri!!!!!!!

Türkiyedeki butun hukuk fakulteleri ve hocaları birbirinden kaliteli neden bu konuda telaşlandığınızı anlayabılmıs degılım

saygılar..
Old 11-09-2007, 00:03   #12
adalet tanrıçası

Sayın Deniz İpek,
Yanlış anlaşılmak istemem ama vurgulamak istediğim nokta(bu tabiri kullanmayı hiç sevmiyorum)sizin paranızla o üniversitede okumanız ve bu sayede kıymetli hocalardan eğitim alma olanağına sahip olmanızdı.Bu sene KKTC hukuk fakültelerinin taban puanlarına bakacak olursak Türkiyedeki en düşük taban puanlı hukuk fakültelerinden yaklaşık 25-30 puan düşük olduğunu görebiliriz.O zaman sizce bu haksızlık değil mi?Herhangi bir öğrenci sizin aldığınız puandan 25-30 puan fazla alıyor ancak parası olmadığı için sizin eğitim görmüş olduğunuz seçkin hocalardan ders dinleyemiyor.KKTCdeki üniversitelerin de vakıf üniversitesi olması sebebiyle böyle bir genellemede bulunmuştum.Ayrıca Türkiyedeki bütün hukuk fakültelerinin de birbirinden kaliteli olduğu görüşünüze katılmadığımı belirtmek isterim.Öyle ki siz bile hocalarınızın Ankara,İstanbul ve İzmirden geldiğini vurgulamışsınız...
Saygılarımla...
Old 12-09-2007, 00:42   #13
Deniz İpek

Alıntı:
Yazan adalet tanrıçası
Sayın Deniz İpek,
Yanlış anlaşılmak istemem ama vurgulamak istediğim nokta(bu tabiri kullanmayı hiç sevmiyorum)sizin paranızla o üniversitede okumanız ve bu sayede kıymetli hocalardan eğitim alma olanağına sahip olmanızdı.Bu sene KKTC hukuk fakültelerinin taban puanlarına bakacak olursak Türkiyedeki en düşük taban puanlı hukuk fakültelerinden yaklaşık 25-30 puan düşük olduğunu görebiliriz.O zaman sizce bu haksızlık değil mi?Herhangi bir öğrenci sizin aldığınız puandan 25-30 puan fazla alıyor ancak parası olmadığı için sizin eğitim görmüş olduğunuz seçkin hocalardan ders dinleyemiyor.KKTCdeki üniversitelerin de vakıf üniversitesi olması sebebiyle böyle bir genellemede bulunmuştum.Ayrıca Türkiyedeki bütün hukuk fakültelerinin de birbirinden kaliteli olduğu görüşünüze katılmadığımı belirtmek isterim.Öyle ki siz bile hocalarınızın Ankara,İstanbul ve İzmirden geldiğini vurgulamışsınız...
Saygılarımla...
Benım unıversıte adı vermemın amacı hocalarımızın hangı unıversıteden geldıgını belirtmekti.pes yanı cok yazık bazen susmak en iyi yanıttır...
saygılar
Old 13-09-2007, 12:16   #14
KARİNE

Varsayılan .

Merhaba arkadaslar, Dogu Akdenız üniversitesinden mezun bir arkadaşınız olarak tavsiyem kıbrısı tercih etmeyin dikkat ederseniz dau ile ilgili bir problem yok.Ayrıca Dogu Akdenızde okuyan ögrencı profili istisnalar olmakla beraber yetersiz olduğu için kötü bir imajı var.Eğitim ve olanaklar gayet iyi sadece okumak için gelen cok az akıllı insanlarıda yoldan cıkarabilecek bir potonsiyele sahip kıbrısa sadece tatile gelmenizi öneririm. saygılar
Old 14-09-2007, 10:36   #15
AV.TAMEL

Bende Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde okumaktayım.Üniversitem ile ilgili hiçbir problem yaşamıyorum.Hocalarımızın çoğu Türkiye'de isim yapmış kalitewli hocalardır.Dışarıdan bakan biri para ile okuyan,rüşvetle ders geçen öğrenciler olarak görür bizleri.Fakat tam tersine günlük düzenli çalışmadıkça ve aldığın ders hakkında yeterli bilgiye ulaşmadıkça bizdede bir dersi geçmek imkansızdır.Okulumuzun eksi yönleri yok değil.(yaz okulu vs.) ve bu da okulu gereken sürede bitirmeyi zorlaştırıyor.Ama bu kimseyi korkutmasın önemli olan vakıf veya devlt üniversitesinde okuduğun değil,kendini ne derece geliştirdiğindir...
Old 15-12-2007, 18:05   #16
üye13144

bende Doğu Akdeniz Üniversitesin'nde okuyorum okulumuz gerçekten Türkiye'nin en seçkin Hukukçularının ders verdiği bir fakülte;ancak son zamanlarda gözlemlediğim bir olay bu kalitenin yavaş yavaş kaybolmaya başladığı önceden bütün hocalarımız Ankara Hukuk'tan gelirken şimdi akademik sıfatı olmayan araştırma görevlilerinden bile ders alamaya başlayan arkadaşlarımız var ama tabiki diğer arkadaşlarıma katılıyorum önemli hocalardan eğitim almanın yanında önemli olanın insanın kendisini yetiştirmesi olduğunu düşünüyorum saygılarımla...
Old 22-12-2007, 11:48   #17
sezgi

Varsayılan Merhaba

Ben de Doğu Akdeniz Hukuk Fakültesi'ndeyim.Eğer 'lawman' arkadaşın dediği gibi birbirimizle iletişim halinde olursak iyi olacağını düşünüyorum.Herkese başarılar...
Old 09-02-2008, 18:03   #18
lwyremu

Selam ben de Dogu Akdeniz Hukuk'ta ögrenim görmekteyim.
Old 10-02-2008, 21:37   #19
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
Alıntı:
Yazan:mkbatur vbmenu_register("postmenu_108495", true);
Kıbrıstaki diğer bölümler ve üniversiteler gibi hukuk fakültesinden de çok birşey beklemeyiniz.
Biraz daha yapıcı yorumlar bekliyoruz arkadaşlar üniversiteden beklenti içerisinde olmayalım bu şekilde zaten üniversite bize birşey vermeyecektir.Yanlış anlaşılmasın kesinlikle farklı görüşler düşünceler ifade edilebilir benim buna saygım sonsuz ama en azından gerekçeleri ve somut verileri ile olaya yaklaşalım aksi takdirde bu bize birşey kazandırmaz önyargıların bu konuda artmasını sağlar.Bizim amacımız burda birbirimizden azami şekilde yararlanmamız ve üniversitemiz konusunda paylaşımlarımızı artırmamızdır.
Alıntı:
Kıbrısta gerçek eğitim verildiğine dair ısrarını sürdüren arkadaşlar
Gerçek eğitimden kastınız ne olduğunu anlamadım ama ben gerçek eğitim verildiğini ısrar edenlerden değilim çünkü bu konu hakkında ısrar etmeye gerek yok zaten gerçekten eğitim veriliyor derslerimize giren öğretim üyelerinin çoğu kendi alanında uzmanlaşmış sayılı üniversitelerde hukuk derslerine giriyorlar ve her üniversitede de aynı dersi anlatıyorlar onların gerçek eğitim vermediklerini iddea etmek ispat yükümlülüğünü berberinde getirir. Aslında asıl sorun öğrencide de olabilir biraz özeleştiri yapmamız gerek ben de öğrenci tarafından gerçek eğitimin alınmadığını iddea ediyorum yani veren var ama alan yok.

Şunu söylemek isterim burda doğu akdeniz üniversitesinin öğrencilerinin sayısının artması çok güzel oldu umarım gün geçtikçede artar.
Old 10-02-2008, 22:47   #20
COGUZZ

merhaba arkadaşlar benim sormak istediğim bi konu var bütün derslere devam etmemiz zorunlu mudur, ya da hocalar yoklama alıyorlar mı, sadece sınavlara gidersek devamsızlıkla ilgili bi sorun yaşar mıyız , teşekkürler
Old 24-03-2008, 02:06   #22
lawyergirl

Varsayılan slmlar

Selam, kesinlikle katılıyorum size. Birlikten kuvvet dogar ne de olsa.Bilgi alışverişi tabii ki yapabiliriz cok sevinirim meslektaşım..
Old 29-05-2008, 00:48   #23
Av.Yusuf Ataş

Sayın mkbatur neden KKTC deki vakıf üniversitelerine ön yargılı bakıyorsunuz anlamadım. Türkiyede de bir çok vakıf üniversitesi varkan neden KKTC sizin hedef kitleniz haline gelmiş anlayabilmiş değilim. Örneğin ben Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmuş ve şu an itibarı ile 2 yıldır avukatlık yapıyorum. Şahsen bilgi ve tecrübe açısından devlet üniversitesinde okumuş olan bir çok arkadaşımdan hiç bir eksiğim olmadığını düşünüyorum. Bence çok ön yargılı olmamanızda fayda var kanaatindeyim.
'' Acınmaktansa kıskanılmak dana iyidir''. Heredot

Old 29-05-2008, 08:42   #24
Avukat Mustafa Kemal Batur

Alıntı:
Yazan Av.Yusuf Ataş
Sayın mkbatur neden KKTC deki vakıf üniversitelerine ön yargılı bakıyorsunuz anlamadım. Türkiyede de bir çok vakıf üniversitesi varkan neden KKTC sizin hedef kitleniz haline gelmiş anlayabilmiş değilim. Örneğin ben Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmuş ve şu an itibarı ile 2 yıldır avukatlık yapıyorum. Şahsen bilgi ve tecrübe açısından devlet üniversitesinde okumuş olan bir çok arkadaşımdan hiç bir eksiğim olmadığını düşünüyorum. Bence çok ön yargılı olmamanızda fayda var kanaatindeyim.
'' Acınmaktansa kıskanılmak dana iyidir''. Heredot

Çünkü bende aynı şehirde ve aynı üniversitedeyim. Sanıyorum okulun son halinden haberiniz olmadığı için okulunuzu savunuyorsunuz. Bu da gayet doğal
Old 21-07-2008, 00:08   #26
Alican MERT

Bende Doğu Akdeniz Hukuk Öğrencisiyim.Düzensiz öğrenci olarak 1. sınıfı bitirdik.Yukarıdaki yazılanları okudum.Öncelikle şunu belirteyim bir arkadaş bayağı ateşli bir şekilde bizim burada paralı okumamızı ve bir çok kişinin sırf parası olmadığı için bu haktan mahrum kaldığını belirtmiş.Ancak bu arkadaşın sorunu bizimle değil tüm dünyada var olan gelir adaletsizliğiyle olabilir.Ama böyle düşünmesi gerçekten üzücü.Çünkü arkadaşın tabiriyle bizler iyi hocalardan iyi eğitim alıyoruz o ise alamıyor.Ama bu işi az çok bildiğini farzediyor ve soruyorum akademisyen olmak kolay mı ve bölümünüz hukuksa.Kötü akademisyen olamaz.Yükselmesi mümkün değildir.Arkadaş öncelikle kendi hocalarına haksızlık etmiş.Neyse daha çok şey yazıp ne bu arkadaşın canını ne de okuyan başkalarınıncanını sıkmak istemem.

Vakıf üniversitesi olduğundan dolayı halen parayla diploma aldığımızı düşünen arkadaşlara yanıt olarak kısa bazı olaylar anlatmak istiyorum;

Dekanımız Turgut Turhan bize çok güzel bir açıklamada bulundu.Dedi ki; " Buraya gelen hocalarınızın bir çoğu günü birlik ya da kısa süreli geldikleri için sizin durumunuzu ve yapınızı anlamazlar.Onlarda sizi derslerine girdikleri yerlerdeki öğrenciler gibi görürler ve sizden aynı performansı beklerler." bu bizim ne kadar zorlandığımızı gösteren bir olay.

Roma hukuku dersimize giren Erkan Küçükküngör hocamla bir sohbet esnasında geçen olayı yazıyorum;"Biz Ankara'da hangi dersi işliyorsak hangi konuyu anlatıyorsak burada da aynısını işliyoruz.Kesinlikle bir fark yok.Ve sizde gayet başarılı bir şekilde üstesinden geliyorsunuz."

Ve en kesin kanıtı paraının doğu akdenizden mezun olmaya yetmediğine dair gelin yoklama listelerine bakın.Ben gördüğümü söyleyim 2007kayıtlıların sınıfında 2003lü ve hata kimi derslerde daha önceki kayıtlıların ders aldığı oluyor.Para ile geçilseydi bunlar burada olmazdı diye düşünüyorum.Ayrıca boğaz köprüsünden geçmiyorsunuz ki parayla geçesiniz.Üniversite okuyorsunuz.

Bende atıp tutarım şu üniversite şöyle ya da böyle.Ama yaşayıp okunmadığı sürece laf olsun torba dolsun diye insana yakışmayacak özellikle hukukçuya hiç yakışmayacak laflardan sakının.Adaletin temsilcisi olarak hakim olacak arkadaşlarda bu önyargı ne kadar adalet sağlar.

Bu arada bende yukarıda yazıldığı gibi DAÜ'Lü arkadaşlarla buluşup tanışmak isterim.Güzel bir paylaşım ortamı oluşur.Artık önümüzdeki dönem fakülte kafeteryasında bir buluşma düzenleriz.Saygılarımla..
Old 03-08-2008, 18:37   #27
ebrum

sevgili arkadaşlarım,siteye daha yeni kayıt olmuş biri olarak yazdıklarınızı buyuk bır ozenle okudum.hakıkatten içerisinde çok güzel bilgiler yer alıyor fakat altını çizerek söyleyebilirimki özel normal üniversite tartışmasının yapılması çok can sıkıcı bir durum,şu bir gerçekci hepimiz bir amaç doğrultusunda ilerliyoruz hukuk öğrencileri olarak hepimiz bir yerlere serpilmişiz nitekim sizde biliyorsunuz ki kapı aynı yere çıkıyor sadece yollar farklı...o da olsun artık sonuçta herkes aynı yerde olsaydı ne anlamı kalırdı bilgi alışverişinin öyle değil mi?
Old 03-08-2008, 21:43   #28
holiganist

Alıntı:
Yazan Alican MERT
Adaletin temsilcisi olarak hakim olacak arkadaşlarda bu önyargı ne kadar adalet sağlar.

İşte tartışmayı özetleyen cümle..
Old 20-02-2009, 23:42   #29
tugceseymen

Herkese merhaba!Bende doğu akdeniz üniversitesinde hukuk eğitimi almaktayım..Hocalarımızın hepsi kaliteli ve işinin duayeni insanlar..mesele 25-30 puan aşağısı yada 25-30 puan yukarısı değil mesele nerede,ne konumda olursan ol aynı gayeyi elde etmeyi arzulamak bence..ve bu gaye doğrultusunda ortak bir yolda kıbrısta,ankarada,istanbulda..her nerede olursa olsun yürümek,ilerlemek kendini geliştirmek.Harward'da hukuk eğitimi alıp kendini geliştirmezsen istediği kadar ismi olsun okuduğun okulun.Bence tüm mesele bizde..kendimizi geliştirmemizde.
Old 10-05-2009, 14:24   #30
Adeviye Okutan

Hem sizin hemde bizim (Bilkent Hukuk) dersimize giren harika bir hocamız var M. Ali Erten, onu sizinle paylaşmak istemiyoruz artık yakasınız bırakın
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi