Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?
Evet 458 67,85%
Hayır 217 32,15%
Oy Verenler: 675. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 85)

Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?

Yanıt
Old 08-05-2008, 17:43   #181
mehpare

bu soruyu yanıtlayalı uzun zaman olmuş..ama hala.. : " hayır..!! Evet ya !!! yok yok hayır ..! kaç kurtul kızım !!! evet ya evet !!! ..." türü cevaplar yuvarlanıyor beynimde...( sınav kabusları seyreldi en azından ...:)))))
ogrencilere bol başarı ve yogunlaşabilme gücü diliyorum... hatta tümden gelebilme /tümevarabilme gibi ek dileklerim de var ..saygılar herkese...
av mehpare altaylı
Old 13-05-2008, 14:23   #183
av.sinem

Çok erken yaşlarda karar vererek ilk yılımda hukuk fakültesini kazandım ve 4 yılda bitirdim.Yeniden hukuk fakültesi okumazdım.Kesinlikle öğretmen olurdum...
Old 18-07-2008, 12:22   #184
Şevval

hukuk fak. gene seçer gene okurdum yapım gereği haksızlığa tahammülüm yok .çocuğumada bu yönde eğitim veririm
Old 28-07-2008, 11:50   #185
Av. Fatih KARACA

Varsayılan evet evet evet.

Doğrusu hukuk fakültesini tercih ederken çok da düşünmedim. Ailemde ve yakın çevremde ziyadesiyle avukat vardı. (Amca, yenge, enişte, kuzen) Benim için avukat olmak, avukat amcayı örnek almak, özenmek, bazen de taklit etmekti 9 yaşından beri . Büroda Cuma günleri döner yemekti avukatlık.

Şimdi durup da düşündüğümde, "amcam olmak hiç de kolay değilmiş meğer" diyorum. Benden önce iyi ki amcam avukat olmuş ve iyi ki ben hukuk fakültesinde okuma şansına sahip olmuşum.

Dünyaya bir daha gelsem, kesinlikle yine hukuk fakültesinde okurdum.
Old 28-07-2008, 15:58   #186
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Doğrusu hukuk fakültesini tercih ederken çok da düşünmedim. Ailemde ve yakın çevremde ziyadesiyle avukat vardı. (Amca, yenge, enişte, kuzen) Benim için avukat olmak, avukat amcayı örnek almak, özenmek, bazen de taklit etmekti 9 yaşından beri . Büroda Cuma günleri döner yemekti avukatlık.

Şimdi durup da düşündüğümde, "amcam olmak hiç de kolay değilmiş meğer" diyorum. Benden önce iyi ki amcam avukat olmuş ve iyi ki ben hukuk fakültesinde okuma şansına sahip olmuşum.

Dünyaya bir daha gelsem, kesinlikle yine hukuk fakültesinde okurdum.

İnsanın çok sevdiği (ve de parıldayan) bir yakınını ( hatta yakınlarını) kendi mesleğine kazandırması için döner ısmarlamak dahi yeterli oluyormuş bazen.
Kolay olmayan "öyle amca olmak"tan ziyade amcaya kendisini o denli sevdirmek olsa gerek.
Ne mutlu öyle amcalara!
Old 28-07-2008, 20:22   #187
Av. Şehper Ferda DEMİREL

"Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?"

Bana kimse döner ısmarlamadı cuma günleri -Olsa daha iyi olurdu, o ayrı- , zaten ben de işletme okumak istiyordum, ama, İYİ Kİ hukuk okumuşum

Geçmişe dönme şansımız yok. Bence bir kez okumuş bulunduysak, "İyi ki hukuk okudum" demeli ve dedirtmeliyiz. (Tüm meslekler için geçerli )

Saygılarımla...
Old 28-07-2008, 21:19   #188
üye10245

tekrar hukuk okurdum. başka bir işte bu kadar tatmin olacağımı tahmin etmiyorum. hayatımızın heranının hukuk olması fiziki olarak bizi yıpratsada, değer.
Old 29-07-2008, 10:43   #189
av.sinem

Ben öğretmen olurdum.Şuanda evde yatıyor olurdum ve belki de bebek bakıyor olurdum.Öğretmenleri çok kıskanıyorum.
Old 29-07-2008, 12:00   #190
Av. Ali Özcan

Varsayılan ?????

şu an geçmişe dönebilsem kesinlikle hukuk seçmezdim. üniversiteyi bitireli dört seneyi geçti. çok şükür hayatımı da idame ettiriyorum. ancak dört senede kendimi 10 sene yaşlanmış gibi hissediyorum. bu mesleği seçmeseydim adalete inanırdım ancak meslek hayatımda gördüklerim adaletin çok da mevcut olmadığı... neyse yeni bir tartışma başlatmayayım... işin stresinin aşırı çokluğundan ve adaletin sadece hukuk fakültesinde öğretildiği şekliyle teoride kaldığının verdiği üzüntüden ötürü bunları farketmemek için yeniden seçmezdim... herkese saygılar...
Old 30-07-2008, 11:08   #191
suskun_juliette

-Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?

**Hayır,Asla..!

Old 30-07-2008, 14:08   #192
üye18332

Neşeli

Bu sefer tereddüt bile etmezdim...

Uluslararası ilişkiler okumak istemiştim...babam yıllarca nedense benim avukat olacağımı söyler bende diplomat olacağım diye ısrar ederdim...bir gün dışişlerinin işe alım ilanını getirdi babam, hukukçularında diplomat olabileceğini ama diplomatların avukat olamayacağını söyledi.

Sonrası malum...Ne dışişleri sınavına girdim ne diğer sınavlara.....

Ve avukat olduğum için bir kere daha aferin bana....

Dün kızımı doktora götürdüm kontrole,doktorumuz kızının hukuk fakültesine gitmesini tavsiye edip etmeyeceğimi sordu...."Şaşırdım" dedim "genelde doktorlar çocuklarının doktor olmalarını ister sanıyordum" ...Doktorumuz, kızının prestijli bir mesleği olmasını ve doktor olmasındansa avukat olmasını kat be kat tercih edeceğini söylediğinde çok hoşuma gitti.....

Saygılarımla,
Old 30-07-2008, 14:55   #193
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.S.B.Akyüz
" ...Doktorumuz, kızının prestijli bir mesleği olmasını ve doktor olmasındansa avukat olmasını kat be kat tercih edeceğini

Kamera şakası olmasın?

Yine de mesleğin giderek kan kaybettiği bir dönemde, duyulması mutluluk verici bir cümle ...

Saygılarımla...
Old 30-07-2008, 15:13   #194
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Dün kızımı doktora götürdüm kontrole,doktorumuz kızının hukuk fakültesine gitmesini tavsiye edip etmeyeceğimi sordu...."Şaşırdım" dedim "genelde doktorlar çocuklarının doktor olmalarını ister sanıyordum" ...Doktorumuz, kızının prestijli bir mesleği olmasını ve doktor olmasındansa avukat olmasını kat be kat tercih edeceğini söylediğinde çok hoşuma gitti.....

Hayatın içinde böyle şeyler de var...
Old 30-07-2008, 15:15   #195
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.hasan onur
tekrar hukuk okurdum. başka bir işte bu kadar tatmin olacağımı tahmin etmiyorum. hayatımızın heranının hukuk olması fiziki olarak bizi yıpratsada, değer.

Boksör olmuş olsaydınız, yine de aynı şeyi söyler miydiniz?
Old 30-07-2008, 15:20   #196
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben bu soruya şu şekilde cevap verebilirim:

Şu anki pozisyonumda olacağım garanti olsa kesinlikle "Evet" derim.

Yok, kader kısmet belli olmaz deniyorsa: Riske giremem! )
Old 30-07-2008, 15:36   #197
Belgium

Aramızda, amatör olsa da, boksör hukukçular da var.

Alıntı:
Yazan Saim
Boksör olmuş olsaydınız, yine de aynı şeyi söyler miydiniz?
Old 30-07-2008, 15:57   #198
üye18332

Neşeli

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Kamera şakası olmasın?

Yine de mesleğin giderek kan kaybettiği bir dönemde, duyulması mutluluk verici bir cümle ...

Saygılarımla...

Sayın Demirel;

Kendi işini iyi yapan , saygı duyan biri olduğu ve avukatlığıda GEREKTİĞİ GİBİ değerlendirdiği için olsa gerek diye düşünüyorum....

Ama bende bir an duraksamadım değil...

kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?....

Saygılarımla....

not:bu ay içerisinde bu ikinci hukuka yönlendirme vukuatım!!!üniveriste tercihini yapacak bir kızı yanıma getirip "al sana avukat sor bakalım memnun mu" diye sordurdular....sanırım ikna ettim sonuçlar açıklanınca soracağım....yaşasın hukuk!!!!eylemlerim sürecektir!!!
Old 31-07-2008, 21:25   #199
Hak Hukuk

Varsayılan Hukuk Şimdi Evet

Üniversiteye girişte 24 tercihten 22 tanesini Tıp’a ayırmış ve son iki tercihte Hukuk’u yerleştirmiştim istemeden.
Zamanla inandım ki insan sağlığı için Tıp neyse, toplum sağlığı için de Hukuk odur.Hukuk sayesinde kurtla kuzu birada yaşayabilir.Eskiden ülkenin birisinde bir Sultan yaşarmış. Adaleti (hukukun üstünlüğünü) o kadar önemsermiş ki dillere destan olmuş. Ülkenin çok uzak bir yerinde bir köyde “bir koyunun kurt tarafından parçalandığı” söylenince, orada şöyle bir haber yayılmış:”Demek ki adaletli sultan ölmüş”
Hukuk varsa hayat güzel olur ve elbette bu güzel ülkeye de bir gün hukuk gelir.Toplum sağlığı kişi sağlığı kadar önemli olduğundan, şimdi olsa artık 24 tercihin tamamını hukuka ayırırdım.
Old 01-08-2008, 15:41   #200
talveq

Adalet duygusu sonradan öğrenilen birşey değil..Bu duygu doğuştan , yaradılışınızda sizde olan birşey..Hukukçuda "adalet" duygusu olmalı herşeyden evvel...Adalet duygumun çok gelişmiş olduğunu düşünmeme rağmen geçmişe dönsem yeniden hukuk okumazdım..Zira bu işi para kazanmada kullanamıyorum.Ve hukuka ihtiyacı olan insanlara yardım ederken -avukat olarak elbette- bir türlü parayı kullanmayı öğrenemedim..Sanırım öğrenemeyeceğim de...Kaldı ki gitgide saygınlığı azalan bir meslek haline geldi..Siz saygın olsanız da ne acı ki "avukat"lar etrafa $ işaret ile bakan insanlar olarak görünüyor..
Old 03-08-2008, 16:22   #201
gökçe_13

[quote=Admin]Bu anketi sürekli açık tutmayı planlıyorum. Bakalım sonuçlar nasıl çıkacak?

Sadece hukuk fakültesi mezunlarının oy kullanmasını rica ederim. Ayrıca oyunuzu kullandıktan sonra görüş eklemek veya niçin öyle düşündüğünüzü belirtmek isterseniz çekinmeyiniz.

Sitemize katılan üyelerimizin bir kısmı hukuk fakültesi okumayı düşünen lise öğrencisi arkadaşlar. Bu anketin sonuçları onlar için de ilginç olabilir diye düşünüyorum.[/
Bu soruya kesinlikle evet diyorum.Hukuk dersleri ve hukuk mantığı insanın ufkunu genişletmektedir.İnsanın haklarını bilmesi ve hakkını bilmeyne bir insana yardımcı olması ne kadar güzel bir duygudur.İnsanların kendini geliştirmiş,genç hukukçu beyinlere ihtiyacı vardır.
Old 05-08-2008, 07:03   #202
Av.Emin

Varsayılan Sayın Admin

Öncelikle bu konuyu açtığınız için size çok teşekkür ederim.
Evet hukuku seçtiğim için mutluyum.Hukuk mantığını aldığım için mutluyum. Ancak bu ülkede avukatlık yapacak olmamdan dolayı mutsuzum. Düzeni değiştiremiyceğime göre ve mecburen bu düzenin parçası olcağımı düşündüğümde mutsuzum.Evet Almanya da yada ingilterede yaşasam tekrar hukuku seçerdim.Ancak Türkiyede olduğumu hatırlarsam hukuk fakültesi yerine İngilizce işletme ya da ingilizce iktisat tercih ederdim.Malesef ama benim gerçeğim bu.
Çekinmeden sölüyorum sayın meslektaşlarım ve sayın admin bir çocuğum olsa hukuku tercih etmek istese yurt dışına gitmesini isterim.Eğer ki Türkiyede kalacak olursa mühendislik veya işletme tercih etmesini isterim.Tabiki bu tavsiye niteliğinde yoksa çocuğum okumak isterse önünde durmam.
Saygılarımla
Old 12-08-2008, 16:44   #203
üye23159

kesinlikle evet,3 yasındaydım babamın arkadaşını ziyarete gitmiştik orda görmüştüm o şahane cübbeyi ve o gün öyle sevmiştim ki onu,sadece cübbe aşkı değil elbette,büyüdükçe daha da yakınlaştım hukuka,tekrar sınava girsem yine hukuk yazardım
Old 13-09-2008, 00:33   #204
Av. Savaş Tunca

Ben İÜ Hukuk'a bir üniversiteyi bitirip ikinci üniversite olarak girdim ve sadece hukuk okuyup avukat olmak istedim.

Benden sonra kardeşim de İÜ Hukuk'u bitirdi.

Bin kez dünyaya gelsem gene hukuk okurum, ama önce gene elektronik-bilgisayar okur, üzerine hukuk okurum.

Commodore 64'üm canım benim canım benim

Av. Savaş TUNCA
Old 26-03-2009, 11:02   #206
rudy baylor

Sevdiğim filmlerde karakterler genelde hukukçu veya ortada ilginç bir dava var.En severek okuduğum kitaplar hep hukuku bir şekilde içinde içinde barındıran kitaplar.Ben hukuku gerçekten çok seviyorum. Okuluma da çok isteyerek girdim.Yine olsa yine hukuk okumak isterim,seve seve...
Old 26-03-2009, 12:29   #207
Av. Asena

Lisede matematik, kimya, fizik derslerim süperdi, hatta hala ÖSS sorularına bakıp bu derslerin sorularını çözüp çözemediğime bakarım Ancak o biyoloji dersi beni fenci olmaktan soğutmuştu. Ben de çok da gönüllü olmadan eşit ağırlık seçmiştim. Psikoloji, felsefe, mantık derslerinde de başarılıydım, severdim de bu dersleri.. Bu yüzden psikoloji eğitimi almayı da düşündüm. Lise son sınıftayken İngilizce dersimize gelen bir hocamız vardı. Kendisini çok severim. Hala da görüşürüz. Sınıfta, ders esnasında devamlı tartışırdık, ben herşeye muhalefet olup savunma geliştirdiğim için "yahu Asena, seni anlamıyorum, neden savundun ki şimdi arkadaşını, bırak kendisi savunsun" derdi, ben de "iyi de savunamıyor ki, nasıl cevap vereceğini bile bilmiyor, hem benim ağzım iyi laf yapar" derdim. O zaman dedi, "kararlaştırdığın birşey yoksa hukuku dene, git avukat ol" demişti. Rahmetli dedem de hakimlik ve avukatlık(birçok mesleğin yanında-emniyet müdürlüğü gibi-) yapmış biriydi ve A.Ü.H.F.-1925 mezunlarındandı. Ailem de hukuku tercih etmem de destekçiydi. Lakin benim gibi okumayı sevmeyen, lise bitene kadar 2, hadi bilemediniz 3 kitap okuyan biri nasıl olacak da o kadar kitabı okuyacaktı? Okudum, okuyorum ve okuyacağım.. Nasıl sevdin okumayı derseniz, sanırım anlamak için devamlı okumak gerektiğini öğrendim. Zaten o saatten sonra da okumayı bırakamadım Hukukçu olmak(alınmak yok) bence bir ayrıcalık. Hukuk mantığı çok farklı birşey. "Herşey kendi içinde yorumlanmalıdır" mantığını anlamak için hukuk fakültesinde okumak gerekir. Yoksa bu hususu örneğin bir mühendisle tartışmanız mümkün değil. Ben denedim, ordan biliyorum

Geri dönsem yine hukuk okumak isterdim.. (Dönüş halinde şu anki bilgimiz saklı kalıyor değil mi? )
Old 27-03-2009, 04:42   #208
üye18721

Asla istemezdim,tercihim tıp idi.Olmadı.
Biyoloji,kimya,fizik,türkçe sorularını oldukça iyi cevapladım.Ama matematik'te biraz zorlandım.
Eh 2.sınıfı tekrar edip 3.sınıfta Edebiyat koluna girince her şey kişisel gayretinize kalıyor.
Bu sitenin de üyesi olan bir kardeşim var.E.Ağırlık'ta okuyor.Abla hukuk okumayı istiyorum diyor.Çok çalış kazanırsın diyorum.Dilerim ve inanıyorum kazanacak.
(Keşke diyorum ikinci defa sınava girseydim.Sınavdan sonra Edirne tıb'ı kazandığımı hesaplayarak-yanıtlarıma bakarak- bavulumu bile hazırlamayı düşünmüştüm.)
Old 14-12-2009, 21:54   #210
SAV HUKUK

Alıntı:
Yazan Admin
Bu anketi sürekli açık tutmayı planlıyorum. Bakalım sonuçlar nasıl çıkacak?

Sadece hukuk fakültesi mezunlarının oy kullanmasını rica ederim. Ayrıca oyunuzu kullandıktan sonra görüş eklemek veya niçin öyle düşündüğünüzü belirtmek isterseniz çekinmeyiniz.

Sitemize katılan üyelerimizin bir kısmı hukuk fakültesi okumayı düşünen lise öğrencisi arkadaşlar. Bu anketin sonuçları onlar için de ilginç olabilir diye düşünüyorum.

evet eğer dünyaya bir daha gelebilsem gene hukuk okurdum. Ve hukukçuluk yapardım ama bu ülkede değil. Hukukun gerçekten icra edildiği bir ülkede. Özellikle Ceza hukukumuz ve bunun uygulaması CMUK yani tam anlamıyla hantallaşmış. Avukata ceza davalarında zerre-i miskal iş düşmüyor. Ceza avukatlığı Türk Hukuk Sisteminde bence en basit avukatlık. Zira adli kolluk yok. Delilden sanığa değil sanıktan delile gidilen bir süreç. Ve iddianame zaten belli. Hakimin kararı da az buçuk belli. Avukat sadece seyirciye oynayan bir işlev yapıyor. Yani avukat müvekkiline verilecek cezanın azamisi ile asgarisini zaten biliyor ve sanığa verilecek cezayı da üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyor. Geriye sanık yakınlarını sanığa verilecek en az ceza ile kurtaracağına inandırmakta kalıyor. Ve tabiki parasını alabilmekte. Gerisi o olsada olur o olmasa da. Oysa Jüri sistemi hukuk sitemimizde olsa ve avukatlara çapraz sorgu hakkı verilse ve avukata gerek jüri ve gerekse hakimi zekası ile ikna imkanı tanınsa inanın ki Türkiye'de ben avukatım diyebilecek insan sayısı 57000 tescilli avukatın 1000'i ni bulamaz. O yüzden Hukuk okumak mı ; evet Türkiye'de hukukçuluk mu Hayır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi