Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İştirak Nafakası Ödeme Şekli

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-08-2002, 10:11   #1
STARFISH

Çözüm İştirak Nafakası Ödeme Şekli

Sevgili Hukuk Emekçileri,

Sorunum çok büyük değil ama danıştığım avukatlar farklı şeyler söyleyince size danışmakta karar kıldım. Boşanma neticesinde oğlum adına istenen iştirak nafakasını icra dairesi kanalı ile tahsile koydular. Kesinleşmiş rakamdan haric benden her ay dosya işlem masrafı altında nafakanın % 3,6 sı fazla para tahsili yapıyorlar. Bunun yasal bir dayanağı varmı? Nafakanın haricinde her ay ödediğim bu masraf yasalmıdır?
Özel bir bankaya giderek oğlum adına annesinin parayı çekebilmesi için hesap açmak istedim.Banka annesinin gelip imza atması ve hesabı annesi çekeceği için Kabul etmesi gerekir dediler. Banka müd. Bizzat ayrıldığım eşimle konuştu ancak Kabul etmedi ve her ay gidip icra dairesine yatırmamı söyledi. Nafakadan kesinlikle kaçınmıyorum. Her ay düzenli olarak parayı gününde yatırıyorum. Şimdi ; iyi niyet kuralını aşan bu durumda benim yapmam gereken durumlar neler olabilir. Her ay işyerinden izin almak gidip icra dairesine para yatırmak bana zor geliyor. Bunun en kolay yolu nedir?
Posta çeki ile parayı göndermek geçerlimidir veya başka çözümü olabilir mi?
Adaletli günler dileği ile mutlu kalın.
Old 08-08-2002, 10:28   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Uygulamada Mahkeme kararında aylık ödenecek nafaka tutarı belirlenmekte ancak ödeme günü ve yeri belirlenmemektedir.. Bu eksikliktir..Nafaka tutarı belirli günü ve mahali belirli değil ise, bu durumda karşı tarafta sorun yaratıp her ay icra kanalıyla talep etmekte ise, mahkemeye başvurup durumu arz ederek ödeme yeri ve gününü belirlemesini istemeniz için bir engel yoktur. Bunun için avukatınızla görüşmelisiniz..
Old 12-08-2002, 11:00   #3
STARFISH

Sayın Tikici,
Cevabınız için teşekkürler. Ödeme yeri ve tarihi konusunda yeni bir dava mı açmam gerekir yoksa kesinleşen hüküm gereğini mahkemeye mi başvurmam gerekiyor. Bunun şekli nasıl olacak. Mahkemede bu belirtilmediyse bende posta kanalıyla yada başka bir yolla iştirak nafakasını ifa etsem sakınca yaratırmı?
Yardımlarınız için teşekkürler.
Saygılarımla,
Old 12-08-2002, 22:38   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Nafaka yükümlüsünün borcu, götürülecek borçlardandır. Başka bir ifade ile siz muhatap eski eşinize ikametgahta ödemeli havale edebilirsiniz.. Ancak durumu Noterden ihtar çekmek suretiyle bildirmelisiniz...

Yada, Noterden (eski eşinize) ihtar çekerek ödeme yeri belirlemesini isteyebilrisiniz... Buna rağmen çözüm olmazsa; ödeme yeri tayini istemli bir dilekçe ile mahkemeye başvurabilirsiniz.. Başvuruyu eski mahkemede eski dosya içinde değil, ayrı bir dosya ile yapacaksınız.. Çünkü mahkeme karar vermekle işten el çekmiş olur.. sanırım tavzih için de şartlar uygun değil..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi