Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ADALET BAKANLIĞINA KARŞI DAVA- Basın Kanunu

Yanıt
Old 19-10-2006, 12:15   #1
Av.Mücahit

Varsayılan ADALET BAKANLIĞINA KARŞI DAVA- Basın Kanunu

Değerli Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere yeni Basın Kanunu'nun 26. maddesinde "Basılmış eserler yoluyla işlenen veya bu kanunda öngörülen diğer suçlarla ilgili ceza davalarının günlük süreli yayınlar yönünden iki ay, diğer basılmış eserler yönünden dört ay içinde açılması zorunludur" hükmü yer almakta.

Ancak günümüz şartlarında özellikle gazete gibi süreli yayınlar bakımından şikayetiniz söz konusu olacaksa, süper hızlı bir adli yargılama sisteminiz olması gerekiyor. Yoksa bu tür durumlarda savcının 2 ay içinde dava açabilmesi hemen hemen imkansız.

Bir müvekkilimizin hakaret nedeniyle böyle bir şikayeti oldu ancak soruşturma 2 ayda tamamlanamadığı için davası zamanaşımından reddedildi. Şimdi biz bu olayla ilgili Adalet Bakanlığına karşı bir dava açabilirmiyiz. Hangi sürelerde ve tam olarak nereye dava açmalıyız. Ayrıca tazminat isteme şansımız var mıdır?

Değerli görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar.
Old 19-10-2006, 16:34   #2
damista

kanımca,HUMK/573’üncü madde hükmünden anlaşıldığı üzere hakimlerin yargısal görevleri nedeniyle zarara uğrayanlar tarafından kendileri hakkında tazminat davası açılması mümkündür. bu hükmü savcılar hakkında da uygulamak gerekir. buradaki sorumluluk, kusurlu sorumluluktur ve borçlar kanunun haksız fiilden kaynaklanan sorumluluk hükümlerine tabidir. bu nedenle sözkonusu davayı açabileceğiniz gibi yazıyı yazan aleyhine de tazminat davası açabileceğinizi düşünüyorum. konuyla ilgili karar bulabilirsem bildireceğim.
Old 20-10-2006, 13:03   #3
Av.Mücahit

Teşekkürler,
Ancak merak ettiğim bu tür durumlarda idarenin sorumlu olup olamayacağı. Türkiyenin şartlarına uygun olmayan bir karar çıkartıyorsunuz ve insanlar mağdur oluyor. Hakimin burada bir sorumluluğu yok, çünkü kanunu uygulamakla yükümlü.

Dava açısından ve bu kanunun üzerine dikkati çekmek bakımından Adalet Bakanlığı ya da başka bir idari kurumun sorumlu olup olamayacağı, benim asıl merak ettiğim?

Görüşlerinizi sabırla bekliyorum.

Teşekkürler,
Old 20-10-2006, 19:28   #4
damista

yargıtay 4. hukuk dairesinin icra müdürünün hatalı işleminden dolayı devletin sorumlu olduğunu ve HGK' nun özensizliğide kusur saydığını belirten kararları var. bana sanki açılabilir gibi geliyor ama araştırmadayım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi