Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye davalarında Binde 1.65 damga vergisi harcı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2011, 10:57   #1
tiryakim

Mutsuz Tahliye davalarında Binde 1.65 damga vergisi harcı

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Taraflar arasında yapılmış 5 yıllık kira akdi bulunmaktadır. Davalı şirket 2011 kira bedellerini ödememiştir. Bunun üzerine 2011 kira bedellerinin tahsili amacıyla icra müdürlüğünde borçluya karşı örnek 13 ödeme emri gönderilecektir. İcra harçları yatırılmıştır. Yalnız icra müdürlüğü binde 1.65 olan damga vergisi harcını 5 yıllık kira bedeli üzerinden istemektedir. İcra müdürlüğünün bu kararının hukuki dayanaktan yoksun olduğunu düşünüyorum. Siz değerli meslektaşlarımın bu konudaki görüşleri nelerdir.Bu konuda yargıtay içtihatı ve kanun maddei eklerseniz ve değerli yorumlarınız eklerseniz çok sevinirim.

NOT:Benim görüşüme göre biz ödenmeyen 2011 kira bedeli üzerinden takip yaptığımız için icra müdürlüğü sadece 2011 kira bedeli üzerinden binde 1.65 oranında damga vergisi alması gerekmektedir.

Teşekkürler...
Old 15-09-2011, 11:39   #2
av.tugba

Üstad benim anlamadığım icra müdürünün damga vergisi ile ne lakası var?Damga vergisi vergi dairesine yatırılır. Söz konusu yer konut olarak kullanılıyor ise artık damga vergisi şart değil. Ancak kira kontratındaki yer iş yeri ise o zaman damga vergisinin yatırılması gerekiyor.Damga vergisi alınırken kira kontratında yazılı olan kira bedebli ve kira süresi dikkate alınıyor. Damga vergisini herhangi bir vergi dairesine yatırabilirsiniz. 10 yıllık bir kira kontratında damga vergisi 10 yıl dikkate alınarak hesaplanır. Kiracının sadece 2011 yılı kira bedelini ödememesi damga vergisi hesabında önemli değil. Unutmadan bir öiktarda ceza ödemeniz gerekecek. Kolay gelsin.
Old 15-09-2011, 11:40   #3
av.tugba

Umarım kira kontratınızda kefil yoktur. Kefil olursa oran artıyor.
Old 15-09-2011, 11:52   #4
Av.Ali ŞAN

kira sözleşmelerinde alınacak damga vergisi; sözleşmenin süresine göre kira bedeli üzerinde hesaplanır.Ayrıca meslektaşımın da belirtiği üzere mesken niteliğinde ki taşnmazlardan damga vergisi alınmamaktadır.
Old 15-09-2011, 11:56   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan tiryakim
icra müdürlüğü binde 1.65 olan damga vergisi harcını 10 yıllık kira bedeli üzerinden istemektedir.
NOT:Benim görüşüme göre biz ödenmeyen 2011 kira bedeli üzerinden takip yaptığımız için icra müdürlüğü sadece 2011 kira bedeli üzerinden binde 1.65 oranında damga vergisi alması gerekmektedir.
Damga Vergisi alacak için alınmamaktadır.
Damga Vergisi kira sözleşmesi için alınmaktadır.

Bir başka deyişle, sizin bu vergiyi kira sözleşmesi yaptığınızda yatırmanız gerekirdi. Şimdi icra müdürü aşağıda sunulan hüküm nedeniyle sizin eksiğinizi tamamlıyor:

DAMGA VERGİSİ KANUNU

MADDE 26 - Resmî dairelerin ilgili memurları kendilerine ibraz edilen kâğıtların Damga Vergisini aramaya ve vergisi hiç ödenmemiş veya noksan ödenmiş olanları bir tutanakla tespit etmeye veya bunları tutanağı düzenlemek üzere, vergi dairesine göndermeye mecburdurlar.

Saygılarımla
Old 15-09-2011, 12:51   #6
tiryakim

Burası işyeri niteliğinde taşınmaz...
Bizim sözleşme 10 yıllık kira sözleşmesi sözleşme 2009 yılında bitti. Doğal olarak aynı sözleşme aynı şartlarla devam ediyor. Biz 2011 kira bedelleri ödenmediği içic icra takibi başlattık.Bu yüzden alınması gereken miktar 2011 kira bedeli üzerinden alınması gerekmez mi yani damga vergisi 1 yıllık kira bedelinin binde 6.25 i değil mi ?
Old 15-09-2011, 13:03   #7
av.tugba

Av. Armağan Konyalı'nın da belirttiği gibi dama vergisi kira kontratı için alınmaktadır ve normal olarak kira kontratı yapıldığı zaman yatırılması gereken bir meblağdır. Mecurun iş yeri olmadığını belirtmişsiniz. Ancak kira kontratı imzalandığı yıl esas alınırsa damga verdisine tabi olduğu bir yılda yapılmıştır. Bu da damga vergsini şart kılar diye düşünüyorum
Old 15-09-2011, 13:05   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan tiryakim
Bu yüzden alınması gereken miktar 2011 kira bedeli üzerinden alınması gerekmez mi yani damga vergisi 1 yıllık kira bedelinin binde 6.25 i değil mi ?
Damga vergisi kira bedeli için alınmaz.
Damga Vergisi kira sözleşmesi (kağıt) için alınır.

Damga Vergisi Kanunu
MADDE 1 - Bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kâğıtlar Damga Vergisine tabidir.
...

Sonradan eklenen not: İşbu gereksiz yanıtımı yazarken benden önce yanıtlayan Sayın av.tuğba'nın mesajını görmemiştim.
Old 15-09-2011, 17:31   #9
janveljan

Dikkat

Yukarıda meslektaşlarım işyeri kira kontratlarında alınması gereken damga vergisi ile ilgili açıklamaları yapmışlar.

Benim eklemek istediğim, icra müdürünün sırf bu eksiklik sebebiyle takip talebini reddetme yetkisinin olmadığıdır.

Buna benzer bir olay da takip talebimi reddeden icra müdürünün bu ret kararını icra hakimliğine şikayet yoluyla kaldırarak takip yapmış borçlulara ödeme emri göndertmiştim.
Old 15-09-2011, 18:10   #10
tiryakim

Alıntı:
Yazan janveljan
Yukarıda meslektaşlarım işyeri kira kontratlarında alınması gereken damga vergisi ile ilgili açıklamaları yapmışlar.

Benim eklemek istediğim, icra müdürünün sırf bu eksiklik sebebiyle takip talebini reddetme yetkisinin olmadığıdır.

Buna benzer bir olay da takip talebimi reddeden icra müdürünün bu ret kararını icra hakimliğine şikayet yoluyla kaldırarak takip yapmış borçlulara ödeme emri göndertmiştim.

Peki o mahkeme kararını sitemizde yayınlama şansınız var mı ?

Teşekkürler...
Old 15-09-2011, 22:09   #11
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan tiryakim
Sayın tiryaki

Hemen gaza gelmeyin.

İcra müdürü aşağıdaki hükme dayanarak sözleşmenizi vergi dairesine gönderirse vergisini yine on yıllık ödedikten başka bir de çekeceğiniz sıkıntı cabası olacak.

DAMGA VERGİSİ KANUNU
MADDE 26 - Resmî dairelerin ilgili memurları kendilerine ibraz edilen kâğıtları..... tutanağı düzenlemek üzere, vergi dairesine göndermeye mecburdurlar.

Kaldı ki, aylık kira 1000 lira olsa on yıllık sözleşmenin vergisi sadece 190 lira tutar. Zaten siz bir yıllığını kabul ediyorsunuz, anlaşmazlık konusu 190 - 19 = 171 liradan ibaret.

Avukat sebat etmeli ama inat etmemeli.
Old 16-09-2011, 00:27   #12
janveljan

Dikkat gaza gelmek derken !?

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın tiryaki

Hemen gaza gelmeyin.

İcra müdürü aşağıdaki hükme dayanarak sözleşmenizi vergi dairesine gönderirse vergisini yine on yıllık ödedikten başka bir de çekeceğiniz sıkıntı cabası olacak.

DAMGA VERGİSİ KANUNU
MADDE 26 - Resmî dairelerin ilgili memurları kendilerine ibraz edilen kâğıtları..... tutanağı düzenlemek üzere, vergi dairesine göndermeye mecburdurlar.

Kaldı ki, aylık kira 1000 lira olsa on yıllık sözleşmenin vergisi sadece 190 lira tutar. Zaten siz bir yıllığını kabul ediyorsunuz, anlaşmazlık konusu 190 - 19 = 171 liradan ibaret.

Avukat sebat etmeli ama inat etmemeli.
Bir avukatın haklarını bilmesi ve gerektiği zaman bunları kullanması ne zamandan beri gaza gelmek oluyor. “Avukat” ve “haklarını bilmek” mi dedim kulağa hoş geliyor ..hımm sanırım baya birbiriyle ilintili şeyler bunlar.

Ben yazımda benden önceki avukat arkadaşların işyeri kira sözleşmerindeki damga vergisi ile ilgili söylenmesi gereken şeyleri söylediklerini belirttikten sonra, aslında icra müdürünün ekinde damga vergisi makbuzu olmayan işyeri kira sözleşmesi ile yapılan icra takibini reddemiyeceğini, böyle bir yetkisi olmadığını ifade etmek istedim.Benim başıma gelen benzer olayda icra memuru kanundan böyle bir yetki almadığı halde tamamen keyfi bir şekilde takip taleplerimi reddetmişti.

Kira sözleşmesi (Ya da damga vergisine konu herhangi bir sözleşme) ile ilgili damga vergileri yatırılmış olup müvekilde olabilir(örneğin benim olayımda takip konusu sözleşmeler yapı denetim hizmet sözleşmeleriydi bu sözleşmelerin asılları belediye imar müdürlüğüne ibraz ediliyor ve damga vergisi mutlaka alınıyor.), ve siz dosyaları hazırlayıp adliyeye kadar taşımışken o an takip açmak isteyebilirsiniz.

Olduya damga vergisini ödememiş olabilirsiniz ancak müvekkiliniz için böyle bir tahliye takibinin bir an önce başlatılması ,bilahare ödeyeceği damga vergisi ve cezasından çok daha önemli olabilir.

Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkün şüphesiz.Ancak burada karar vermemiz gereken kanundan almadığı bir yetkiyi dayatan bir memura karşı evet efendim sepet efendim diyerek bir koyun gibi “sebat” etmek midir bir avukata yakışan, yoksa haklarının farkında olup bunları keyfi olarak kullandırmamakta direten bir memura “inat” etmek mi ?

Sayın admin bi anket konusu çıkar mı bundan ne dersiniz ?
Old 16-09-2011, 07:45   #13
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan janveljan
hımm sanırım baya birbiriyle ilintili şeyler bunlar.
Sayın janveljan

"Gaza gelmek" ile ilgili mesajım Sayın tiryakim'in hemen karar istemesi ile kendini belli eden savaş hazırlığı ile ilgiliydi. Mesajımın, sizin paylaşma lütfunda bulunduğunuz değerli bilgilerle ilgisi bulunmamaktadır. Mesajım Sayın tiryakim'in sorduğu somut olayla ilgilidir. Sizin verdiğiniz bilgiye elbette minnettarız.

Avukatların ne yapabileceklerini ve ne yapamayacaklarını bilmeleri öncelikle kendilerine saygıları açısından ve sonra da müvekkillerine saygıları açısından önemlidir. Yukarıdaki mesajınızda açıkladığınız bu konu elbette tartışılmaz bir doğruyu ifade etmektedir.

Doğru, hedefe giden en kısa yoldur. (Bakınız: Geometriye Giriş - "doğru" tanımı)

Saygılarımla
Old 17-09-2011, 12:29   #14
Av.Nevra Öksüz

Sayın tiryakim,

Alıntı:
Yazan tiryakim

Teşekkürler...

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...62&postcount=3

Saygılar...
Old 19-09-2011, 21:49   #15
tiryakim

Değerli Üstadlarım ,
5yıllık sözleşme bitiyor. ve sözleşmenin şartlarında hiçbir değişiklik yapılmamaktadır. aynı sözleşme aynı şartlarla 1 yıl olarak devam etmektedir.Bu durumda damga vergisi nasıl alınır. ? ben bu durumu çözemedim
Old 20-09-2011, 08:01   #16
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan tiryakim
5 yıllık sözleşme bitiyor. Bu durumda damga vergisi nasıl alınır?
Öncelikle damga vergisi ile sizin icra takibinizi birbirinden ayıralım. O zaman düğüm ortadan kalkacaktır.

1- İcra takibini hiç düşünmeden damga vergisi konusunu çözelim:

- Damga vergisi kağıtlardan alınır. Müvekkiliniz kira sözleşmesini imzaladığı anda damga vergisi borcu doğar. 5 yıllık sözleşmenin damga vergisi 5 yıl önce doğmuş demektir. Ve müvekkiliniz bu borcunu hala ödememiş.

- Damga vergisi, sözleşme kaç yıllıksa her kira yılı için binde 1.65 oranında alınır. Kira sözleşmemiz 5 yıllık olduğuna göre vergisi de 5 yıl üzerinden hesaplanır.

- Kira sözleşmesinin aradan geçen yıllar sonra süresinin dolması, kira sözleşmesinin düzenlendiği anda doğan damga vergisini ortadan kaldırmaz.

- Vergi borçları 5 yılda zamanaşımına uğrar ama Vergi Usul Kanunu'nun 114/son maddesine göre "Damga vergisine tabi olup vergi ve cezası zamanaşımına uğrayan evrakın hükmünden tarh zamanaşımı süresi dolduktan sonra faydalanıldığı takdirde mezkûr evraka ait vergi alacağı yeniden doğar."

Özetle, müvekkilinizin damga vergisi borcu bulunmaktadır.

2- İcra takibiniz ile damga vergisi arasında hiç bir ilişki bulunmamaktadır. İcra takibinde damga vergisi alınmaz.

3- İcra müdürünün damga vergisi ödenmesini istemesinin nedeni: Damga Vergisi Kanunu'nun 26.maddesi gereğince "Resmî dairelerin ilgili memurları kendilerine ibraz edilen kâğıtların Damga Vergisini aramak" zorundadır.

Özetle, sizin olayınızda müvekkilinizin damga vergisi borcu bulunmaktadır ve icra müdürü bu borcun ödenmesini isteme zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu nedenle sizin açtığınız takipteki kira yılının ve kira süresinin damga vergisi borcu ile ilgisi bulunmamaktadır. Damga vergisi borcu 5 yıl öncesinin 5 yıllık borcudur.

(Sizin icra takibine konu ettiğiniz altıncı kira yılının damga vergisi borcu bulunmamaktadır. Çünkü bu kira yılı için bir kağıt (sözleşme) düzenlememiştir. Düzenlenseydi o yıl sözleşme için de ayrıca damga vergisi borcu çıkacaktı.)
Old 04-01-2017, 18:53   #17
Av.salih588

Sayın meslektaşlarım bu tarz bir sorun ile karşı karşıyayım 2014 tarihli bir kira sözleşmesi var,ancak kiralar ödenmiyor takip başlatacağım ama damga vergisini yatırmak lazım geriye dönük olarak , bu durumda benim merak ettiğim kiralayan ayrıca gelir vergisinden veya başka bir şeyden Sorumlu olur mu?
Old 06-01-2017, 16:28   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.salih588
Sayın meslektaşlarım bu tarz bir sorun ile karşı karşıyayım 2014 tarihli bir kira sözleşmesi var,ancak kiralar ödenmiyor takip başlatacağım ama damga vergisini yatırmak lazım geriye dönük olarak , bu durumda benim merak ettiğim kiralayan ayrıca gelir vergisinden veya başka bir şeyden Sorumlu olur mu?

İşyeri kiralanması sözkonusu ise, icra takibi yapabilmek için damga vergisinin yatırılması zorunludur. Gelir vergisi hususu icra takibine başlamak ile ilgili değildir.
Old 06-01-2017, 20:37   #19
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İşyeri kiralanması sözkonusu ise, icra takibi yapabilmek için damga vergisinin yatırılması zorunludur. Gelir vergisi hususu icra takibine başlamak ile ilgili değildir.
Eğer sözleşmede kefil varsa mesken bile olsa kiralanan kefaletin damga vergisini istiyor ankaradaki icra müdürlükleri.
Old 06-01-2017, 20:38   #20
olgu

Alıntı:
Yazan Av.salih588

Kiraya veren kira sözleşmesini vergi dairesine beyan etmemişse ve muafiyetin üzerinde ise kira bedeli cezası ile beraber geriye dönük 5 yıllık gelir vergisi de tahsil edilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi