Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Depozito'nun İade Edilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2010, 20:45   #1
eser_29

Varsayılan Depozito'nun İade Edilmemesi

Müvekkil 04.12.2007'de 1 yıllık bir kira sözleşmesi ile daire kiralamış, kira bitim tarihi olan 04.12.2008'den itibarende evde oturmaya devam etmiş ev sahibi de herhangi bir itirazda bulunmamıştır. Kiracı olarak kirasını elden ödemiş ve aksatmamıştır. Kira sözleşmesi yapılırken her ay için kria bedeli kadar senet düzenlenmiştir ve bu da bir madde ile sözleşmeye eklenmiştir. Kiracı olan müvekkil tüm senetlerini (12 adet) kirasını ödediğinden geri almıştır. 04.12.2009'a gelmeden (Yani kira sözleşmesinin yapıldığından itibaren 2 yıl sonra) kiracı ev sahibine evi 04.12.2009'da boşaltacağını sözlü olarak bildirmiştir. Ve bu tarihte evi boşaltmıştır. Ev sahibi daire kiralanırken verilen 500 Dolar'ı evin kış vakti boşaltıldığı ve zarara uğratıldığı gerekçesiyle iade etmemiştir.Ev, müvekkilin beyanına göre 2 ay sonra başka birisine kiraya verilmiştir.

Şimdi; biz ilamsız icra yolu ile depozitonun iadesini talep etsek (müvekkil bize başvurmadan evvel noter kanalı ile ev sahibine ihtar çekmiş.) karşı tarafın itirazı halinde açacağımız davada evin kış vakti boşaltılması ve 2 ay boş kalması bizi zor durumda bırakır mı yoksa depozitoyu her halde geri alabilir miyiz ? Ne gibi konulara dikkat etmemiz gerekir ?
Old 14-03-2010, 20:51   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eser_29
Müvekkil 04.12.2007'de 1 yıllık bir kira sözleşmesi ile daire kiralamış, kira bitim tarihi olan 04.12.2008'den itibarende evde oturmaya devam etmiş ev sahibi de herhangi bir itirazda bulunmamıştır. Kiracı olarak kirasını elden ödemiş ve aksatmamıştır. Kira sözleşmesi yapılırken her ay için kria bedeli kadar senet düzenlenmiştir ve bu da bir madde ile sözleşmeye eklenmiştir. Kiracı olan müvekkil tüm senetlerini (12 adet) kirasını ödediğinden geri almıştır. 04.12.2009'a gelmeden (Yani kira sözleşmesinin yapıldığından itibaren 2 yıl sonra) kiracı ev sahibine evi 04.12.2009'da boşaltacağını sözlü olarak bildirmiştir. Ve bu tarihte evi boşaltmıştır. Ev sahibi daire kiralanırken verilen 500 Dolar'ı evin kış vakti boşaltıldığı ve zarara uğratıldığı gerekçesiyle iade etmemiştir.Ev, müvekkilin beyanına göre 2 ay sonra başka birisine kiraya verilmiştir.

Şimdi; biz ilamsız icra yolu ile depozitonun iadesini talep etsek (müvekkil bize başvurmadan evvel noter kanalı ile ev sahibine ihtar çekmiş.) karşı tarafın itirazı halinde açacağımız davada evin kış vakti boşaltılması ve 2 ay boş kalması bizi zor durumda bırakır mı yoksa depozitoyu her halde geri alabilir miyiz ? Ne gibi konulara dikkat etmemiz gerekir ?

Mecur tahliye edilirken, teslim-tesellüm belgesi düzenlenmemişse, kira akdi devam eder. Müvekkiliniz kira sözleşmesi bitmeden, kiralayana en az 15 gün önceden kira aktini sonlandıracağını bildirmemiştir. Bildirmiş olsaydı, sonradan çektiği ihtarname ile depozit konusunda kiralayan temerrüde düşmüş olacaktı. Kiralayan sadece 500 Dolara tatmin olmuşsa, müvekkiliniz şanslı sayılmalıdır.
Old 14-03-2010, 21:14   #3
eser_29

Çoğu kira akdinin bitiminde teslim-tesellüm belgesi düzenlenmiyor. Bu durumların hepsinde mi depozito'nun iç edilmesine şükredilmeli ? Hangi şekilde kira akdinin sözleşme süresinin sonunda veya falanca tarihte bitirileceği bildirilirse "akdin sonlandırılacağı bildirilmiş sayılır" sizin görüşünüze göre ?
Old 15-03-2010, 14:30   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eser_29
Çoğu kira akdinin bitiminde teslim-tesellüm belgesi düzenlenmiyor. Bu durumların hepsinde mi depozito'nun iç edilmesine şükredilmeli ? Hangi şekilde kira akdinin sözleşme süresinin sonunda veya falanca tarihte bitirileceği bildirilirse "akdin sonlandırılacağı bildirilmiş sayılır" sizin görüşünüze göre ?

Hukukta "sözleşme serbestisi" vardır ama "sözleşmeyi kafamıza göre bozma serbestisi" yoktur. Tarafların menfaatleri yasalarla korunmuştur. Herkes, yasanın öngördüğü biçimde davranmak zorundadır. Aksi takdirde sonuçlarına katlanmak zorundadır. 6570 S. K.na tabi yerlerde, kiracı (önceki mesajımda da yazdığım gibi) akdin bitiimden en az 15 gün önceden "sözleşmeyi uzatmama" yönündeki iradesini karşı tarafa ulaştırmak zorundadır. Aksi takdirde sözleşme aynı şartlarda 1 yıl daha uzar.Bu kiracıyı koruyan bir hükümdür.

Sözleşme uzayınca da, kiralayan yeni kira bedellerini talep etme hakkına sahiptir. Uzadıktan sonra kiracının haber vermeden çekip gitmesi durumunda( ya da haber verip, bunu yazılı olarak kanıtlayamaması durumunda) bana göre sözleşme sonuna kadar olan kira aylıklarından sorumlu olması gekekir. Ancak Yargıtay mecurun boşta kalan süresi kadar tazminat öngörmektedir.
Old 16-03-2010, 08:14   #5
eser_29

Sözleşmenin 1 yıl daha uzadığı konusu tamam, bu bir yılın bitiminden evvel kiracı ev sahibine evi boşaltacağını bildirmiş ve uzayan 1 yılın sonunda evden çıkmıştır. Yani uzayan yılın bitiminden çok önce çıkıp sözleşmenin uzadığı sürelerin borcunu ödememiş değil ki ! Yargıtay bu durumda da boşta kalan süreyi mi gözönüne alıyor? Sizin söylediğinize kiracının uymadığı düşüncesinde değilim.
Old 16-03-2010, 11:12   #6
ozanemrebicki

Bende sayın Ergin'in yoruma katılıyorum. Müvekkilinizin kira süresinin bitiminden 15 gün önce sözleşmenin devamına ilişkin olarak irade beyanını sözlü olarak yapmış olması sizin bu durumu ispat etmeniz bakımından son derece büyük zorluk çıkaracaktır. Ancak mecurun tahliye tarihi ile tekrardan kiralandığı tarih bakımından ev sahibinin tutumu da sizin açınızdan haklılık taşımaktadır. Bunun içinde daha önceden bahsettiğimiz gibi 15 günlük sürenin ispatı gerekmektedir diye düşünüyorum.
Old 16-03-2010, 12:00   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eser_29
Sözleşmenin 1 yıl daha uzadığı konusu tamam, bu bir yılın bitiminden evvel kiracı ev sahibine evi boşaltacağını bildirmiş ve uzayan 1 yılın sonunda evden çıkmıştır. Yani uzayan yılın bitiminden çok önce çıkıp sözleşmenin uzadığı sürelerin borcunu ödememiş değil ki ! Yargıtay bu durumda da boşta kalan süreyi mi gözönüne alıyor? Sizin söylediğinize kiracının uymadığı düşüncesinde değilim.

Sayın eser_29,

Bir gün kiralayan-müvekkil ocak ayında gelse ve size dese ki; "kiracım temmuz ayında süresi bitecek olan kira sözleşmesine rağmen, habersiz bir şekilde mecuru boşalttı. Bende 1 aylık depozitosu var şimdi onu talep ediyor. Oysa ben bu kış kıyamette yeni kiracıyı nasıl bulacağım. Okulların tatilde olduğu temmuz ayında kiracı bulmam çok kolay. O yüzden depozitoyu iade etmek istemiyorum. Ayrıca kalan ayları talep ediyorum. Ne dersiniz?"

Sahi ne dersiniz?
Old 16-03-2010, 13:37   #8
Admin

Sayın Ergin'in bu konu içindeki TÜM yorum ve tesbitlerine katılıyorum.

Ancak ben şahsen kiracının sözleşmeyi fesih bildirimde ne zaman bulunduğunu anlayamadım? 6570 sayılı yasanın 11. maddesindeki şarta uyulmuş mu, uyulmamış mı? Eğer uyulmuşsa ve evsahibi de bu durumu ikrar ediyorsa sorun yok demektir, alacak davası açar depozitonuzu geri alırsınız. Eğer şarta uyulduğu halde evsahibi inkar ediyorsa, yemin teklifi dışında yapacağınız birşey yok zira HUMK gereğince bu iddianızı yazılı olarak ispat etmek zorundasınız (bir diğer deyişle tahliye beyanını yazılı yapmalıydınız). Öte yandan eğer bu sürelere riayet edilmemişse, zaten depozitoyu geri alma "hakkınızdan" bahsedilemez, zira sözleşmeyi haksız fesh eden sizsiniz.

Ayrıca eğer bu olayda evsahibini "kötüniyetli" görüyorsanız, üzerine fazla gitmenizi de hiç tavsiye etmem zira kiraları elden ödediğinizi söylemişsiniz (dolayısıyla elinizde ödeme belgesi olmadığını varsaydım) ve eğer evsahibi gerçekten kötüniyetli ise siz depozito için işlem yaptığınızda, o da bugüne kadar olan tüm kiraları icra takibine konu edebilir ki, malumuz veçhile bu takibi ancak yazılı belge sunarak durdurabilirsiniz. Kısaca depozitoyu geri alacağım derken, bütün dönemin kirasını bir kez daha faiziyle ödemek zorunda kalmayın.
Old 17-03-2010, 23:59   #9
eser_29

Suat bey benim;

04.12.2007'de sözleşme imzalanıyor. 1 yıllık
04.12.2008'de sözleşme süresi sona eriyor normalde fakat zımen uzatılıyor kiracı evde oturmaya devam ederek ev sahibi de bir şey demeyerek.
04.12.2009'da kriacı evi boşaltıyor. boşaltmadan en az 15 gün evvel evi boşaltacağını ev sahibini bildiriyor.

Yani ev sahibi sözleşmeyi yapar iken ve kiracı evi kiralarken 1 senelik olduğunu bilmiyorlar mı ? Normal süresinde kriacı evi boşaltsa 04.12.2008'de mevsim kış olmayacak mı ? Dolayısı ile burada bana müvekkiliniz kiralayan olsa ne derdiniz demenizi anlayamadım.( Hemen atlardım hem depozito hem kalan aylıkları falan icra yolu ile isteyerek vekalet ücretimi artırırdım )
Ayrıca kira sözleşmesi bitmeden çıktı derken neyi kastediyorsunuz. Kira sözleşmesi 1 yıllık. Taraflar bununla yetinmemiş 1 yıl daha uzamış ve bu son 1 yılın bitmesine müteakip ev tahliye edilmiş. Bu kira sözleşmesi ne zaman sona eriyor

Evin demirbaşına zarar verdi mi, boyayı yaptırmadı mı vs sormaktan öte niye kışın tahliye etti diyemem değil mi.

Sayın Admin; diyelim ki kiracı kirayı bankadan yatırdı. Ve kira kontratı imzalanırken 12 adet her bir kira ayının ücretini garanti altına almak için kiralayan kiracıdan senet aldı ve kira yattıkça geri verdi. Yani kriaların yattığı yazılı olarak ispat ediliebliyor. Peki bu durumda mahkeme salt ev sahibinin; kiracının evi boşaltmadan 15 gün evvel tahliye edeceğini bildirdiğini "inkar" etmesine mi bakacak ? Yani hukuken ve mantıken evin sırf sözleşme sonu kışa denk geldi ve kışın boşaltıldı denilerek 2 ay boş kalması kiracıya mı yükleniyor...? Yani vatandaş sözleşme serbestisi ilkesi gereği istediği tarihte yapmış ve buna göre sözleşme kışın bitiyorsa niye sıkıntı olsun ?

Ayrıca sormak istediğim velev ki bizim icra takibine ev sahibi itiraz edecek ve iş mahkemeye taşınacak. Burada teslim-tesellüm belgesi düzenlenmedi diye evi kiracı harap-bitap teslim etti denilerek iddiada bulunulması halinde biz kiracı tarafı olarak bunun aksini ispatla mükellef miyiz ? Bu gibi itiraz noktalarına karşılık neler yapabiliriz ? Sadece alternatif itiraz noktalarını ve onlara karşı savunmaları merak ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi