Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yabanci Uyruklu TÜrk VatandaŞi İsİm Tashİhİ !!!(acİl)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2009, 16:07   #1
AV. ESSRA

Varsayılan Yabanci Uyruklu TÜrk VatandaŞi İsİm Tashİhİ !!!(acİl)

MERHABA ARKADAŞLAR ACİL OLARAK BİR KONUDA TECRÜBELERİNİZE İHTİYACIM VAR.SORUNUM ŞU;YABANCI UYRUKLU BİR BAYAN TÜRKİYEDE BİR TÜRK VATANDAŞI İLE EVLENİYOR.NİKAH TÖRENİ ESNASINDA BİR DİLEKÇE İMZALATTIRILIYOR,TÜRK İSMİ KULLANMAK İSTEDİĞİNE DAİR.ROMEN VATANDAŞ TÜRK VATANDAŞI EBRU OLUYOR BÖYLECE.ANCAK 7 YILDIR YABANCI İSMİNİ KULLANIYOR VE ÜLKESİNDE ARTIK ZORLUK YAŞAMAYA BAŞLIYOR. ACABA İSİM TASHİHİ DAVASI İLE ESKİ İSMİNİ TEKRAR ALABİLİR Mİ? BEN KARAR BULAMADIM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER
Old 09-04-2009, 16:29   #2
miss_lawyer

bir kişi ismini ancak 1 kez değiştirebilir. Tabi somut olayda bu biraz yoruma tabi ama bence 1.kez "ebru" olarak ismini değiştirmiş, tekrardan eski ismin ekletilmesi istenemez kanaatindeyim.
Old 10-04-2009, 13:22   #3
AV. ESSRA

TÜrk VatandaŞliĞina GeÇİŞ Esnasinda TÜrk İsmİnİ SeÇmİŞ Olmasi , Yanİ TÜrk VatandaŞi Olduktan Sonra Herhangİ Bİr İsİm DeĞİŞİklİĞİ YapilmamiŞ Olmasi Durumu Bİraz Farkli Kilar Gİbİ Gelİyor Bana.tÜrk Mednİ Kanununa GÖre Bİr Kez Talep Hakki Var Bunu Da TÜrk VatandaŞi Olduktan Sonra Kullanabİlİr.yargitay Tarafindan VerİlmİŞ Bİr Kararda TÜrk Alfabesİne UygunluĞu TartiŞilmiŞ Sadece.
Old 10-04-2009, 13:24   #4
FYLOZOF

Sayın meslektaşım, yabancı uyrukulu birinin yani Türk vatandaşı değilse, Türkiyede isim tashihi davası açması mümkün değildir. Zate o Ebru olan ismi mahkeme kararı ile tashih edilmemiştir. onu bişekilde belediyede evilik yaparken ismini öyle lanse edip Ebru olarak kayada geçirmişlerdir sanırım.
Old 10-04-2009, 13:31   #5
AV. ESSRA

Şahis TÜrk VatandaŞi OlmuŞtur.dİlekÇe Beledİye BaŞkanliĞina VerİlmİŞ.gİttİm İnceledİm.tÜrk VatandaŞi Olmak İstİyorum Ve İsmİmİn Ebru Olarak DeĞİŞtİrİlmesİnİ Talep Edİyorum Şeklİnde.aslinda Bunu Demek İstememİŞ Yanİ Tam Olarak TÜrkÇe BİlmedİĞİ İÇİn İzah EdememİŞ.bİzİm Memurlarda İŞ Yapmayi Çok Sever Ya(?) Kadina Bİr DİlekÇe Yazip İmzalatmiŞlar.kadinin Demek İstedİĞİ Ben MÜslÜman Oldum TÜrkİyede Bana Ebru Dİye Hİtap Etsİnler,ama Resmİyette Adim Ayni Kalsin. Bu DİlekÇe Evlİlİk Akdİ İle Beraber NÜfusa GÖnderİlmİŞ Ve Bu Şeklİyle KÜtÜĞe Tescİl EdİlmİŞtİr.
Old 10-04-2009, 13:33   #6
FYLOZOF

Sanırım sizin müvekkil türk vatandaşı olduktan sonra, Türk ismini almış, ama isim tashihi davası açılsa bile,medeni kanuna gör talep edilecek ismin türk örf ve adet ve kültürüne uygun olması lazım. yani müvekliniz, ismi yabancı ise, bu tashihin olacağını zannetmiyorum.
Old 10-04-2009, 13:36   #7
AV. ESSRA

TÜrk Alfabesİne Uygun Doİna Carmen.ancak VatandaŞ Olduktan Sonra Kanuna GÖre Ancak Mahkeme Karari İle DeĞİŞtİrİlebİlİr.İŞte ÇÖzemedİĞİm Nokta Burasi.vatandaŞ Olmadan Önce De Dİyemİyorum Sonra Da. Nİkah Tarİhİ İle Ayni Esnada ÇÜnkÜ
Old 10-04-2009, 13:50   #8
FYLOZOF

Sayın meslektaşım, müvekiliniz sanırım evelenme ile birlikte Türk vatandaşlığı almıştır zaten, dolayısıyla ismide öyle değiştimiştir.
Yapılan bu isim değişikliği mahkeme kararı ile değiştirlmediği için isim tashihi davası açabilir. İsmin bir kez değiştirileceği kuralının tek şartı mahkeme kararı ile değişmiş olmasıdır. isim tashihi davası açabilirsiniz, ancak, ismin, medeni kanunda belirtilen, tanımlara uyması gerekir.
Old 10-04-2009, 13:57   #9
AV. ESSRA

TeŞekkÜr Ederİm.pazartesİ GÜnÜ Davayi AÇmayi DÜŞÜnÜyorum.İzlemem Gereken Bİr Yol Ya Da Daha Önce AÇmiŞ Olan Bİr ArkadaŞ Varsa PaylaŞmak İstemİŞtİm.İsİmdekİ BÜtÜn Harfler TÜrk Alfabesİne Uygun. Sonucu Ne Olur Bİlemİyorum Denemek De Fayda Var.
Old 15-04-2009, 09:43   #10
Öğr.nimet

Varsayılan İsim tashihi

Bu konuda Nuray Ekşi tarafından yazılmış "Vatandaşlık Hukukumuzda Türkçe olmayan ad ve soyadı meselesi" isimli bir kitap çıktı Beta Yayıncılıktan. Bu kitapta Türk vatandaşlığını sonradan kazan kişilerin Türkçe isim almaları ve sonradan değiştirebilmelerine ilişkin birçok karar var. Bu konu Nuray Hoca bu konuda daha önce de bir tebliğ sunmuştur. Oradan Nüfus Kanununyla ilgili düzenlemelerin künyesine de erişebilirsiniz.
Öğr. Nimet.
Old 15-04-2009, 22:10   #12
umutlaw

Sayin Meslektasim,

"ANCAK 7 YILDIR YABANCI İSMİNİ KULLANIYOR VE ÜLKESİNDE ARTIK ZORLUK YAŞAMAYA BAŞLIYOR."

Lutfen dava acmadan bu zorlugun ne oldugu hakkinda bilgi vermeniz mumkun mu ? Cunku boyle bir seyin olasiligi cok azdir!

Saygilarimla
Old 17-03-2010, 10:58   #14
AV. ESSRA

Uzunca Bİr Aradan Sonra TesadÜf Eserİ AÇtiĞim Mesajlarda İsteĞİnİzİ GÖrdÜm. Zorluklari SormuŞsunuz.evet Davayi AÇtim. Davayi Kazandik Ve MÜvekkİlİn Eskİ Adini NÜfusuna Tescİl Ettİrdİk. İlk Ve Tek Dava Olarak İl Mahkemesİnde De Yerİmİ Aldim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi