Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim dini ve piskolojik baskı uyguluyor ve sürekli bana ve aileme hakaret ediyor.bezdirmeye çalışıyor

Konuyu Kilitleyin
Old 31-01-2012, 14:06   #1
Konuk

Varsayılan Eşim dini ve piskolojik baskı uyguluyor ve sürekli bana ve aileme hakaret ediyor.bezdirmeye çalışıyor

Sayın Yetkililer.Burada nerden başlasam neyi nasıl izahat etsem tam bilmiyorum ancak artık biryerden başlamam gerektiğinide biliyorum.
Ben 20 Yıldır çocuklarımın babası ile birlikte yaşamaktayım beraberliğin il 2 sene nikahlı resmi olarak geçti sonrası boşandık ama ayrılmadık beraber yaşamaya devam ettik.Çünkiş benim ailem evlenmemizi istiyordu onun aileside beni hiç istemedi ve bu yüzdende boşandık o zaman daha çocukta yoktu.ilk kzım 1999 2 kızım 2007 3 kızım ise 2010 doğumlu evlilik tarihi 1994 boşanma 1996 dır.
Eşim son 5 sene öncesine kadar gayet modern hatta fazla modern ve marjinal bir hayat bakış açısı olan ve bunu biranda değiştirip şimdiki hayatına bründü son 5 yılda azar azar başlayarak git gide arttı.Şİmdi evde aşırı başkı var hem bana hem büyük kızıma. sürekli ağır hakarette ve piskolojik baskıda bulunması hem bana hem aileme karşı.bana hayatı dar etmeye ve beni hatta tehtit etmeyede başladı .Bu hayata bakış açısından dolayı kendi ailesi ilede tüm fertleri ile çatışmada.Piskolojik olarak rahatsız paranoyak ve şizofreni eğilimli dakikası dakikasına uymayan bir yapıya sahiptir.
Aslında anlatacağım da çok şey var ama buraya nasıl sığsın.
Ön bilginiz olması sebebi ile yazıyorum bunları.
Şimdi asıl mesele bu birlikte yaşadığım şahıs çünki eşim diğemiyorum evli olmadığımız ve bana aRTIK YABANCI OLDUĞU İÇİN BENİ ONUN ADINA DÜZXENLENMİŞ OLAN KİRALIK DAİREDEN ATMA HAKKI VARMI HİÇ BİR EŞYAMI DA VERMEDEN.BEN KENDİSİNE NASIL VE NE TÜR DAVALAR AÇABİLİR KENDİMİ VE ÇOCUKLARIMI KORUYABİLLİRİM.SİNİRİNİ KONTROL EDEMEMESİNDEN DOLAYI DUYDUĞUM KORKU VE BANA BİRŞEY YAPMASI ENDİŞEM DAHİL GİDECEK HİÇ KİMSEM YOK VE MADDİ ANLAMDA HİÇ BİR İMKANA SAHİP DEĞİLİM.BEN BU ADAMA KARŞI NASIL KOYARIM NE YAPARIM ARTIK POİSKOLOJİK OLARAK SONA GELDİM EĞER BİRİLERİ BANA YARDIM ETMESSE SONUÇ ÇOK KÖTÜ OLACAKlÜTFEN YARDIM ELİ UZATIN BANA BİLGİ VERİN DELİ OLACAĞIM ONUN DA AMACI BU
Old 31-01-2012, 21:23   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1-)4320 sayılı kanun kapsamında en yakın aile mahkemesine parasız başvuruda bulunabilir ve aşağıdaki tedbirlerin alınmasını isteyebilirsiniz. Bu tedbirlerin alınması için şiddet gördüğünüze dair doktor raporu aranmaz. Çocuklarınızı ve anne babanızı tehdit ve hakaretlerin şahidi olarak dinletebilirsiniz.

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

2-) Bereber yaşadığınız kişinin suç teşkil eden eylemleri (tehdit, dayak,sövme..) için Cumhuriyet başsavcılığına dilekçe ile başvurabilirsiniz.

3-) Baba çocukları tanımışsa çocuklarınız için nafaka davası açabilirsiniz. Hepsinin velayeti size ait durumdadır.

4-) Evli olmadığınız için medeni kanunnun aile konutu korumasından yararlanamazsınız. Kişinin sizi evden çıkarması için müdahalenin meni davası açması lazımdır. Böyle bir hal, hakkın kötüye kullanılması olarak da değerlendirilebilir. Zorla evden çıkarmaya kalkışması suçtur. Karakola, savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Size ait eşyaları vermemesi de suç olur. Dava açıp alma hakkına sahipsiniz.

Sayın Katılımcı,

Hukuki yolları kullanırken bir avukattan doğrudan destek almanız yararınızadır. Hiçbir geliriniz oladığını, muhtardan alınan fakirlik belgesi ile de kanıtlayarak bulunduğunuz yerin il barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunurken tarafınıza ücretsiz müdafii teyin edilmesini isteyebilirsiniz. Şikayetinizi bu CMK avukatı yanında dile getirebilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi