Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile konutumuzu kızımın üzerine yaptım şerh konabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-06-2010, 21:32   #1
magdure

Soru Aile konutumuzu kızımın üzerine yaptım şerh konabilir mi?

Öncelikle böyle bir sitede ihtiyacı olan kadınlarımıza yardımcı oldugunuz için teşekkür ederim.

Ben 30 senedir evliyim artık eşim olacak insandan bıktım yaşamadıgım saçmalık kalmadı, en sonunda kızıma şiddet uygulayınca boşanmaya karar verdim ve 2007 yılından beri tapusu bana ait olan evimi kızımın üzerine yaptım.Bu ikinci eşim,kızım ilk evliliğimden ve hala öz babasının soyadını taşıyor yani soyadı farklı.

Tapu işleminden sonra boşanma davasını da açtım fakat eşim boşanmaya yanaşmıyor ve tapuyu ögrendi şerh koydurmaktan söz ediyor.Davanın daha ilk duruşması bile yapılmadı anlaşma olmadıgı için uzun sürecek gibi onunla aynı evde yaşamak istemiyorum depresyon ve diabet ilaçlarıyla zor ayakta duruyorum onun varlıgı saglıgımı daha da kötü yönde etkiliyor evden gitmezse satıp benim gitmem gerek ve bu şerhle mümkün gözükmüyor çok zor durumdayım...

umarım sıkıntımı anlatabilmişimdir nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.. şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 28-06-2010, 10:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Aile konutu şerhi konulabilmesi için öncelikle taşınmazın eşlerden birinin adına tapuda kayıtlı olması gerekir.Bu durumda eşinizin bu olanağı bulunmamaktadır.

Eşiniz aile konutu olduğu halde evin hukuka aykırı biçimde elden çıkartıldıldığı iddiası ile kızınıza tapu iptal ve sizin adınıza yeniden tesçil istekli dava açabilir.Bu dava kabul edilecek olur ise aile konutu şerhi işlenebilir.

2-Boşanma davası açıldığında hakim dava süresince gerekli önlemleri almalıdır.Bu önlemler arasında konuttan ve eşyalardan hangi eşin yararlanacağına dair karar da bulunmaktadır.

Boşanma davasının görüldüğü mahkemeye bir dilekçe vererek dava süresince evin size tahsis edilmesini talep edebilirsiniz.Bu talep kabul edilecek olur ise eşinizin evde kalmaya devam etme olanağı olmayacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 01-07-2010, 07:26   #3
Konuk

Sayın avukat,

Yanıtınıza teşekkür ederim.3 gündür internet açamadım bu yanıt içimi biraz rahatlattı.Eğer
vaktiniz varsa 2 sorum daha olacak; dün gece eşimle tartıştım evden gitmesini istedim öyle
sakin ve umursamazki bu beni daha da hasta ediyor.. gerekirse evi satacagımı yada kiraya
verecegimi söyledim bana eve tedbir koydurdugunu satamayacagımı ve dava sonuçlanana
kadar evden gitmeyecegini söyledi ki kendisinin 2 evi daha var.

Şimdi bu şerh davası bu kadar çabuk sonuçlanmış olabilir mi? Böyle birşey var mı yok mu nerden
ögrenebilirim? Bu dogru değilse dava sürerken evi satabilir miyim?

Bir de boşanma davasının ilk celsesinde hakim evden kimin gidecegine hemen karar verir mi ?

Cevaplarsanız çok sevinirim, kadınlara böyle destek oldugunuz için sağolun burası mükemmel
bir platform yüreginize saglık.
Old 01-07-2010, 22:49   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Mülkiyeti sizin olmayan taşınmaz için aile konutu şerhi konulamaz.Tapu iptal ve malik adına iade davası sonuçlanmadığı sürece bu mümkün değildir.

Malik durumu değişmediği sürece taşınmaz üzerine satılmasını engellemek için tedbir de konamaz.

Son ihtimal evin eşilerden biri adına dava süresince tahsis edilmesidir ki bu konuda en doğru bilgiye dosyanızı ve tapu kaydını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Bu arada evin eşlerden birne tahsisi için duruşmayı beklemeye gerek bulunmamaktadır.Hakim aslında dava açılır aöılmaz bu konuda karar vermelidir.Verilmemiş ise duruşmadan önce dahi bu konuda karar verilmesini talep edebilirsiniz.

Taşınmaz şu anda sizin adınıza kayıtlı değildir.Bu nedenle satış yetkisi yeni malikindir.Malik yasaca belirlenmiş bir sınırlama yoksa elbette taşınmazını satabilir veya dilediğini yapabilir.Eylem serbestisi,onu yasal yükümlülükten kurtarmaz.

Bir avukattan hukukki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi